Prestiżowa nagroda dla książki prof. Mirosława Filiciaka
Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami przyznało tytuł najlepszej książki roku 2022 nt. mediów pozycji „Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce”. Jej autorzy, prof. Mirosław Filiciak z Uniwersytetu SWPS i dr. Patryk Wasiak, odbiorą nagrodę 20 września 2023 r. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
„Weź pan Rambo!” najlepszą książką roku o mediach
„Weź pan Rambo!” zdobyło tytuł najlepszej książki roku 2022 poświęconej filmowi i mediom w siódmej edycji konkursu Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (PTBFM). Uniwersytet SWPS jest współwydawcą publikacji.
Dowiedz się więcej o książce „Weź pan Rambo!”
Fascynujący fragment historii Polski
Jury uzasadniło swoją decyzję w następujący sposób:
„»Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce« odsłania fascynujący fragment dziejów polskiej (pirackiej) modernizacji. Importowana z Zachodu nowa technologia jest dla Mirosława Filiciaka i Patryka Wasiaka punktem wyjścia do innego namysłu nad historią polskiej transformacji, która rozpoczęła się na długo przed 1989 r. Analiza rodzącego się w Polsce rynku wideo czy społecznych praktyk »chodzenia na wideo« nie jest dla nich pretekstem do nostalgicznego zanurzenia się w przeszłość, lecz każe zapytać o różnice społeczne i klasowe, napięcia między ekonomicznym i kulturowym centrum a (pół)peryferiami”.
To ogromne wyróżnienie, bo na „krótkiej liście” – obok mojej i Patryka Wasiaka książki – znalazły się świetne, ważne pozycje. Cieszę się, że nasza praca została doceniona. Mam też satysfakcję, bo ta nagroda potwierdza, że warto zajmować się historią mediów w sposób nowoczesny, traktujący ją jako zespół zjawisk warunkujących także to, co dzieje się współcześnie. Prowadzimy w Centrum Kulturowych Badań Technologii kolejne projekty w tym duchu. Mam nadzieję, że efekty tych prac zostaną równie dobrze przyjęte.
Jak przebiegał konkurs?
Zgodnie z procedurą członkinie i członkowie PTBFM najpierw głosowali na jedną z 49 książek z kategorii głównej oraz jeden z 17 debiutów. Tak powstały listy finalistów, obejmujące 5 pozycji w wypadku nagrody głównej i 3 w wypadku debiutów.
Następnie z tych list zwycięskie pozycje wyłoniło jury w składzie:
- dr hab. Monika Talarczyk, prof. PWSFTviT (przewodnicząca),
- dr hab. Rafał Koschany, prof. UAM (sekretarz),
- dr hab. Sebastian Jagielski,
- dr hab. Barbara Kita, prof. UŚ,
- dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. UWr.
Najlepszym debiutem roku zostało „Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali” Grażyny Świętochowskiej.
Prof. Filiciak jest wybitnym medioznawcą
Prof. Mirosław Filiciak zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem.
Polecamy również inne książki badacza: