Po konferencji „Politics of Justice. Text, Image, and Practice”
W dniach 27–30 września 2023 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Politics of Justice. Text, Image, and Practice” poświęcona filozofii Waltera Benjamina i koegzystencji sprawiedliwości i kryzysu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 badaczek i badaczy z kraju i ze świata. Zachęcamy do przeczytanie krótkiej relacji z wydarzenia, a także do odwiedzenia towarzyszącej mu wystawy w Muzeum Warszawy. Można ją obejrzeć do końca kwietnia 2024 r.
Sprawiedliwość według Waltera Benjamina
Międzynarodowa konferencja „Politics of Justice. Text, Image, and Practice”, przygotowana przez Uniwersytet SWPS wspólnie z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, okazała się ogromnym sukcesem. Naukowcom i naukowczyniom udało się stworzyć przestrzeń do dyskusji nad rozmaitymi wymiarami Benjaminowskiej koncepcji sprawiedliwości, a także innymi podejściami teoretycznymi oraz praktykami sprawiedliwości wobec traumatycznej przeszłości i współczesnego świata pełnego kryzysów.
Program konferencji podzielony został na 7 sekcji tematycznych, poruszających kluczowe w twórczości Benjamina tematy, takie jak:
- relacje między sprawiedliwością a polityką; krytyka prawa, państwa i kapitalizmu,
- analiza języka; interakcje między słowami i sprawiedliwością,
- dzieła sztuki jako nośniki historii, pamięci i sprawiedliwości,
- interakcje między ciałem, przestrzenią i sprawiedliwością,
- relacje między historycznymi narracjami, pamięcią i sprawiedliwością,
- sprawiedliwość i wizje społeczności; współczesne koncepcje wspólnego dobrobytu,
- refleksje na temat kryzysu, krytyki i sprawiedliwości w czasach przewrotów.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 badaczek i badaczy z całego świata. Konferencję otworzył spacer po dawnym getcie warszawskim przygotowany przez dr. Mikołaja Ratajczaka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, zaś zamknął ją spacer po położonym w okolicy dawnym kibucu Grochów, zorganizowany przez dr Manię Cieślę z Instytutu Historii PAN oraz Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady prof. Susan Buck-Morss (Nowy Jork), prof. Sigrid Weigel (Berlin) oraz prof. Eliego Friedlandera (Tel Aviv), a także dyskusja panelowa, w której wzięły udział Karolina Domagalska, dr Natalia Judzińska, Katarzyna Radowska i Hubert Sobecki.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia:
Wystawa w Muzeum Warszawy
Wydarzeniem towarzyszącym wrześniowej konferencji była wystawa „To nie jest moja historia” w Muzeum Warszawy. Opowiada ona o krzywdach doświadczanych przez dzieci oraz o strategiach obronnych, które stosują, aby przetrwać. W swoich pracach artyści i artystki, niekiedy bazując na własnych traumach, opowiadają o dorastaniu w biedzie, lekceważeniu i wyśmiewaniu uczuć, przemocy seksualnej, strachu i poszukiwaniu emocjonalnego wsparcia w świecie fantazji. Inspiracją do stworzenia wystawy był zbiór esejów Waltera Benjamina „Berlińskie dzieciństwo około roku tysiąc dziewięćsetnego”.
Opiekę kuratorską nad wystawą objęła Zofia Rojek we współpracy z dr Katarzyną Bojarską (Uniwersytet SWPS) i prof. Adamem Lipszycem (IFiS PAN). Wystawę będzie można obejrzeć do końca kwietnia 2024 r.
Zobacz inne aktualności