Creative Jam 2024: Mind the Gap
Po raz kolejny Uniwersytet SWPS we współpracy z Uniwersytetem USN w Drammen zorganizował Creative Jam – trzydniowe wyzwanie projektowe, które połączyło zespoły z Polski i Norwegii, aby wspólnie zgłębiać temat społecznej sprawiedliwości. Uczestnicy i uczestniczki stworzyli plakaty zwracające uwagę na problemy społeczne, prawa mniejszości oraz osób wykluczonych. Wydarzenie odbyło się w dniach 7–10 października 2024 r., równocześnie na kampusach we Wrocławiu i Drammen.
W trosce o sprawiedliwość społeczną
Creative Jam kolejny raz połączył Katedrę Grafiki z University of South-Eastern Norway w trzydniowym sprincie projektowym podczas którego międzynarodowe zespoły studenckie, wspierane przez dydaktyków i kreatywnych współpracowników obu uniwersytetów, pracowały nad projektem odpowiadającym na wybrany problem z zakresu tematyki sprawiedliwości społecznej. W ciągu 72 godzin zespoły przeszły w ramach warsztatów kreatywnych przez przyspieszony proces projektowy od analizy, przez diagnozę problemu po kreowanie propozycji rozwiązań, prezentując finalne rezultaty na forum współuczestników, a następnie na wystawach organizowanych na współtworzących projekt uniwersytetach.
Tegoroczną edycję Creative Jam poświęciliśmy zagadnieniom społecznej sprawiedliwości, dyskutując o tym, w jaki sposób oferować społecznie wrażliwe rozwiązania projektowe. Zespoły projektowe w bardzo różnorodny sposób pokazały, jak sprawiedliwość społeczna może być tłumaczona na język wizualny.
Głównym celem projektu jest promowanie sprawiedliwości społecznej na skalę globalną, poprzez koncentrowanie się na pokonywaniu różnic i budowaniu inkluzywnej przyszłości. Projekt dąży do zwiększenia świadomości na temat kwestii sprawiedliwości społecznej i zachęcenia do pozytywnych zmian na całym świecie.
Creative Jam w swojej formule stanowi niesamowicie ciekawą szansę na rozwój dla osób studiujących. Przeprowadzenie procesu projektowego w tak krótkim czasie, zwłaszcza w kontekście tak ważnego tematu jakim jest sprawiedliwość społeczna wymaga od uczestniczących w warsztatach osób wykazania się dużą dozą kreatywności, empatii, zdolności komunikacyjnych, ale przede wszystkim pewnej dojrzałości projektowej pozwalającej podjąć się wyzwania i dostrzeżenia luk w otaczającym nas świecie wraz z potencjalnymi rozwiązaniami pozwalającymi je załatać.
Tak Creative Jam wspominają uczestniczki projektu:
– Tegoroczny Creative Jam doświadczyłam inaczej niż zeszłoroczny. Choć mieliśmy niecały tydzień na stworzenie całego konceptu kampanii, miałam w sobie dużo spokoju, który pomógł mi rozplanować pracę i nie tracić głowy przy upływającym czasie. Bardzo pomocne było też wyzbycie się kompleksu, jakoby norwescy partnerzy byli z góry lepsi, bo byli z zagranicy, a zagranica oznaczała od razu coś lepszego. Nie warto trzymać się tej myśli – lepiej robić swoje, z przekonaniem, że cały czas doskonali się swój warsztat, a nie dopiero kładzie „pierwsze fundamenty” do jego stworzenia. To bardzo otwiera umysł i buduje poczucie bycia projektantem – słyszymy od Anny Tompol, studentki grafiki na Uniwersytecie SWPS.
– Creative Jam był dla nas nowym i interesującym doświadczeniem oraz koncepcją, choć było to nieco trudne z powodu krótkiego czasu i wymogu komunikacji na dużą odległość. Mieliśmy okazję pracować i komunikować się z międzynarodowymi studentami, a także uzyskać wgląd w to, jak pracują w procesie projektowania – dodaje Margunn Therese, studentka komunikacji wizualnej z University of South-Eastern Norway.
Uczestnicy i uczestniczki
- Zespół 1: Zuzanna Kownacka, Margunn Therese Austlid, Anna Tompol, Bao Ru Kelly, Hege Furelid Eidsnes
- Zespół 2: Robin Noculak, Sondre Nergård, Åsmund Eikeland Hansen, Hege Furelid Eidsnes
- Zespół 3: Nataliia Buchko, Nicolai Bekkevold, Didrik Sæverud Semb
- Zespół 4: Katarzyna Sabiniarz, Gilson José D. Silva-Tanberg, Thor Inge Gabriel Ånderå, Mateo Aleksandersen
- Zespół 5: Paweł Gmitruk, Aima Shabbir, Hannah Priscilla Hewitt, Arijana Zdanaviciute
- Zespół 6: Filip Fersztorowski, Patrycja Szczygieł, Noah Bredvei Hvarnes, Marianne Fossen
Zobacz tegoroczne projekty:
Specjalne podziękowania
- dr hab. Theo Sikkes, University of South-East Norway w Drammen,
- dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Mariusz Wszołek, Kierownik Katedry Grafiki, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu,
- prof. Arild Schou, University of South-East Norway w Drammen,
- dr Małgorzata Jabłońska, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu,
- dr Piotr Szewczyk, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu,
- Marianne Bråthen, Business Developer Kvass, Norwegia.