Za nami kongres Impact 2024 z udziałem ekspertów i ekspertek z USWPS
W dniach 15-16 maja Poznań stał się centrum innowacji i wiedzy. Podczas kongresu Impact 2024 na dziewięciu scenach wystąpiło w sumie 650 prelegentów i prelegentek, a wydarzenie obserwowało 6 tysięcy osób. Za nami dyskusje, panele i rozmowy z najwybitniejszymi ekspertami, naukowcami, politykami i artystami z całego świata – m.in. z Michelle Obamą, Sanną Marin, Adamem Bodnarem, Timothym Snyderem czy Esther Perel.
Odwiedź stronę Impact 2024
Nowoczesne państwo, obywatel w centrum
Jako partner merytoryczny tegorocznej edycji kongresu Uniwersytet SWPS zorganizował ścieżkę tematyczną Modern State, a badacze i badaczki z naszej uczelni przez dwa dni dyskutowali w gronie znamienitych gościń i gości o tworzeniu polityk publicznych opartych o ekspercką wiedzę – i nie tylko. Rozmawialiśmy także o nowoczesnej edukacji, współpracy uczelni z biznesem, zdrowiu psychicznym jako priorytecie publicznym oraz o budowaniu państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.
Ścieżkę Modern State otworzył gość specjalny – ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, który wygłosił prelekcję dotyczącą współpracy uczelni wyższych z biznesem oraz wpływu tej współpracy na budowanie dobrobytu nowoczesnego państwa. Zaprezentowane przez ambasadora przykłady współprac między amerykańskimi centrami badawczymi a firmami stanowiły dowód na to, że dzięki synergii między nauką a biznesem odkrycia mogą opuścić laboratoria. Powstające w ten sposób innowacje realnie wpływają na dobrostan społeczeństwa w różnych dziedzinach – od zdrowia i medycyny, przez energię i komunikację, po bezpieczeństwo narodowe i żywnościowe.
Zobacz zdjęcia z paneli i wystąpień w ramach ścieżki Modern State:
Przyszłość edukacji i szkolnictwa wyższego
Edukacja buduje zdolność obywateli do aktywnego uczestnictwa w demokratycznym społeczeństwie – taka teza przyświecała panelowi dyskusyjnemu „Edukacja jako polityka publiczna: szkoły”. W dyskusji moderowanej przez Karolinę Słowik z „Gazety Wyborczej”, zabrali głos: Joanna Mucha, wiceminister edukacji narodowej; prof. Paula Pustułka z Uniwersytetu SWPS; Wiktor Zieliński, stypendysta Funduszu Stypendialnego TALENTY oraz prof. Wojciech Woźniak, autor książki „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych”. Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się co do tego, że największym wyzwaniem, przed którym stoi polska edukacja, jest odbudowanie zaufania do szkoły jako miejsca zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji. Polską szkołę czeka zmiana programowa, która powinna iść w kierunku uczenia odpowiedzialności za siebie i innych.
Obejrzyj dyskusję:
W szkolnictwie niezbędne są zmiany na poziomie uczeń-nauczyciel. Dzięki przejściu na partnerskie relacje nauczyciele mogą budować w uczniach poczucie sprawczości i odpowiedzialności za świat, w którym młodzi funkcjonują. Należy także rozwijać bardzo ważne kompetencje, o których się zapomina: empatię, współpracę, dobrostan, umiejętność działania projektowego i włączanie społeczne.
Inspiracją do zmian okazał się ceniony na całym świecie fiński system edukacji. W ramach ścieżki Modern State wysłuchaliśmy także osobnych wystąpień prof. Wojciecha Woźniaka, który opowiedział o nieoczywistych politykach publicznych Finlandii. Wprowadzone w tym państwie modele profilaktyki antysuicydalnej, transformacji energetycznej, wsparcia różnorodnych twórców kultury i rozwój blibliotek – sprzyjają dobremu kształceniu. Tę myśl rozwinęła w swoim wystąpieniu również Ulla Leinikka, kierowniczka działu usług merytorycznych Oodi – Helsińskiej Biblioteki Centralnej.
Niezwykle owocna okazała się także dyskusja uczestników panelu „Edukacja jako polityka publiczna: uczelnie”, w którym wziął udział rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak, a także: prof. Maria Mrówczyńska, wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; prof. Janusz Uriasz, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej; prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Kewin Lewicki, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Dyskusja ta udowodniła, że przedstawiciele różnych środowisk związanych z kształceniem: uczelnie publiczne i niepubliczne, Ministerstwo Nauki, Polska Komisja Akredytacyjna oraz studenci – potrafią rozmawiać o tym, co jest potrzebne do stworzenia dobrej polityki publicznej w obszarze szkolnictwa wyższego.
Uniwersytety są odpowiedzialne za mądre państwo, ale też państwo jest odpowiedzialne za mądre uniwersytety.
Wzmacnianie zdrowia psychicznego
Kolejnym zagadnieniem, które uczestnicy i uczestniczki kongresu poruszyli podczas ścieżki Modern State, jest kształtowanie polityk publicznych w obszarze dobrostanu psychicznego. W panelu „Zdrowie psychiczne jako polityka publiczna” głosem naszej uczelni była prof. Agnieszka Popiel, współzałożycielka Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Profesor Popiel podczas dyskusji podkreśliła, że warto czerpać z dorobku innych krajów oraz z dostępnej wiedzy dotyczącej skuteczności działań psychoterapeutycznych i analizy kosztowej metod opartych na danych empirycznych. Właśnie taką wiedzę mają naukowcy, którzy prowadzą badania na uniwersytetach. Wnioski z tych badań mogą zostać wykorzystane w projektowaniu potrzebnych reform.
Osobny referat wygłosił także prof. David Clark, z Uniwersytetu w Oksfordzie, uznany autorytet zajmujący się głównie tematyką zaburzeń lękowych i depresyjnych, obecnie konsultant brytyjskiej służby zdrowia.
Inwestycja w dbanie o zdrowie psychiczne, w politykę zdrowia psychicznego, przynosi wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne. Ważne jest jednak wprowadzanie do systemu sprawdzonych naukowo metod interwencji.
Dezinformacja, polaryzacja, postawy obywatelskie
W bloku dotyczącym państwa prawa i kształtowania postaw obywatelskich poruszyliśmy tematy, takie jak: współpraca akademików z politykami, polityka migracyjna, polski porządek prawny oraz dezinformacja i polaryzacja społeczeństwa. Głos w dyskusji zabrali: prof. Maciej Kisilowski, (Central European University), Maciej Duszczyk (przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dr Katarzyna Bąkowicz, przedstawicielka naszej uczelni, autorka książki dotyczącej radzenia sobie z dezinformacją. Dyskusja była inspirującą wymianą poglądów na temat budowania mądrego i przyjaznego państwa oraz roli, jaką w tym procesie odgrywają eksperci ze świata nauki, instytucje państwowe oraz sami obywatele.
Wawrzyniec Smoczyński z Uniwersytetu SWPS przedstawił ponadto plan, jak w 5 krokach zmniejszyć polaryzację polskiego społeczeństwa:
Ścieżkę, której gospodarzem był nasz uniwersytet, zamknęła rozmowa z ministrem sprawiedliwości oraz byłym dziekanem Wydziału Prawa w Warszawie USWPS – prof. Adamem Bodnarem, który wskazał obszary wymagające zreformowania w polskim wymiarze sprawiedliwości. Profesor Bodnar wypowiedział się jednoznacznie za koniecznością m.in. przyspieszenia postępowań sądowych oraz uniezależnienia i rozdzielenia prokuratury od urzędu ministra sprawiedliwości.
Przygotowani na przyszłość
Przedstawicieli i przedstawicielek Uniwersytetu SWPS nie zabrakło także w dyskusjach podczas innych ścieżek tematycznych. O przyszłości biznesu i budowania współpracy z nauką w ramach ścieżki Industry 5.0 głos zabrali m.in. dr Ewa Ger – dyrektor generalna USWPS, Karolina Wójcik – kierująca spółką SWPS Innowacje, dr Maksymilian Bielecki z Wydziału Projektowania w Warszawie oraz dr Konrad Maj, kierownik Centrum Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech”:
Wnioski z debaty były jednoznaczne: rozwijanie kompetencji przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii to rola nowoczesnych ośrodków badawczo-dydaktycznych. Uczelnie powinny tworzyć wiedzę i rozwiązania, odpowiadając na bieżące potrzeby otoczenia. Przed biznesem stoi natomiast wyzwanie, jakim jest zapewnienie well-beingu pracowników. To właśnie ten aspekt może okazać się decydujący o ich zaangażowaniu w funkcjonowanie i rozwój organizacji.
Na Impact 2024 swoją premierę miał także raport autorstwa SWPS Innowacje – dotyczący tego, jak przekształcać organizacje, by były odporne na wyzwania przyszłości. Zapraszamy do zapoznania się z danymi!
Raport dostarcza wglądów w to, jak firmy mogą przekształcać współczesne wyzwania w trwałe przewagi konkurencyjne. Publikacja jest esencjonalnym kompendium dla każdego lidera organizacji, który pragnie nie tylko nadążyć za zmianami, ale je kształtować, korzystając z najlepszych dostępnych narzędzi naukowych i biznesowych.
Pobierz raport
Tworzymy przestrzeń do dialogu na ważne tematy
W ramach ścieżki Future Societes dotknęliśmy także tematu neuroróżnorodności. Doktor Joanna Jurga, specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni wygłosiła wystąpienie pt. „Neuroatypowość w służbie jej królewskiej wygodności – jak mieszkać, by żyło się lepiej”:
W ramach ścieżki Mental Health & Wellbeing dr Katarzyna Grunt-Mejer z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu zabrała głos na temat użycia halucynogenów w terapii niektórych schorzeń psychicznych. Okazuje się, że coraz więcej badań wskazuje na potencjalne korzyści z włączenia tych substancji do praktyki klinicznej.
Ponadto podczas ścieżki Design Manifesto mogliśmy posłuchać prelekcji Kingi Nowackiej, dyrektorki marketingu i rekrutacji na Uniwersytecie SWPS, którą kapituła konkursu Dyrektor Marketingu Roku uznała za jedną z najbardziej wpływowych polskich menedżerek marketingu w Polsce. Podczas wystąpienia „Oczy szeroko otwarte: Dlaczego w biznesie warto być ignorantem?” Kinga Nowacka pochyliła się nad modelowaniem postaw poprzez zarządzanie marką oraz pracą z trendami w kontekście zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności organizacji.
Odpowiadamy na wyzwania współczesności
Kongres Impact co roku odbywa się we współpracy z wieloma partnerami z sektora prywatnego, publicznego i medialnego. Ze wszystkich kongresów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej to właśnie to wydarzenie najtrafniej wpisuje się w polską bieżącą dyskusję, w światowe trendy i pozwala na lepsze zrozumienie wszystkiego, co dzieje się dookoła nas, zwłaszcza w niestabilnej erze globalnych konfliktów i wyzwań. Już po raz drugi Uniwersytet SWPS pełnił rolę partnera merytorycznym wydarzenia. Mieliśmy okazję zaprezentować nasze stanowisko wobec tworzenia polityk publicznych w obszarach edukacji, zdrowia, prawa, rozwiązań służących społeczeństwu obywatelskiemu.