Podróżująca wystawa Looking Through Objects. Women in Contemporary Polish Design do obejrzenia w muzeum w Tallinie
Od 17 czerwca do 25 września 2022 r. podróżującą wystawę prezentującą prace polskich projektantek wzornictwa gości Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu w Tallinie. Celem wystawy oraz towarzyszących jej działań popularyzatorskich jest zaprezentowanie zagranicznej publiczności doskonale zaprojektowanych przedmiotów i przedstawienie sylwetek ich autorek. Poprzez różne obiekty, doświadczenia i postawy projektowe pomysłodawcy wystawy pragną pokazać socjoekonomiczne zmiany, które nastąpiły na rynku designu w ciągu ostatniej dekady. Uniwersytet SWPS jest partnerem dwuletniego projektu Looking Through Objects, ukazującego kobiecą perspektywę w projektowaniu. Kuratorami projektu są: dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dziekan Wydziału Projektowania w Warszawie i dyrektor programowa School of Form Uniwersytetu SWPS, dr Gian Luca Amadei, autor i badacz, wykładowca Royal College of Art w Londynie oraz Dario Lombardi, niezależny fotograf z Wiednia.
Patrząc poprzez przedmioty. Kobieca perspektywa
Wystawa Looking Through Objects. Women in Contemporary Polish Design powstała w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Jest on finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”. Partnerem strategicznym projektu jest Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu (Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum) w Tallinie, gdzie od 17 czerwca do 25 września 2022 r. można oglądać wystawę w formie dwóch bliźniaczo zbudowanych ekspozycji: przedstawiających prace polskich oraz estońskich projektantek wzornictwa. Prezentowane obiekty należą do różnych kategorii: od seryjnej produkcji przemysłowej po kolekcjonerskie unikaty.
Założeniem kuratorów była nie tylko prezentacja prac, lecz także zbudowanie wrażenia osobistego kontaktu, spotkania z autorką każdego z obiektów. Przedmiotowi towarzyszy wielkoformatowy portret autorki w studio oraz zdjęcia z pracowni, ukazujące warsztat pracy i narzędzia. Kuratorzy przeprowadzili wywiady z projektantkami – cytaty z tych rozmów również stanowią część prezentacji. Dzięki temu „patrząc poprzez przedmioty” poznajemy ludzi.
Wybraliśmy szesnaście projektantek i zaprojektowanych przez nie obiektów. Z każdą z nich spotykaliśmy się kilkakrotnie, rozmawiając o ich inspiracjach i twórczych procesach, indywidualnych strategiach i relacji z materią. Chcieliśmy zrozumieć ich wpływ na zmiany zachodzące w polskim designie. Spotykając się z projektantkami mieliśmy świadomość, że Polska ma długą, wciąż nieopowiedzianą historię kobiet, które odcisnęły piętno na historii i rozwoju designu.
Projekt wpisuje się w obchody setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki (1921–2021) oraz sto lat trwania stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią. Oprócz wystawy podróżującej, zakłada program seminaryjny i popularyzatorski.
Przeczytaj więcej o seminarium Desing Stories
Poznaj projekt Looking Through Objects
„Wszyscy nasi współpracownicy – nawet pracownicy fabryki – są osobiście zaangażowani w nasze projekty. Jestem szczęśliwa, że dzięki nim się rozwijamy, razem uczymy się nowych rzeczy i zyskujemy nowe perspektywy”.
Megi Malinowsky
„Przetworzony szklany odpad traktuję jako surowiec niezwykłej urody. Łączę design, rzemiosło i sztukę, szukam nowych sposobów obróbki tego materiału od podstaw jak w renesansowym warsztacie. To jest kierunek mojej pracy”.
Justyna Popławska
„Pracując nad moją rodziną obiektów, przestałam się obawiać prostych form, jak kula czy obwarzanek. Bawię się kształtami i proporcjami. Zrozumiałam, że projektując, nie muszę nic udowadniać”.
Malwina Konopacka
O wystawie Looking Through Objects. Women in Contemporary Polish Design
Czas i miejsce: 17 czerwca – 25 września 2022 r., Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu w Tallinie
Projektantki z Polski, których prace pokazano na wystawie: Agnieszka Aleksandra Bar, Alicja Bielawska, Alicja Patanowska, Anna Bera, Izabela Sroka i Julia Cybis, Justyna Popławska, Karina Marusińska, Karina Królak i Patrycja Smirnow, Magda Jurek, Maja Ganszyniec, Malwina Konopacka, Maria Jeglińska, Megi Malinowsky, Monika Patuszyńska, Róża Brito, Wiktoria Szawiel
Koordynacja projektu: Muzeum Narodowe w Gdańsku – Agata Abramowicz, Gabriela Brdej, Emilia Pawłusz
Identyfikacja wizualna i projekt graficzny wystawy: Kasia Kubicka
Projekt wystawy: Dominika Janicka
Organizatorzy
- Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.
Współorganizator
Partner strategiczny
Partnerzy
O kuratorach wystawy
Kurator, krytyk. W swojej pracy łączy wiele obszarów. Jako kurator tworzy i organizuje wystawy oraz programy. Jako dziennikarz i krytyk pisze o designie, komentuje zjawiska i śledzi trendy. Jest jedną z najważniejszych promotorek młodych projektantów z Polski i świata. Interesuje się designem jako dziedziną na pograniczu kultury i gospodarki. Jest współautorką programu nauczania w School of Form. Kurator licznych wystaw polskiego designu prezentowanych na festiwalach w Europie i Azji. Zasiada w radach programowych oraz jury polskich i zagranicznych festiwali.
Niezależny badacz akademicki, kurator, uznany na świecie dziennikarz piszący o designie i architekturze. Jego zainteresowania naukowe oscylują pomiędzy designem, architekturą, urbanistyką, socjologią a kontekstem kulturowym. Jest gorącym zwolennikiem kształcenia ustawicznego i obecnie pracuje jako wizytujący wykładowca w Royal College of Art w Londynie. Jest autorem następujących książek: „Odkrywając kobiety w polskim designie”, „Wiktoriańskie cmentarze i przedmieścia Londynu”.
Ukończył studia magisterskie na kierunku fotografia w Istituto Superiore di Fotografia e Comunicazione Integrata w Rzymie. Pracuje jako niezależny fotograf w Wiedniu. Specjalizuje się w fotografii portretowej, głownie dla klientów z branży teatru, tańca i mody. Jest autorem portretów zawartych w książce „Odkrywając kobiety w polskim designie”.