Po seminarium „Design Stories”. Pobierz publikację
Wspólnym wysiłkiem Uniwersytetu SWPS oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, czyli organizatorów seminarium „Design Stories”, ukazała się anglojęzyczna publikacja poseminaryjna, do pobrania której serdecznie Państwa zachęcamy. Seminarium „Design Stories” stanowiło prezentację socjoekonomicznych zmian na polskiej scenie projektowej w ciągu ostatniego 10-lecia.
Projektowanie jako opowieść. Seminarium w formie webinaru
Seminarium „Design Stories” odbyło się w dniach 25–26 listopada 2021 r. jako część dwuletniego projektu „Looking Through Objects”, realizowanego we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku i Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu w Tallinie. Kuratorami projektu są: dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dziekan Wydziału Projektowania w Warszawie i dyrektor programowa School of Form Uniwersytetu SWPS, dr Gian Luca Amadei, autor i badacz, wykładowca Royal College of Art w Londynie oraz Dario Lombardi, niezależny fotograf z Wiednia.
Seminarium, które odbyło się w formie webinaru, miało na celu poszerzenie kontekstu całego projektu o perspektywę dizajnerek i badaczek z Estonii, Wielkiej Brytanii, a także Polek, które prowadzą swoją działalność przede wszystkim za granicą. Elementem wiodącym wystąpień były zmiany, jakie dokonały się w designie w ciągu ostatnich dekad, projektowanie jako narzędzie zmiany oraz osobiste doświadczenia i refleksje twórczyń. Dziś prezentujemy publikację w języku angielskim, która zawiera teksty wystąpień seminaryjnych.
Design: nieodłączna część naszego życia
Projektowanie jest w naszym życiu obecne od wieków. Niezależnie od tego, czy chodzi o meble, przedmioty codziennego użytku, modę, okładki książek czy oznakowanie w miejscach publicznych – otaczają nas owoce pracy wielu projektantów. Widzimy ich projekty, ale często nic nie wiemy o ich twórcach i twórczyniach. Publikacja poseminaryjna „Design Stories” przedstawia nam sylwetki projektantek, inspiracje oraz przełomowe trendy w projektowaniu. Przeczytamy o nowym podejściu do tworzenia ceramiki użytkowej, amortyzujących ubrań czy narzędzi kuchennych.
POBIERZ PUBLIKACJĘ
- Redakcja: Agnieszka Jacobson-Cielecka, the SWPS University; Gian Luca Amadei, Royal College of Art
- Edycja tekstu: Anna Jasiewicz
- Korekta: Andrzej Samsel
- Projekt graficzny: Kasia Kubicka
- Teksty: Autorzy
- Ilustracje: Anna Rosinke
- Zdjęcia: Dario Lombardi
- Wydawcy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Uniwersytet SWPS; ISBN 978-83-66433-30-4, ISBN 978-83-62443-89-5, Gdańsk-Warszawa 2022
O projekcie „Looking Through Objects”
Głównym celem projektu „Looking Through Objects” jest zaprezentowanie zagranicznej publiczności doskonale zaprojektowanych przedmiotów i przedstawienie sylwetek ich autorek. Poprzez różne obiekty, doświadczenia i postawy projektowe autorzy pragną pokazać socjoekonomiczne zmiany, które nastąpiły na rynku designu w ciągu ostatniej dekady.
Partnerami projektu są Ambasada RP w Tallinie oraz Uniwersytet SWPS. Partnerem strategicznym jest Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu (Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum) w Tallinie, gdzie w połowie 2022 r. zaprezentowano wystawę „Looking Through Objects. Women in Contemporary Polish Design”.
Więcej informacji na stronie projektu.
Projekt „Looking Through Objects” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.