Uniwersytet SWPS krajowym liderem w dziedzinie nauk społecznych w rankingu Times Higher Education
Z dumą informujemy, że Uniwersytet SWPS ponownie zajął pierwsze miejsce wśród polskich uczelni oferujących studia w dziedzinie nauk społecznych, ujętych w tegorocznym rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings dla poszczególnych przedmiotów. Wyniki klasyfikacji potwierdzają, że niezmiennie oferujemy wysoką jakość kształcenia w zakresie nauk socjologicznych oraz nauk o komunikacji społecznej i mediach, a nasi naukowcy reprezentujący te dyscypliny prowadzą badania na najwyższym poziomie.
Uniwersytet SWPS w zestawieniu THE World University Rankings by Subject 2023
Uniwersytet SWPS zajął 1. miejsce wśród 15 polskich uniwersytetów kształcących studentów w dziedzinie nauk społecznych, które zakwalifikowały się do prestiżowego międzynarodowego rankingu THE. W klasyfikacji całkowitej Uniwersytet SWPS jest jedyną polską uczelnią, która znalazła się w przedziale 501–600 wśród ponad 940 szkół wyższych z całego świata. Pozostałe polskie uczelnie uplasowały się w przedziałach 601–800 oraz 801+.
Autorzy rankingu oceniają poszczególne uczelnie w pięciu kategoriach: dydaktyka, badania naukowe, cytowania, potencjał międzynarodowy i transfer wiedzy z uczelni do biznesu. Najwięcej punktów przyznano nam w trzech ostatnich kategoriach.
Uroczystość wręczenia nagród przedstawicielom polskich szkół wyższych sklasyfikowanych w rankingu THE odbyła się 22 listopada, podczas ósmej edycji międzynarodowej konferencji dla liderów zarządzania uczelniami – LUMEN 2022. Naszą uczelnię reprezentowała prorektorka ds. nauki, prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik.
Jesteśmy wiodącym ośrodkiem naukowym w kraju
Wysoki poziom naszych badaczy społecznych potwierdza także ewaluacja działalności naukowej przeprowadzona przez Ministerstwo Nauki i Edukacji. W ramach siedmiu dyscyplin, w których prowadzimy działalność naukową, aż sześć otrzymało najbardziej prestiżowe kategorie: A+ i A, wśród nich nauki socjologiczne oraz nauki o polityce i administracji.
Koordynacją działalności naukowo-badawczej pracowników Uniwersytetu SWPS specjalizujących się w dziedzinie nauk społecznych zajmuje się Instytut Nauk Społecznych. Tworzą go uznani socjologowie, badacze opinii publicznej i rynku, politolodzy, eksperci ds. organizacji i zarządzania, ekonomiści, a także psychologowie i medioznawcy.
W strukturze Instytutu znajdują się cztery centra badawcze:
- Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci
- Centrum Projektowania i Ewaluacji Polityk Publicznych
- Centrum Studiów nad Demokracją
- Młodzi w Centrum LAB.
Nasi naukowcy analizują współczesne zjawiska społeczne, a wyniki ich badań pozwalają instytucjom samorządowym na dostosowanie polityk publicznych do pojawiających się potrzeb, a także na wdrożenie narzędzi, które podnoszą jakość życia gmin, regionów czy całego kraju.
Dowiedz się więcej na temat naszych badań z dziedziny nauk społecznych
Kształcimy na najwyższym poziomie
Uniwersytet SWPS prowadzi 11 kierunków studiów oraz 6 specjalności w obszarze nauk społecznych. Nasza kadra akademicka bada życie społeczne tu i teraz – zajmujemy się klimatem, edukacją, nierównościami i polityką.
O klasyfikacjach THE World University Rankings
Zestawienie Times Higher Education World University Rankings by Subject w obszarze nauk społecznych obejmuje wiodące uczelnie oferujące studia w następujących dyscyplinach: komunikacja i media, politologia i stosunki międzynarodowe (włącznie ze studiami nad rozwojem), socjologia i geografia. Co roku rośnie liczba uczelni objętych ewaluacją – w tym roku w obszarze nauk społecznych było ich 941.
Ranking by Subject opiera się na tych samych starannie dobranych i rygorystycznych parametrach mierzących osiągnięcia poszczególnych szkół wyższych, co główny ranking THE World University Ranking, przy czym metodologia skalibrowana zostaje odpowiednio do danej dyscypliny.
W głównej klasyfikacji, THE World University Ranking 2023, Uniwersytet SWPS uplasował się na 4. miejscu wśród 34 polskich uczelni zakwalifikowanych do rankingu (w zeszłym roku były to 23 uczelnie). Podobnie jak w roku 2022 najwięcej punktów otrzymaliśmy w kategorii Potencjał międzynarodowy (International Outlook) i zajęliśmy w niej 1. miejsce w Polsce. Czynniki, które wpływają na punktację w tej kategorii to: międzynarodowa współpraca naukowa, różnorodność kulturowa studentów, atrakcyjność uczelni z punktu widzenia międzynarodowej kadry akademickiej i badawczej.
W klasyfikacji międzynarodowej Uniwersytet SWPS ponownie znalazł się w przedziale 1001–1200 wśród prawie 1,8 tys. uczelni ze 104 krajów. W zestawieniu THE World University Rankings jesteśmy obecni po raz czwarty z rzędu.
Tabele rankingowe dostępne są na stronie Times Higher Education.