Prof. Adam Bodnar weźmie udział w konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów
Otwartość, uczciwość akademicka i wolność słowa to wartości, które stoją u podstaw misji europejskich uniwersytetów. Nad ich rolą nie tylko w środowisku uczelnianym, ale także w systemie demokratycznym, będą debatować członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association; EUA). Jednym z prelegentów konferencji będzie prof. Adam Bodnar, dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS..
Konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów 2022
Doroczne konferencje EUA są okazją do przedyskutowania aktualnej sytuacji szkolnictwa wyższego w Europie oraz wyzwań, jakie stoją przed tym sektorem. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem „Wartości uniwersyteckie: co, jak i dlaczego?”. Wśród tematów sesji plenarnych znalazły się m.in. wolność akademicka, kultura unieważniania (cancel culture) i deplatforming (forma bojkotu polegająca na blokowaniu grupom lub osobom dostępu do platform służących publicznej wymianie myśli) oraz rola wartości w procesie podejmowania współpracy przez uniwersytety.
Do prestiżowego grona prelegentów został zaproszony prof. Adam Bodnar, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Jego wystąpienie będzie poświęcone roli wolności akademickiej w ochronie wartości demokratycznych oraz praktycznym działaniom, które mogą podejmować uniwersytety, by wolność akademicka nie stała się frazesem.
Tegoroczna konferencja EUA odbędzie się na Uniwersytecie Technologii i Ekonomii w Budapeszcie i potrwa od 28 do 29 kwietnia.
Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów
Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów jest największą tego typu organizacją w Europie. Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i konferencji rektorów z 48 krajów. Jednym z głównych zadań stowarzyszenia jest aktywne wspieranie badań naukowych i procesów budowy jednolitego systemu szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Unii Europejskiej. EUA reprezentuje uczelnie na forach społecznych i politycznych takich, jak Komisja Europejska i Parlament Europejski, które wpływają na regulacje dotyczące kształcenia, badań czy innowacji.
Do Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów należy 37 polskich instytucji. Uniwersytet SWPS przystąpił do EUA w 2004 r.
Prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS. Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej) i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Uhonorowany Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce (2018 r.). Rok później otrzymał też Nagrodę Praworządności (Rule of Law Award), przyznaną przez World Justice Project. W 2020 r. został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej w randze kawalera. W tym samym roku laureat nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii, oraz nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.