Profesor Małgorzata Lisowska-Magdziarz w „Głosach Humanistyki” o głębszym znaczeniu mediów
Profesor Małgorzata Lisowska-Magdziarz: „Jako jedyny byt w przyrodzie mamy tę nadzwyczajną umiejętność używania całego świata w celu przekazywania treści, których w danym momencie tu nie ma, ale zostają one przywołane poprzez użycie jakiegoś znaku”.
Gościni piątego odcinka podcastu „Głosy Humanistyki” opowie o roli medioznawstwa i wyjaśni, dlaczego warto czytać świat.
W niezwykłym gabinecie rodzą się inspirujące myśli
W świetle porannego słońca na obrzeżach Krakowa stoi budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to miejsce inspirujących refleksji, gdzie codzienny rytuał naukowych poszukiwań spotyka się z osobistymi historiami, zainteresowaniami i wspomnieniami. To właśnie o nich rozmawiamy z profesor Małgorzatą Lisowską-Magdziarz w piątym odcinku „Głosów Humanistyki”.
Mieliśmy możliwość przebywać w wyjątkowej przestrzeni, która znacznie odbiega od stereotypowego wyobrażenia gabinetu naukowca. Otaczały nas ściany ozdobione obrazami, grafikami i plakatami. Na jednej z półek stały figurki i kolorowe zabawki dla dzieci, a na ogromnej tablicy nad biurkiem pani profesor wisiały dziesiątki pamiątek, zdjęć i karteczek. To właśnie tutaj, wśród licznych osobistych przedmiotów, mogliśmy wysłuchać przemyśleń na temat roli uniwersytetów, znaczenia medioznawstwa oraz chęci czytania świata.
Czy profesorka Małgorzata Lisowska-Magdziarz jest superbohaterką, której szukamy?
Po co mamy czytać świat?
Małgorzata Lisowska-Magdziarz swoje miejsce – jako badaczka i nauczycielka akademicka – znalazła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wykłada na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w ramach Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej.
Jest niezwykle aktywna w życiu naukowym. Pełni funkcję kierowniczki Zakładu Ośrodka Badań Prasoznawczych w Instytucie Dziennikarstwa, jest jurorką Festiwalu Wrażliwego oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.
Po jakimś czasie uprawiania semiologii nie można już przestać jej uprawiać. Czy się jest w kościele, czy się jest w barze, czy w górach, czy w teatrze… Wszędzie jest się semiologiem.
Dorobek naukowy Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz obejmuje liczne publikacje. Są wśród nich m.in.:
- „Analiza zawartości mediów – przewodnik dla studentów” (Kraków, 2004);
- „Analiza tekstu w dyskursach medialnych” (Kraków, 2006),
- „Media powszednie. Środki komunikowania masowego i szerokie paradygmaty medialne w życiu codziennym Polaków u progu XXI wieku” (Kraków, 2008);
- „Fandom dla początkujących. Część I: Społeczność i wiedza” (Kraków, 2017);
- „Fandom dla początkujących. Część II: Tożsamość i twórczość” (Kraków, 2018),
- „Znaki na uwięzi. Od semiologii do semiotyki mediów” (Kraków, 2020).
Bohaterka najnowszego odcinka „Głosów Humanistyki” mówi o sobie, że jest niewolnicą Szekspirowskiego „Hamleta”, a oprócz pracy naukowej odnajduje radość w podróżach, jeździe na nartach i wycieczkach w góry. To właśnie pamiątkom z podróży i teatru przyglądamy się na wielkiej tablicy w gabinecie.
„Biegniemy jak najszybciej, żeby zostać w miejscu”
Podczas rozmowy poruszyliśmy wiele kwestii związanych z pracą naukową naszej rozmówczyni. Poznaliśmy jej opinie dotyczące świata mediów i nauki. Mówiliśmy o tym, czym jest semiologia i na czym może polegać czytanie świata. Zastanawialiśmy się nad praktycznymi aspektami działalności badawczej i naukowej oraz nad tym, czy są sprawy, których badać nie warto. Analizowaliśmy również ewolucję sposobów zdobywania wiedzy w kontekście rozwoju platform internetowych i mediów społecznościowych. Czy mogą one zastąpić książki…?
W podcaście znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Po co mamy czytać świat?
- Po co na uniwersytetach jest nauka o mediach?
- Po co badaczowi podróże?
- Czy uniwersytety mają sens?
- Czy medioznawcy mają zmieniać świat?
Rozmowa z profesor Małgorzatą Lisowską-Magdziarz była nie tylko podróżą przez świat medioznawstwa i semiologii, lecz także inspirującym doświadczeniem intelektualnym. Zawarte w odcinku wypowiedzi prowokują do refleksji nad rolą nauki oraz wyzwaniami stojącymi przed współczesnymi badaczami. Poznawanie struktur komunikacji oraz analiza znaczenia mediów wymagają nieustannej eksploracji, profesor Lisowska-Magdziarz zachęca więc do kontynuowania badań w tej dziedzinie. Podkreśla przy tym konieczność ciągłego rozwijania wiedzy oraz podnoszenia świadomości społecznej na temat wpływu mediów na nasze życie.
Ucząc studentów semiologii, podejmujemy wysiłek konstruktywnej komunikacji – komunikacji dla pokoju, dla empatii, dla zrozumienia.
Jeśli chcesz poznać więcej inspirujących postaci humanistyki i nauk społecznych, śledź media społecznościowe „Głosów Humanistyki” i bądź na bieżąco z kolejnymi odcinkami!