Uniwersytet SWPS na Pol’and’Rock Festival
Czym jest pierwsza pomoc psychologiczna? Dlaczego zostawiamy wszystko na ostatnią chwilę? Czy miłością można świadomie sterować? Kiedy stres nam szkodzi, a kiedy może wpływać pozytywnie na nasze działanie? Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Te i wiele innych tematów będą poruszać specjalistki i specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego z Uniwersytetu SWPS i Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS podczas warsztatów na Pol’and’Rock Festival w dniach 3–5 sierpnia.
Edukujemy w temacie dobrostanu psychicznego młodych ludzi
29. edycja Pol'and'Rock Festival organizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbędzie się na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim. Od 3 do 5 sierpnia 2023 r. na dwóch scenach odbędą się 43 koncerty. Organizatorzy przygotowali też wiele innych aktywności. W programie festiwalu znalazło się 30 warsztatów dotyczących zdrowia psychicznego, przygotowanych przez psychologów i psychoterapeutów z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu SWPS.
Razem z Fundacją WOŚP podejmujemy konkretne działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Podczas Festiwalu będziemy dzielić się naszą wiedzą na temat zdrowia psychicznego. Będziemy mówić, o tym, jak uzyskać potrzebną pomoc, jak radzić sobie z problemami, jak zadbać o swój dobrostan i dobrostan innych. Pomoc psychologiczna i ochrona zdrowia psychicznego wymaga rzetelnej wiedzy popartej aktualnymi wynikami badań. Wymaga też zaangażowania i współpracy. Dlatego jesteśmy na Festiwalu. Zapraszamy na warsztaty wszystkich, którzy przyjadą na Pol’and’Rock Festival. Przyjeżdżamy odpoczywać, być ze sobą, rozwijać się, poznawać siebie, rozmawiać o życiu, współczesności i Polsce.
Starania o poprawę zdrowia psychicznego młodych ludzi to jeden z ważnych elementów w działalności Fundacji WOŚP.
– Nasza fundacja jest instytucją, która przysłuchuje się bardzo różnym sytuacjom, aby szybko podejmować ważne decyzje. Jakiś czas temu zaczęliśmy się przyglądać polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Dokonaliśmy pierwszych zakupów urządzeń i testów, żeby zmienić cokolwiek. Wzięliśmy też udział w spotkaniu w Senacie, gdzie mogliśmy mówić o tym, jak widzimy sytuację. Efektem tego spotkania jest chociażby nasza współpraca z Uniwersytetem SWPS jako instytucją, z którą możemy zrobić coś bardzo konkretnego – tłumaczy Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Cieszymy się, że Uniwersytet SWPS będzie z nami także na festiwalu, edukując i wspierając w zakresie zdrowia psychicznego.
Obecność na Pol'and'Rock Festival ekspertek i ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS nie jest przypadkowa.
– Klinika to miejsce naszej codziennej pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Od lat realizujemy zadania z zakresu zdrowia psychicznego w oparciu o aktualną wiedzę, doświadczenie naszych ekspertów i metody potwierdzone naukowo. Nasz zespół przygotował dla uczestników Festiwalu Pol’and’Rock blisko 30 warsztatów. Kładziemy w nich duży nacisk na to, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, ale również na to, jak rozpoznawać i właściwie reagować na problemy w naszym otoczeniu – mówi Dominika Kacperek-Karbowiak, dyrektor Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. – Odpowiemy na ważne pytanie, czym jest pierwsza pomoc psychologiczna, kiedy należy sięgnąć po pomoc specjalisty, czym jest psychoterapia i czy może ona czasem zaszkodzić zamiast pomóc. Wszystkim warsztatom przyświeca jeden cel: nabycie umiejętności zauważenia problemów, zrozumienia mechanizmu ich powstawania i właściwego działania – podkreśla dyrektor Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Wartościowe prelekcje i warsztaty z udziałem ekspertów z naszej uczelni
Podczas trzydniowego cyklu warsztatów psychologowie i psychoterapeuci przekażą uczestnikom informacje na temat trudności, jakich młodzi ludzie mogą doświadczać na co dzień oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Spotkania będą też poświęcone uzależnieniom (m.in. od internetu, zakupów i opalania), zapobieganiu depresji i rozpoznawaniu jej objawów oraz zaburzeniom odżywiania. Specjalistki i specjaliści z Uniwersytetu SWPS odpowiedzą też na pytania, jak zachować równowagę w życiu codziennym, jak wesprzeć bliskich przechodzących trudne chwile oraz co nauka mówi o szczęściu i miłości. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się także, jaka jest zależność między myślami i emocjami a zachowaniem oraz jak różni się to, w jaki sposób widzimy siebie, od tego, jak postrzegają nas inni.
PROGRAM WARSZTATÓWAngażujemy się we wspólne działania na rzecz zdrowia psychicznego
Podczas wydarzenia będzie też można posłuchać o stworzonym na Uniwersytecie SWPS systemie RESQL, służącym do zapobiegania przemocy rówieśniczej. System działa już w ponad 100 szkołach, a Fundacja WOŚP zakupiła go dla 50 kolejnych placówek, w których jest aktualnie wdrażany.
Uniwersytet SWPS i Fundacja WOŚP rozpoczęły współpracę na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w maju 2023 roku, kiedy podpisały list intencyjny w tej sprawie.
Uniwersytet SWPS podejmuje także inne działania w obszarze poprawy zdrowia psychicznego. Od trzech lat uczelnia prowadzi w Poznaniu Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które zapewnia pomoc osobom borykającym się z różnymi problemami psychicznymi. Na Uniwersytecie SWPS powstała również aplikacja TUSer, pomagająca dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, komunikowania z otoczeniem i nawiązywania relacji.
Szczegółowy program całego wydarzenia znajduje się na stronie internetowej festiwalu.