Środkowoeuropejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych (CEDMO) rozpoczyna pracę. Uniwersytet SWPS koordynuje jego działania w Polsce
Od 10 lutego działa strona internetowa CEDMO – Środkowoeuropejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych. W ramach tego międzynarodowego projektu siły w walce z dezinformacją w mediach połączyły uczelnie wyższe, organizacje weryfikujące rzetelność informacji, instytut badawczy oraz firma technologiczna. Na uruchomionej w ubiegłym tygodniu stronie internetowej znajdziemy narzędzia pomocne przy weryfikowaniu wiadomości, a także pierwsze wyniki prac konsorcjum. Działania CEDMO w Polsce koordynuje Uniwersytet SWPS.
Badanie i wykrywanie dezinformacji w Europie Środkowej
10 lutego uruchomiona została strona internetowa Środkowoeuropejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (CEDMO). To ośrodek zrzeszający fact-checkerów, badaczy sztucznej inteligencji oraz medioznawców, których misją jest zapewnienie narzędzi niezbędnych do weryfikacji informacji i przeciwdziałanie skutkom szerzenia się fake newsów w Polsce, Republice Czeskiej i na Słowacji. Na stronie internetowej projektu znaleźć można już pierwsze artykuły i opracowania rewidujące ostatnie doniesienia medialne z na temat pandemii koronawirusa, ekonomii czy polityki krajów Europy Środkowej. Z pewnością przydatne okażą się również zamieszczone na stronie prezentacje i filmy instruktażowe na temat świadomego wyszukiwania i sprawdzania wiarygodności meteriałów znalezionych w sieci.
CEDMO jest projektem podrzędnym wobec EDMO (Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych), Dążymy do wzmocnienia interdyscyplinarnej i międzynarodowej współpracy tak, aby budować spójność społeczną. Václav Moravec, Uniwersytet Karola które nakreśla ramy walki z manipulacjami i fake newsami na poziomie Unii Europejskiej (a docelowo Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Międzynarodowe konsorcjum zobowiązało się do wspierania edukacji w obszarze mediów cyfrowych i tradycyjnych oraz umożliwienia władzom krajowym, organom regulacyjnym, a także całemu społeczeństwu dostępu do sprawdzonych informacji najwyższej jakości. Dezinformacja w ostatnich latach stała się bowiem problemem globalnym. Dotyka większość rozwiniętych krajów świata, walka z tym zjawiskiem wymaga działań skoordynowanych i systemowych.
Liderem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Karola w Pradze. Prócz naszej uczelni uczestniczą w nim także Francuska Agencja Prasowa, Czeski Uniwersytet Techniczny oraz dwie instytucje ze Słowacji: instytut badawczy KINIT i Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego. Za rozwój infrastruktury technicznej odpowiada Athens Technology Center (ATC).
Przeczytaj więcej o projekcie CEDMO
Wkład Uniwersytetu SWPS w CEDMO
Uniwersytet SWPS koordynuje pracę obserwatorium w Polsce. Odpowiada za badania naukowe prowadzone w ramach całego projektu (we współpracy z naukowcami z Republiki Czeskiej i Słowacji) oraz za rozbudowaną kampanię edukacyjną (głównie w formie filmów i podcastów) skierowaną do różnych grup: dziennikarzy, nauczycieli, młodzieży
Zaangażowanie w ten projekt wynika wprost ze strategii Uniwersytetu SWPS: otwartości, odwagi i odpowiedzialności, które inspirują naszych ekspertów do wykorzystania wiedzy i doświadczenia w projektach skupiających się na istotnych kwestiach społecznych oraz dążeniu do prawdy dla dobra społeczeństwa.
Szczególna wartość tego projektu wynika z dwóch kwestii. Przede wszystkim po raz pierwszy w Polsce (i w całym regionie) zrealizujemy tak pogłębione i całościowe badania dotyczące dezinformacji. Wykorzystamy bardzo różne metody badawcze, przyjrzymy się rozmaitym kontekstom (np. zbadamy strukturę fake newsów, modele ich rozprzestrzeniania się czy wpływ na poszczególne grupy odbiorców i branże), wreszcie – porównamy wyniki naszych badań z wynikami uzyskanymi przez partnerów z innych krajów. Naszych badań nie schowamy do szuflady. Ich wyniki wykorzystamy w zakrojonych na szeroką skalę działaniach edukacyjnych, które są szczególnie istotne w Polsce, gdzie świadomość dezinformacji medialnej oraz kompetencje odbiorców w zakresie korzystania z mediów są wciąż bardzo niskie.
W skład zespołu naukowców Uniwersytetu SWPS zaangażowanych w projekt wchodzą:
- dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS – kierownik zespołu Uniwersytetu SWPS, odpowiedzialna za koordynację projektu,
- dr hab. Barbara Głębicka-Giza, prof. Uniwersytetu SWPS,
- dr hab. Michał Wenzel, prof. Uniwersytetu SWPS,
- dr Waldemar Bojakowski,
- mgr Michał Ulidis.