Uniwersytet SWPS na kongresie Impact’23
Dyskutowaliśmy o współpracy uczelni i firm, zaprezentowaliśmy rozwiązania dla zdrowia, mówiliśmy o przyszłości robotów humanoidalnych, a także o ważnych sprawach międzynarodowych. Eksperci z Uniwersytetu SWPS brali udział w debatach kongresu Impact’23, a uczelnia była partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
Impact’23 to najważniejszy w Polsce i tej części Europy kongres gospodarczo-technologiczny, który 10 i 11 maja 2023 r. odbył się w Poznaniu.
Uczelnie i biznes: walczmy ze stereotypami
Jak przebiega współpraca uczelni z biznesem w Polsce? Jak powinna się układać, co przeszkadza w budowaniu dobrych relacji? O tym między innymi mówił rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak 11 maja podczas dyskusji „Rola uczelni i firm przyszłości w kształtowaniu społeczeństwa” w ramach ścieżki Industry 5.0.
– Kluczową rzeczą jest to, byśmy zdali sobie sprawę, co nam przeszkadza w budowaniu relacji. Jedną z tych rzeczy są stereotypy na uczelniach, ale także w biznesie. Jeśli biznesmen wyobraża sobie skostniałą uczelnię, która jest zhierarchizowana, niesterowalna, to w dużej mierze nie ma racji. Uczelnie się transformują między innymi dzięki nowym technologiom – mówił prof. Roman Cieślak.
– Czy uczelnie same poradzą sobie z wyzwaniami? Nie. Czy biznes sam sobie z nimi prowadzi? Byłoby dramatem, gdyby chciał. Spędzilibyśmy wiele czasu na marnotrawienie wysiłku i pieniędzy. Jesteśmy skazani na siebie, na szczęście się lubimy. Oprócz tego, musimy zwalczyć negatywne stereotypy i zdecydować się na zaufanie – podkreślał rektor Uniwersytetu SWPS.
Prowadzący spotkanie Łukasz Kijek z Money.pl pytał też o rozwój sztucznej inteligencji i jej rolę w przyszłości uniwersytetów.
– Jeśli nasze uczelnie będą się koncentrowały na inteligencji, obojętnie czy sztucznej, czy naturalnej, to nie zrealizujemy swojej misji. Uczelnie i biznes nie są po to, byśmy rozwijali wyłącznie inteligencję sztuczną czy naturalną. Jesteśmy po to, by wspomagać rozwój ludzi i pamiętać o przyszłych pokoleniach. Jeśli sprowadzamy edukację do inteligencji, nie do postaw, to jesteśmy na nietrafnej ścieżce, która może nas zaprowadzić na skraj przepaści. Nie chcę straszyć, ale chcę mieć nadzieję, że do tego nie doprowadzimy – podsumował prof. Roman Cieślak.
W dyskusji udział wzięli także: prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, Jolanta Jaworska, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych IBM Polska & Kraje Bałtyckie oraz Magdalena Kotlarczyk, dyrektorka polskiego oddziału Google.
Posłuchaj też jak rektor Uniwersytetu SWPS opowiada o współracy nauki z biznesem
Chatbot Fido – dostępne wsparcie psychologiczne
Prof. Jarosław Michałowski – dziekan Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS oraz Norbert Szczepaniak podczas wystąpienia w ramach ścieżki Mental Health & Wellbeing przedstawili z kolei czatbota Fido. Rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy i wzmacniania zdrowia psychicznego. Narzędzie to w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych dostarczy podstawowego wsparcia psychologicznego. Rozwiązanie jest w fazie badań, w tym kwartale zaczną się jego testy rynkowe.
Jak mówili eksperci Uniwersytetu SWPS, dane pokazują, że 20 proc. Europejczyków dotykają zaburzenia lękowe lub depresyjne, a badania na polskiej próbie pokazują, że 28 proc. nastolatków nie ma chęci do życia, aż 40 proc. miewa myśli samobójcze. 75 proc. – według danych WHO – nie podejmuje jednak żadnego leczenia. Pomoc ta nie dociera ze względu na stygmatyzację, wysokie koszty leczenia i długi czas oczekiwania na konsultację.
Chatbot Fido będzie mógł wzmocnić proces terapeutyczny, a także dać wsparcie terapeutyczne poza terapią. Algorytmy chatbota pozwolą na tekstową rozmowę z człowiekiem przy zastosowaniu najbardziej skutecznych technik terapii behawioralno-poznawczej, co z kolei umożliwi identyfikację i skorygowanie zniekształconych schematów myślowych powodujących złe samopoczucie psychiczne.
– Wyniki badań i trendy wskazują, że jest to narzędzie nie tylko potrzebne w kontekście dostępności do pomocy psychologicznej, ale też oczekiwane przez nowe generacje, które chcą aktywnej obecności psychoterapii w ich życiu, a nie tylko spotkań raz na tydzień czy dwa. Naszą misją jest pomagać dzięki technologii, wbrew wszelkim barierom. Nie chcemy zastępować terapeutów, chcemy poprawiać jakość relacji pacjenta z terapeutą – mówił podczas wystąpienia na Impact’23 Norbert Szczepaniak.
Jak postrzegamy roboty humanoidalne?
O postrzeganiu robotów humanoidalnych (zbliżonych wyglądem do człowieka) mówił z kolei dr Konrad Maj, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech. Podczas wystąpienia w ścieżce Industry 5.0 przedstawił wyniki badań Centrum HumanTech nad reakcjami na tego rodzaju roboty i naszym podejściem do ich roli w ludzkim życiu.
– Nasze badania pokazały, że jest duży niepokój społeczny. Niewiele osób akceptuje roboty w takich funkcjach jak: prawnik, policjant, opiekun, żołnierz. To wynika z tego, że chcemy by roboty pełniły funkcję służebną, ale nie kontrolowały nas, nie miały władczej pozycji – mówił dr Konrad Maj.
Praca, ale jaka?
Prof. Katarzyna Januszkiewicz, dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie, wzięła udział w debacie zorganizowanej przez redakcję „Dziennika Gazety Prawnej” (ścieżka The Art of Leadership): „Czym ma być firma dla pracownika: drugim domem, przyjaznym kumplem czy miejscem jego pracy? Czego oczekują pracownicy?”.
– Można zauważyć dwie tendencje w myśleniu o relacjach pracodawca-pracownik. Według pierwszej praca to przestrzeń bardzo bliska rodzinnym relacjom, bardzo intymna, bo spędzamy w niej dużo czasu. Na drugim biegunie jest podejście pragmatyczne, w którym praca jest po pracą, a pracownicy mają tendencję do wycofywania się, dystansowania wobec pracodawcy. Trzeba znaleźć kompromis między tymi dwiema tendencjami. Kluczem będzie partnerstwo. Firma powinna być partnerem, w tym sensie, że stawia jasne zasady, reguły gry. Dzięki temu wiemy, jak się w nich odnaleźć – mówiła prof. Katarzyna Januszkiewicz.
Rywalizacja amerykańsko-chińska
O rywalizacji amerykańsko-chińskiej i tego, jak zmienia ona globalny układ geopolityczny mówili eksperci debaty, którą poprowadził prof. Marcin Jacoby, kierownik Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej oraz Dziekan Wydziału Nauk Humaistycznych w Warszawie.
Prof. Jacoby do dyskusji prowadzonej w ścieżce Rebuilding Ukraine zaprosił: prof. Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego; Sławomira Dębskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr hab. Adrianę Łukaszewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.
Uczestniczący w dyskusji zwracali uwagę, że postępująca deglobalizacja, odchodzenie od zasad wolnego rynku, prymat ideologii nad ekonomią powodują niepewność i rozchwianie na światowych rynkach. Te tektoniczne zmiany mają bezpośredni wpływ na Polskę i Europę.
Oczy szeroko otwarte w projektowaniu
Prof. Mariusz Wszołek, kierownik Katedry Grafiki na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS uczestniczył w dyskusji pt. „Mamy oczy szeroko otwarte, wychodzimy poza obszar w którym projektujemy”, z udziałem Piotra Voelkela, współzałożyciela Uniwersytetu SWPS oraz Jowity Michalskiej, założycielki i CEO Digital University. Uczestnicy debaty koordynowanej przez Ewę Voelkel-Krokowicz z Concordia Design mówili między innymi o doświadczeniach transformacji, zmiany, które zmieniły ich optykę, były punktem zwrotnym w ich życiu.
W ramach ścieżki Design Manifesto prezentowana była również wystawa, będąca efektem projektu designAIR – skierowanego do młodych twórców, a realizowanego przez Sizeer przy wsparciu Nike oraz School of Form Uniwersytetu SWPS.