„Depresja? Nie, dziękuję”. Nowy program Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS

Depresja u dzieci i młodzieży to wyzwanie naszych czasów. Powoduje cierpienie młodych ludzi, trudności w nauce i trudności wychowawcze. Odpowiedzią na ten palący problem jest program profilaktyki zaburzeń depresyjnych prowadzony w Klinice Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Pozwala on na skorzystanie nawet z 25 indywidualnych sesji terapeutycznych u specjalistów z zespołu KIiniki działającej przy naszej uczelni. Program jest w pełni finansowany przez Województwo Mazowieckie. Terapia jest bezpłatna dla uczestników i uczestniczek.
Kto może wziąć udział w programie?
„Depresja? Nie, dziękuję” to program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Jest finansowany przez samorząd. Zapewnia młodym ludziom nawet 25 bezpłatnych sesji terapeutycznych u specjalistów z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej. Po zgłoszeniu się do programu uczestnik diagnozowany jest w kierunku objawów depresyjnych. Jeśli diagnoza zaburzeń nastroju potwierdzi depresję, rozpoczynamy indywidualną pracę z psychoterapeutą. W przypadku, gdy wynik badania w kierunku depresji będzie negatywny, zespół Kliniki zarekomenduje inne formy pomocy oraz przeprowadzi działania psychoedukacyjne dla uczestnika/uczestniczki.
Osoba aplikująca do programu w dniu kwalifikacji powinna:
- Mieć ukończony 12. rok życia i nie może mieć więcej niż 21 lat;
- Mieszkać na terenie województwa mazowieckiego;
- Wyrazić świadomą zgodę na udział w programie (w przypadku osób do 18. roku życia, druk świadomej zgody na udział w programie wypełniony będzie przez osobę aplikującą do programu oraz rodzica/opiekuna prawnego dziecka);
- Złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest obecnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych oraz nie korzysta w momencie aplikowania do programu ze zbieżnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych (np. NFZ).
Zgłoś się!
- przez e-mail: [email protected]
- przez telefon: 22 517 99 66
Objawami, które pozwalają kierować dziecko do programu mogą być::
- obniżony nastrój,
- samookaleczenia,
- drażliwość
- nieobecność w szkole,
- problemy w nauce,
- gorszy kontakt z grupą rówieśniczą,
- płaczliwość,
- skargi nastolatka na objawy depresji.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest zbadaną i rekomendowaną pod względem skuteczności metodą leczenia złożonego zjawiska, jakim jest depresja dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Terapia polega na spotkaniach pacjenta bądź pacjenta i jego rodziców/opiekunów z terapeutą, definiowaniu problemów związanych z depresją, poznawaniu mechanizmów związanych z naszym myśleniem i emocjami, a także na pracy nad zadaniami domowymi, obejmującymi wyzwania dnia codziennego.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) powstała w latach 60. z myślą o leczeniu depresji, a dziś stała się najszybciej rozwijającą się formą terapii. Nie istnieją przeciwwskazania do terapii prowadzonej tą metodą. Badania naukowe nad skutecznością terapii poznawczo-behawioralnej sprawiły, że w obecnie jest ona najlepiej udokumentowaną formą leczenia metodami psychologicznymi i znajduje się w algorytmach postępowania terapeutycznego w leczeniu zaburzeń lękowych, stresu pourazowego, depresji, schizofrenii, zaburzeń odżywiania, uzależnień i zaburzeń snu i osobowości – także dlatego, że działa skutecznie w stosunkowo krótkim czasie a efekty utrzymują się po jej zakończeniu.
Nurt poznawczo-behawioralny wyróżnia się tym, że od lat kładzie szczególny nacisk na badanie, czy proponowane w jego obrębie metody są skuteczne. To zbliża ją do obszaru medycyny opartej na danych naukowych (evidence based medicine).
Co wyróżnia naszą Klinikę?
Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS to pierwsza w Polsce specjalistyczna klinika psychoterapeutyczna przy uniwersytecie kształcącym psychologów i psychoterapeutów. Klinikę wyróżnia stosowanie metod terapii, których skuteczność została potwierdzona we współczesnych badaniach naukowych. Naszym atutem jest współpraca specjalistów psychologów i lekarzy oraz interdyscyplinarność w dbaniu o zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych w każdym wieku.
Naszą dewizą jest szacunek dla wartości humanistycznych. Stosujemy indywidualne i interdyscyplinarne podejście do pacjenta oparte na konceptualizacji problemu.
Odwiedź naszą stronę:
Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS
„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022-2024 jest finansowany przez Województwo Mazowieckie.
Skontaktuj się z nami
Klinika Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
E-mail: [email protected]
Telefon: 22 517 99 66
Zobacz inne aktualności












































































