Cykl „SZTUKA USWPS”: Mariola Wawrzusiak
Po wejściu na warszawski kampus Uniwersytetu SWPS gości witają dwa stalowe, masywne nietoperze, wiszące po obu stronach budynku. Podczas spaceru po dziedzińcu możemy także natrafić na szlak mrówek, wytrwale wspinających się po ścianach uczelni. W 2018 r. warszawska siedziba gościła także małpy, sowy, a nawet łosia – żelazne rzeźby z wystawy „Bestiarium 2.0”, autorstwa krakowskiej artystki Marioli Wawrzusiak.
Natura wykuta w żelazie
Wystawa „Bestiarium 2.0” przyjechała do Warszawy z Poznania, gdzie można było ją oglądać na Przystani Sztuki oraz Dobrych Życzeń na placu między Bałtykiem a Concordią Design. Podczas wernisażu wystawy w 2018 r. gościliśmy na kampusie wiszące na drzewach małpy, sowy dumnie prezentujące swoje rozpostarte skrzydła czy ogromnego łosia, który wygodnie wylegiwał się w głównym holu uczelni. Obecnie na warszawskim kampusie Uniwersytetu SWPS można zobaczyć rzeźby z serii „Sen nietoperza” oraz ogromne, stalowe mrówki wyeksponowane na białych murach uczelni.
Prace Marioli Wawrzusiak powstają ze starych narzędzi i części maszyn, takich jak chłodnice silników, śruby, łożyska i zębatki, które zamieniają się w żebra, palce, pazury, kły czy sierść. Autorka korzysta z żelaznych odpadów znalezionych na złomowisku i nadaje im nowe życie, troszcząc się przy tym o ekologię. Z ciężkiego i topornego tworzywa, jakim jest metal, autorka potrafi stworzyć delikatne, kruche formy przedstawiające nie tylko duże zwierzęta, ale także drobne insekty. Mariola Wawrzusiak patrzy na ludzi i zwierzęta jak na wspólnotę, a jej prace są hołdem złożonym faunie i międzygatunkowej bliskości.
O twórcy
Mariola Wawrzusiak jest absolwentką Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP, gdzie obecnie prowadzi pracownię rysunku dla studentów II – V roku. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatka stypendiów: Cultural City Network – Graz (1998 r.), miasta Krakowa (1999 r.), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000 r.). Najbardziej inspiruje ją natura, człowiek oraz świat pierwotnych popędów i instynktów.
Cykl „SZTUKA USWPS”. Spójrz inaczej!
Inicjatywa „SZTUKA USWPS” jest projektem, który skupia ludzi wokół sztuki. To wymiana myśli. Poprzez działania artystyczne budujemy świadomość wolności, która jest również odpowiedzialnością – za siebie i za swoje otoczenie. Spotkania ze sztuką łączą środowiska i prowokują odważne podejście do świata. Dołącz do inicjatywy „SZTUKA USWPS”!
Dowiedz się więcej o projekcie!