Wypalenie zawodowe w ochronie zdrowia – cykl artykułów i podcastów. Przeczytaj, posłuchaj
Zapraszamy do zapoznania się z programem profilaktyki wypalenia zawodowego pracowników i pracowniczek ochrony zdrowia, w ramach którego do końca listopada 2022 r. co tydzień publikowane są wartościowe teksty i podcasty z udziałem ekspertów. Program „Porozmawiajmy o wypaleniu” realizuje firma MEDchart przy wsparciu SWPS Innowacje.
O tym się nie mówi
Od 14 września do 30 listopada 2022 r. na stronie cyklu „Porozmawiajmy o wypaleniu” co tydzień pojawiają się nowe materiały audio, wideo oraz artykuły, w których uznani eksperci opowiadają o zjawisku wypalenia zawodowego i wskazują, jak się przed nim zabezpieczyć. Webinary na żywo odbywają się w każdą środę o 18.00 (można ich posłuchać na YouTube oraz Facebooku).
Program ten powstał z inicjatywy firmy MEDchart w odpowiedzi na coraz bardziej niebezpieczny trend – okazuje się bowiem, że według statystyk specjaliści ochrony zdrowia to jedna z grup najbardziej zagrożonych wypaleniem zawodowym. Według badań Uniwersytetu SWPS 60 proc. personelu medycznego w Polsce widzi u siebie jego objawy. Mimo to problem ten wciąż pozostaje w sferze tabu: pracownicy sektora ochrony zdrowia niechętnie rozmawiają na ten temat. Program „Porozmawiajmy o wypaleniu” ma owo tabu przełamać. Dzięki rozmowom ze specjalistami oraz przydatnym informacjom na temat objawów wypalenia oraz sposobów zapobiegania temu zjawisku, udało się stworzyć wartościową propozycję dla wszystkich zagrożonych wypaleniem osób pracujących w obszarze ochrony zdrowia.
Odwiedź stronę programu i dowiedz się więcej
Teoretycznie każdy pracujący człowiek może w trakcie życia doświadczyć wypalenia zawodowego. W praktyce jednak istnieje sprecyzowana grupa osób szczególnie narażonych na tę chorobę. Przede wszystkim mowa tutaj o osobach z wysokim poziomem motywacji, pracujących z poczuciem misji, w bardzo stresogennych warunkach, w zawodzie mocno obciążającym emocjonalnie. Do takiej grupy należą pracownicy medyczni jak np. lekarz, położna czy pielęgniarka. Stały kontakt z osobami potrzebującymi pomocy, towarzyszenie im w cierpieniu, ogromny stres związany z decyzjami medycznymi oraz ich możliwymi konsekwencjami – to wszystko sprzyja wystąpieniu objawów wypalenia zawodowego.
System ochrony zdrowia tworzą ludzie. I bardzo często wszelkie patologie ochrony zdrowia wcale nie są efektem ich złej woli. Nawet najlepsza, najbardziej pracowita i kompetentna osoba jest w Polsce elementem systemu. To okrutne i nieludzkie? To prawdziwe. Są więc ludzie, którzy chcą leczyć i chcą robić to dobrze oraz system, który często to leczenie utrudnia. Dla osoby nie rozumiejącej sytuacji w ochronie zdrowia to specjalista zawsze jest zły. W rzeczywistości źródłem napięć najczęściej bywa nieefektywny system ochrony zdrowia.
Zapraszamy na webinary z udziałem ekspertów Uniwersytetu SWPS
W listopadzie 2022 r. w ramach programu odbędą się cztery spotkania na żywo. W trzech z nich wystąpią eksperci związani z Uniwersytetem SWPS.
Dr Ewelina Smoktunowicz, kierowniczka Centrum Badań nad Stresem oraz prowadząca projekty Med-Stres oraz Med-Stres SOS 16 listopada opowie o równowadze praca–dom jako o skutecznym sposobie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Dr Karolina Pyziak-Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie 23 listopada podejmie temat systemu edukacji w profilaktyce wypalenia zawodowego pracowników ochrony zdrowia, natomiast radca prawny dr Paweł Kowalski 30 listopada przedstawi postulaty uproszczenia organizacji ochrony zdrowia.
Zapraszamy także do zapoznania się z już opublikowanymi materiałami ze spotkań z udziałem specjalistów z naszej uczelni:
„Ryba psuje się od głowy… i wypala też!”
Goście: prof. Katarzyna Januszkiewicz i dr Magdalena Łużniak-Piecha
Powiązany artykuł autorstwa dr Magdaleny Łużniak-Piechy „Ryba wypala się od głowy?”
„Lekarz jako maszynka do przerabiania pacjentów? – Porozmawiajmy o wypaleniu”
Gość: prof. Tomasz Grzyb
Powiązany artykuł autorstwa Sławomira Prusakowskiego „Kiedyś z Pasją a teraz wypalony”
Szczegółowe opisy spotkań znajdziesz na tej stronie
Wszystkie artykuły dotyczące wypalenia zawodowego w ochronie zdrowia przeczytasz tutaj
SWPS Innowacje: nowe możliwości rozwoju
SWPS Innowacje jest spółką celową Uniwersytetu SWPS. Prowadzi działalność konsultingową, badawczą i szkoleniową na rzecz biznesu oraz sektora publicznego. Umożliwia opracowanie optymalnych, innowacyjnych i unikalnych rozwiązań praktycznych na podstawie wiedzy naukowej, wspierając w ten sposób firmy oraz instytucje. W kontekście badań nakierowanych na potrzeby pracowników i kulturę organizacji, SWPS Innowacje troszczy się m.in. o motywację, zdrowie psychiczne, zazngażowanie i poczucie szczęścia pracowników.
Dowiedz się więcej o SWPS Innowacje