II Forum Dziennikarskie. Studenci USWPS dyskutowali o przyszłości mediów
Czy sztuczna inteligencja zastąpi dziennikarzy? Zastanawiali się nad tym studenci Uniwersytetu SWPS oraz uczniowie XXIV LO w Warszawie – uczestnicy debaty oksfordzkiej, która odbyła się 22 maja w Faktycznym Domu Kultury. Debata było częścią II Forum Dziennikarskiego poświęconego wyzwaniom mediów XXI wieku.
Sztuczna inteligencja w dziennikarstwie
Redakcje coraz częściej korzystają z narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Jednak wciąż to ludzie przygotowują zdecydowaną większość materiałów dziennikarskich. Czy w dobie rozwoju AI człowiek w tej branży nadal będzie niezastąpiony? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy debaty oksfordzkiej zorganizowanej w ramach II Forum Dziennikarskiego. Wspierali ich eksperci – Mikołaj Chrzan, członek zarządu spółki Wyborcza, oraz Jakub Wątor, dziennikarz śledczy portalu Goniec.pl.
Naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny. Studentki i student Uniwersytetu SWPS przekonywali obserwatorów debaty, że w niedalekiej przyszłości AI znacząco ograniczy rolę człowieka w dziennikarstwie. Z kolei drużyna z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Warszawie argumentowała, że dziennikarzy nie da się zastąpić sztuczną inteligencją. Podkreślali, że człowiek potrafi bezpośrednio nawiązywać kontakty, docierać do tematów zanim pojawią się one w internecie i prezentować różne punkty widzenia, podczas gdy AI działa jedynie odtwórczo. Te argumenty przekonały obserwatorów. Większość z nich opowiedziała się za stanowiskiem licealistek i licealisty.
Etyka dziennikarska, zrównoważony rozwój i przyszłość mediów
Po debacie odbyły się trzy panele dyskusyjne, w których wzięli udział dziennikarze i eksperci. Pierwszy poświęcony był etyce. Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”, Michał Chlebowski, specjalista ds. komunikacji społecznej, oraz Rafał Madajczak, redaktor naczelny gazeta.pl, omawiali wyzwania etyczne, przed którymi stają dziennikarze w XXI w.
W drugim panelu, zatytułowanym „Dziennikarstwo przeszłości vs dziennikarstwo przyszłości”, wzięli udział: Jacek Grudzień, redaktor naczelny Radia Łódź, Aleksander Hudzik, redaktor naczelny portalu Mint.pl, oraz Izabela Tomaszewska, analityczka ze Stowarzyszenia Demagog.
Na pytanie, w jaki sposób media mogą edukować w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i ekologii, próbowały odpowiedzieć uczestniczki ostatniej dyskusji: Kaja Gołuchowska, twórczyni internetowa i felietonistka „Forbes Women”, Zuzanna Ziomecka, trenerka mindfulness, oraz Jolanta Grabowska, kierowniczka projektu społecznego NNO (Nienieodpowiedzialni).
II Forum Dziennikarskie
Debata i panele dyskusyjne odbyły się w ramach II Forum Dziennikarskiego. To projekt edukacyjny realizowany przez Radio ZET i Uniwersytet SWPS jako część konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Za przygotowanie wszystkich wydarzeń odpowiadają studentki i studenci, którzy uczestniczą w praktykach organizowanych przez Radio ZET. Celem projektu jest promowanie rzetelnego i jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie.
Zwieńczeniem Forum jest konkurs dziennikarski dla młodzieży w wieku 16–25 lat. Jego wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w czerwcu.
Wybierz dziennikarstwo na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat!
Studia dziennikarskie na Uniwersytecie SWPS w sposób praktyczny przygotowują do pracy w mediach i z wykorzystaniem mediów. Już od pierwszych lat studiów będziesz mieć kontakt z zawodem. Pod okiem ekspertów z branży nauczysz się jak tworzyć różnorodne przekazy medialne, poznasz specyfikę mediów i rządzące nimi mechanizmy oraz opanujesz warsztat nowoczesnego dziennikarza wykorzystującego najnowsze technologie.
Sprawdź naszą ofertę studiów dziennikarskich: