School of Form na Gdynia Design Days – wystawy i wykłady
W tym roku na festiwalu Gdynia Design Days silnie zaznaczy swój udział School of Form Uniwersytetu SWPS. Na wystawę „Nowa generacja” zakwalifikowało się aż sześć dyplomów absolwentów naszego wzornictwa. Kuratorami wystaw są wykładowcy School of Form – Paulina Grabowska, Agata Nowak, Arkadiusz Szwed i Agata Nowotny (była wykładowczyni) – oraz studentka Oliwia Rybczyńska. Na festiwalu w roli prelegentów lub kuratorów pojawią się też inni eksperci z naszego uniwersytetu: wykładowcy na kierunku podyplomowym User Experience Design / Product Design: Agata Magdalena Nowak, Paweł Nowak, Katarzyna Drożdżal i Katarzyna Janota, jak również prowadząca zajęcia dla studentów psychologii Anna Wojcieszczak. Kierowniczką festiwalu jest Ewa Chudecka, absolwentka studiów podyplomowych w School of Form z zarządzania innowacją.
Gdynia Design Days
Gdynia Design Days to coroczny festiwal designu, którego pierwsza odsłona miała miejsce w 2011 r. W ramach festiwalu odbędą się wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje związane m.in. z technologią, wzornictwem, ekologią, modą, architekturą, rozwojem miast i rzemiosłem. Gdynia Design Days są przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów, ale otwarte również dla wszystkich osób zafascynowanych projektowaniem w szybko zmieniającym się świecie.
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „Współmorze”, czyli Bałtyk – stanowiący nasze wspólne dziedzictwo i wpływający na życie każdego człowieka. Dyskusji i analizie zostanie poddana wszechstronna rola morza, które jest skarbnicą zasobów, bogatym ekosystemem, barometrem zmian klimatycznych, źródłem wspólnej tożsamości mieszkańców nadmorskich miejscowości, a także popularną wakacyjną destynacją.
Dowiedz się więcej o festiwalu
„Nowa generacja” – wystawa
Wystawa „Nowa generacja” stanowi wybór najciekawszych dyplomów studenckich trzech uczelni: Uniwersytetu SWPS w Warszawie (School of Form), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Politechniki Koszalińskiej (Wydział Architektury i Wzornictwa). Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace kładące nacisk na zrównoważone projektowanie i wykorzystywanie istniejących dóbr zamiast wytwarzania nowych. Kuratorem wystawy jest wykładowca School of Form, Arkadiusz Szwed, a jedną z kuratorek – Agata Nowotny, była wykładowczyni School of Form.
Miejsce wystawy: Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, PPNT Gdynia, budynek 3
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace dyplomowe aż sześciu absolwentów School of Form: Elizabet Khmellier, Joanny Sidor, Filipa Brzyskiego, Natalia Tarnowskiej, Sergeya Moskaleva i Istvana Lazara.
Projektant, specjalista w zakresie form przemysłowych. Zajmuje się designem użytkowym, twórczością konceptualną, edukacją w zakresie wzornictwa przemysłowego i pracą kuratorską. Tworzy ceramiczne obiekty użytkowe, reprezentując pokolenie ceramików świadomie zaburzających proces technologiczny, by pokazać relację między procesem a dziełem. Doświadczenie zdobywał w Modus Design, Design Centrum Kielce i fabryce porcelany Ćmielów. Jest autorem linii naczyń porcelanowych Waterlove, których oryginalny kształt był inspirowany rafą koralową. W School of Form prowadzi zajęcia z podstaw i projektowania ceramiki.
Edukatorka, badaczka i kuratorka, z wykształcenia socjolożka. Zajmuje się projektowaniem i jego rolą w społeczeństwie. Pracuje w ING Hubs. Projektuje systemy i usługi skoncentrowane na użytkownikach. Przez wiele lat prowadziła wykłady akademickie, m.in. w School of Form Uniwersytetu SWPS, na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ucząc studentów powiązań między światem materialnym i życiem społecznym. Była kuratorką cyklu wystaw „Zasoby”, pokazywanego w ramach Arena Design w Poznaniu i Łódź Design Festival.
„Baltic Farming” i „Bałtyckie uprawy słonowodne” – wystawa i wykład
Kolejną wystawą powstałą przy udziale School of Form jest „Baltic Farming”. Będzie to ekspozycja poświęcona możliwości uprawiania roślin jadalnych w słonych wodach Bałtyku. Polska należy do europejskich krajów najuboższych w zasoby wody słodkiej, dlatego z nowoczesnymi metodami rolnictwa oszczędnie gospodarującymi wodą pitną wiąże się duże nadzieje na przyszłość. Testuje się obecnie takie innowacyjne technologie rolnicze jak hydroponika i aeroponika.
Kuratorkami wystawy są Paulina Grabowska, wykładowczyni w School of Form Uniwersytetu SWPS, oraz Oliwia Rybczyńska, studentka 4. roku wzornictwa. W uzupełnieniu do prac artystycznych kuratorki wygłoszą wykład „Bałtyckie uprawy słonowodne”.
Miejsce wystawy: Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, PPNT Gdynia, budynek 4
Projektantka innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, architektka. W swoim studio NAS-DRA Conscious Design bada i projektuje schematy gospodarki o obiegu zamkniętym, procesy łagodzenia zmian klimatycznych, miejskie farmy i wykorzystanie zanieczyszczeń jako zasobów. Należy do Brain Trust Boma Global. Jest absolwentką Architecture and Built Environment Delft University of Technology oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W School of Form wykłada biodesign; uczy studentów, jak można wykorzystywać rośliny i mikroorganizmy w tworzeniu ekologicznych technologii i biomateriałów.
Projektantka i studentka 4. roku wzornictwa (School of Form) na Wydziale Projektowania w Warszawie Uniwersytetu SWPS. W 2020 r. zaczęła projektować farmy spiruliny w ramach projektu prowadzonego w kolaboracji z IKEA. W 2021 r. wzięła udział w finale Biodesign Challenge. W tym samym roku dołączyła do zespołu NAS-DRA Conscious Design.
„Czekając na dostawę” – wystawa
Niejednej osobie zdarzyło się w ciągu ostatnich lat dłużej czekać na zamówione produkty. Podczas pandemii zaczęły być odczuwalne braki surowców i podzespołów, spora liczba fabryk zmniejszyła produkcję, a sklepy zwolniły rzesze pracowników. Przemysł i transport przestały nadążać za rosnącym popytem na produkty elektroniczne i meble. Dalsze problemy spowodowała wojna w Ukrainie, w związku z którą grożą nam niedobory niklu, aluminium, oleju słonecznikowego i wielu innych surowców, a nałożone na Rosję sankcje zablokowały transport kolejowy z Chin do Europy, przez co miliony kontenerów muszą być wysyłane drogą morską. Ucierpiał na tym transport morski – zapotrzebowanie na towary przekroczyło dostępność kontenerów, a najważniejsze porty stały się niedrożne.
Aby poradzić sobie z kryzysem, firmy muszą wprowadzić w życie nowe sposoby produkcji i transportu, a konsumenci – zmienić podejście do zakupów. Wystawa „Czekając na dostawę” wykładowczyni School of Form Agaty Nowak pokazuje, jakie zmiany pomogą nam zażegnać katastrofę.
Miejsce wystawy: Gdynia, Plac Grunwaldzki 2, Gdyńskie Centrum Filmowe
Projektantka produktów, mebli i przestrzeni wystawienniczych, wykonująca artykuły masowe i własnoręczną ceramikę. Jej projekty wdrożyły: WOUD, Borcas i LOFT Decora. Pracuje jako kuratorka designu. W 2020 r. odpowiadała za kolekcję MANUBA dla Gdynia Design Days. Razem z Michałem Bachowskim stworzyła wystawy „Ciało na rozdrożu” i „Mamy problem z wodą”, za które zostali nominowani do nagrody Design Alive Awards 2020 w kategorii Animator. Zdobywała doświadczenie w pracy dla Studio Rygalik, Studio Ganszyniec i przy projektach badawczych dla Touch Ideas. Ukończyła studia z projektowania produktu i mebla na De Montfort University w Leicester i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej wdrożenia zostały nagrodzone trzema wyróżnieniami w ramach plebiscytu organizowanego przez Łódź Design Festival, a projekt szafki nocnej Troost został nominowany do nagrody Top Design Award w ramach Arena Design. Wykłada w School of Form Uniwersytetu SWPS.
Nasi specjaliści od user experience na GDD
Design to nie tylko wzornictwo. Równie ważne jest projektowanie doświadczeń użytkownika, dlatego na nadmorskim festiwalu nie zabraknie naszych wykładowców i wykładowczyń prowadzących zajęcia na kierunku User Experience Design / Product Design.
„Rzeczywistości ewentualne” – wystawa, oprowadzenie po wystawie i wykład
Kuratorami wystawy „Rzeczywistość ewentualna. Mądrość znikającej przyrody” są: Agata Magdalena Nowak, Paweł Nowak i Katarzyna Drożdżal. W ramach „Podróży w głąb Rzeczywistości Ewentualnej” oprowadzą zainteresowane osoby po ekspozycji. Wystawie będzie towarzyszyszyć wykład Pawła Nowaka „Rzeczywistości ewentualne”.
Miejsce wystawy: Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, PPNT Gdynia, budynek 3
Badaczka doświadczeń użytkownika (user experience), artystka i projektantka usług. Z wykształcenia psycholożka i magister sztuk wizualnych. Specjalizuje się w badaniach etnograficznych, testowaniu użyteczności produktów cyfrowych oraz projektowaniu usług, m.in. w podejściu design thinking. W swojej pracy naukowej i artystycznej porusza problematykę kreatywności w organizacjach i działań twórczych po pracy. Prowadzi badania w obszarze potencjału kreatywności i technologii w procesach zmian społecznych, na styku z nurtem głębokiej ekologii. W pracy łączy procesy projektowania partycypacyjnego z indywidualną pracą artystyczną. Współzałożycielka agencji Selkie, specjalizującej się w badaniach user experience oraz analizie użyteczności produktów i usług cyfrowych. Współorganizuje World Usability Day Silesia. Od ponad ośmiu lat jest związana z branżą IT. Na Uniwersytecie SWPS jest wykładowczynią i ekspertką obszarową na studiach podyplomowych User Experience Design w Katowicach.
Projektant systemów. Absolwent informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 2008 r. zawodowo związany z branżą IT, user experience i projektowania usług. Od 2016 r. prowadzi kolektyw badawczo-projektowy pod marką NOWY. Wcześniej pracując jako główny projektant UX oraz lider zespołu user experience w firmie Future Processing. Obecnie łączy różne dziedziny wiedzy i kompetencje, aby wspólnie z zespołem odnajdywać adekwatne rozwiązania dla złożonych problemów współczesnego świata. Prowadzi szkolenia z zakresu projektowania usług i produktów, complexity science oraz projektowania systemów. Wykłada na Uniwersytecie SWPS na kierunku User Experience Design / Product Design w Katowicach. Pomysłodawca i główny organizator międzynarodowej konferencji World Usability Day Silesia. Autor newslettera „Projektowanie w złożonym świecie”.
Badaczka i projektantka doświadczeń użytkownika (user experience). Psycholożka z 15-letnim doświadczeniem. Od początku kariery zajmuje się badaniami, w ostatnich latach koncentruje się na UX, CX oraz service design. Współzałożycielka agencji Selkie, specjalizującej się w badaniach user experience oraz analizie użyteczności produktów i usług cyfrowych. Współautorka narzędzia oraz podejścia Value Match Canvas. Od 2015 r. współorganizuje konferencję World Usability Day Silesia. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS na studiach podyplomowych User Experience Design. Współautorka raportów „Cyfrowe stany przejściowe. Monitoring społeczeństwa cyfrowego marzec-czerwiec 2020” oraz „Remote-first. Społeczeństwo i technologia w trakcie i po pandemii”.
„Wszystkie możliwe przyszłości. Dlaczego trzeba mówić głośno o swoich marzeniach?” – wykład
W popkulturze przyszłość często jest ukazywana w czarnych barwach. W książkach, filmach, serialach, komiksach i grach stykamy się z dystopijnymi obrazami podsycającymi nasze dzisiejsze lęki: ponurymi wizjami świata wyniszczonego wojnami, przemienionego w jałową pustynię lub miejską dżunglę pozbawioną zieleni. Przyszłość nie musi powielać scenariuszy przedstawionych w „Czarnym Lustrze” czy „Cyberpunku”. Podczas tego interesującego wykładu Katarzyna Janota opowie o solarpunku i innych podobnych ruchach eksplorujących pozytywne wizje przyszłości. Wspólnie z prelegentką zastanowimy się, jak ważne jest budowanie nowych, optymistycznych narracji przez projektantów i jak ćwiczyć wyobraźnię, projektując. Wykład będzie nawiązywać do publikacji „Beyond Net Zero”.
Konsultantka i projektantka produktów cyfrowych. Wykłada projektowanie na kierunku User Experience Design / Product Design na Uniwersytecie SWPS, prowadzi również zajęcia na Wydziale Humanistycznym AGH i WSE. Na ASP w Katowicach współtworzy program kursu projektowanie społeczne. Współzałożycielka kolektywu grupa.robocza.org. Entuzjastka metody design studio i szeroko pojętego projektowania partycypacyjnego.
„Legal Design – prawo, technologia i projektowanie z myślą o człowieku” – wykład
Język prawniczy jest wyjątkowo skomplikowany i często całkowicie niezrozumiały dla laików. Legal design stanowi nowe podejście do prawa, zorientowane na użytkownika. Tworząc prawo, warto zastanowić się, co zrobić, aby zwykły człowiek mógł się odnaleźć w gąszczu przepisów. Przystępność treści mogą zwiększyć takie rozwiązania projektowe jak użycie kolorów, infografik i diagramów. Prelekcję „Legal Design – prawo, technologia i projektowanie z myślą o człowieku” wygłosi Anna Wojcieszczak, wykładowczyni na Wydziale Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS.
Założycielka agencji doradczo-strategicznej WiseAdvice, service designerka i mediatorka. Wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Jagiellońskim i WSEI. Design operations managerka w Brainly. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze strategicznym rozwojem biznesu, service design oraz wsparciem operacyjnym pracy zespołów kreatywnych i produktowych. Doświadczenie zyskała, pracując dla firm produktowych, agencji kreatywnych i podmiotów publicznych. Doktorantka w Katedrze Socjologii Prawa UJ. Członkini seniorka Koła Naukowego Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów TBSP UJ. Przewodnicząca rady fundacji TENEO. Absolwentka prawa i studiów podyplomowych z zakresu mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów.
Informacje organizacyjne
Festiwal Gdynia Design Days jest bezpłatny z wyjątkiem części biznesowej: Design talks Business. Wystawy są otwarte przez cały czas trwania wydarzenia, tj. od 2 do 10 lipca w godzinach 10.00–20.00. Na wykłady i oprowadzanie po wystawach obowiązują zapisy. Zarejestruj się
Harmonogram wykładów
Studiuj w School of Form!
School of Form to wyjątkowa szkoła projektowania, skupiona na potrzebach jednostki, społeczności i środowiska życia. Unikatowy program nauczania łączy elementy projektowania oraz nauk humanistycznych i społecznych. Został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort.
Studenci School of Form w toku studiów będą mieć bardzo różnorodne zajęcia, na których nabędą wiele praktycznych umiejętności. Do ich dyspozycji są specjalistyczne pracownie i warsztaty, wyposażone w najnowszy sprzęt: warsztat maszyn numerycznych, pracownia sitodruku, laboratorium komputerowe, warsztat robotyczny, warsztat ślusarski, pracownia krawiecka, pracownia ceramiczna, studio foto-wideo i warsztat stolarski. Tutaj studenci mogą realizować swoje projekty, także te wykraczające poza program studiów, oraz konsultować je z wykładowcami. Część pracowni jest dostępna dla studentów w godzinach otwarcia szkoły i można korzystać z nich w tym czasie. Niektóre pracownie mają wyznaczone godziny otwarcia i można w nich pracować w obecności asystentów i specjalistów.
Pomagamy studentom odkryć ich twórczy potencjał i wcielać w życie najśmielsze pomysły. Mając dostęp do profesjonalnych pracowni, studenci uczą się nie tylko projektowania przedmiotów, ale też ich wykonywania przy użyciu różnych technologii. Zdobywają też kompetencje biznesowe.
School of Form
kierunek wzornictwo
stacjonarne, niestacjonarneSchool of Form
studia w języku angielskim
stacjonarne