Cykl „SZTUKA USWPS”: Marcin Berdyszak
Obiekt zatytułowany „Organiczne zamyślenie”, umieszczony przy rotundzie na pierwszym piętrze Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, jest pierwszym dziełem prezentowanym w ramach cyklu „SZTUKA USWPS”. Praca powstała w 2004 r. i należy do zbiorów fundacji Vox Artis. Ta niezwykła forma wykracza poza konwencje tradycyjnej rzeźby czy instalacji przestrzennej; jest manifestem twórczości Marcina Berdyszaka – artysty, rzeźbiarza oraz profesora Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Urodzony w 1964 r., Marcin Berdyszak wyróżnia się jako jeden z czołowych artystów, który poprzez swoją twórczość interpretuje współczesną kulturę oraz bada relacje między prawdą a iluzją, naturą a sztucznością.
Banany jako symbol współczesności
W „Organicznym zamyśleniu”, Marcin Berdyszak, znany z wkomponowywania owoców w swoje prace, używa ich jako symbolu współczesności. Obiekt składa się z trzech głównych elementów: ogromnego banana, odlewu figury ludzkiej w rzeczywistej wielkości (autorski autoportret) i jeansowej kurtki, zręcznie skomponowanych w jedną postawangardową całość. Banan jest tutaj nie tylko elementem reprezentującym świat natury, lecz także symbolem dzisiejszej kultury. Całość konfrontuje widza z paradoksem, prowokując go do dialogu z nieoczywistym kontekstem.
W swojej twórczości artysta porusza tematy związane z przemijaniem, zmianą i ewolucją natury. Instalacje, takie jak „Organiczne zamyślenie”, ukazują subtelne odniesienia do kulturowych symboli, jednocześnie kierując uwagę na takie procesy, jak zacieranie się granicy pomiędzy dwoma, pozornie oddalonymi od siebie światami natury i kultury. Z jednej strony artysta odwołuje się do tradycji, a z drugiej bada jej transformacje i oddalenie od pierwotnych źródeł.
O twórcy
Marcin Berdyszak to uznany polski artysta, rzeźbiarz, twórca instalacji przestrzennych oraz działalności performatywnej. Urodził się w 1964 r. w Poznaniu. Oprócz roli artystycznej, pełnił także ważne funkcje akademickie, obejmując stanowisko rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016, gdzie wcześniej studiował malarstwo w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz rzeźbę w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. Jest także aktywny jako kurator i organizator wystaw, a jego dzieła prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicą.
W jego twórczości można dostrzec inspiracje XX-wieczną awangardą, jednak często nawiązuje i reinterpretuje dzieła takich artystów jak Marcel Duchamp czy René Magritte, adaptując ich symbole i idee do współczesnych kontekstów. Jego prace są nie tylko doświadczeniem wizualnym, lecz także refleksją nad etycznymi i ekonomicznymi aspektami dzisiejszego świata. Twórca eksperymentuje z różnorodnymi formami artystycznymi, wkomponowując w swoje instalacje i rzeźby niecodzienne elementy symboliczne, takie jak wspomniane banany. Jego prace są obecne w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych na całym świecie, a artysta wciąż kontynuuje swoją twórczość, inspirując kolejne pokolenia swoją unikalną wizją sztuki.
Cykl „SZTUKA USWPS”. Spójrz inaczej!
Inicjatywa „SZTUKA USWPS” jest projektem, który skupia ludzi wokół sztuki. To wymiana myśli. Poprzez działania artystyczne budujemy świadomość wolności, która jest również odpowiedzialnością – za siebie i za swoje otoczenie. Spotkania ze sztuką łączą środowiska i prowokują odważne podejście do świata. Dołącz do inicjatywy „SZTUKA USWPS”!
Dowiedz się więcej o projekcie!