Sukcesy Uniwersytetu SWPS na targach wynalazków INTARG
Pod koniec maja odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, na których zaprezentowano aż 590 wynalazków i innowacji. Uniwersytet SWPS został obsypany nagrodami. Nasze projekty otrzymały diamentową nagrodę „Pro Societas Bono” oraz trzy srebrne medale.
Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG
24 i 25 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się 16. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, objęte patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Odwiedź stronę targów INTARG
Wynalazki i innowacje zademonstrowało podczas targów aż 237 wystawców z 44 krajów – stacjonarnie oraz online. Uniwersytet SWPS reprezentowały nasze brokerki innowacji z Centrum Transferu Wiedzy – Patrycja Radek i Katarzyna Pasiak.
Projekty były oceniane przez 43 jurorów z 14 krajów, którzy brali pod uwagę m.in. ich innowacyjność, zapotrzebowanie rynkowe na dany produkt, poziom gotowości technologicznej TRL (ang. technology readiness level), możliwość wdrożenia i komercjalizacji rozwiązań oraz ich przypuszczalny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
Diamentowa nagroda dla chatbota Fido
Diamentowa nagroda „Pro Societas Bono” to jedno z najwyższych odznaczeń targów. Została przyznana jednej z nowo powołanych spółek spin-off Uniwersytetu SWPS – Fido Therapeutics.
To dopiero nasza druga obecność na targach INTARG, ale już drugi diament w koronie, tym razem dla projektu chatbota terapeutycznego Fido, rozwijanego przez zespół prof. Jarosława Michałowskiego. Przywieźliśmy też trzy srebrne medale. To pokazuje, że innowacje oparte na wynikach badań z nauk społecznych są dostrzegane i doceniane na rynku wynalazczym. Są też bardzo potrzebne społeczeństwu. Po czterech latach obecności w strukturze Uniwersytetu SWPS Centrum Transferu Wiedzy stale zwiększa tempo i rozwija współpracę z badaczkami i badaczami, którzy chcą z nami zmieniać świat na lepszy.
Fido to chatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję. Pomaga dbać o zdrowie psychiczne, zapewniając codzienne wsparcie psychologiczne w formie interaktywnego, przyjaznego czatu. W rozmowach z użytkownikami stosuje techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Dowiedz się więcej o Fido
To dla nas wielkie wyróżnienie i niezbity dowód, że to bardzo potrzebny produkt (...). Wierzymy, że to bardzo dobry znak dla dalszego rozwoju i komercjalizacji oraz trwającego procesu pozyskiwania funduszy.
Zespół Fido tworzą:
- prof. Jarosław Michałowski,
- dr Katarzyna Sanna;
- mgr Stanisław Karkosz;
- mgr inż. Norbert Szczepaniak.
Aż trzy srebrne medale dla Uniwersytetu SWPS
Srebrne medale otrzymały projekty: STRESmisja, C-Future i Icy Galaxy.
STRESmisja – edukacyjna gra planszowa o stresie
Pierwszy srebrny medal otrzymał zespół, który stworzył STRESmisję – psychoedukacyjną grę planszową, która pomaga radzić sobie ze stresem i obniża poziom kortyzolu we krwi. STRESmisja powstała dzięki współpracy ekspertek i ekspertów Uniwersytetu SWPS. Pozwala zadbać o swoje zdrowie psychiczne i poznać skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem – oparte na wnioskach z badań naukowych i opisane w kompendium wiedzy, zawierającym odwołania do fachowej literatury.
Cieszymy się z otrzymanej podczas targów INTARG nagrody dla STRESmisji. STRESmisja to kooperacyjna gra planszowa, której celem jest psychoedukacja w zakresie sprawdzonych naukowo technik radzenia sobie ze stresem oraz budowanie odporności psychicznej. Jako twórczynie i twórcy gry jesteśmy przekonani, że umiejętność odpowiadania na stres jest w dzisiejszych czasach jedną z kluczowych kompetencji, jakie powinniśmy rozwijać, aby lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. W grze dajemy możliwość ćwiczenia wielu metod i technik antystresowych w bezpiecznym otoczeniu. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że STRESmisja redukuje u graczy poziom kortyzolu i pomaga im poznawać nowe sposoby radzenia sobie ze stresem.
STRESmisję opracowali:
- dr Edyta Bonk,
- prof. dr hab. Joanna Śliwowska,
- dr Katarzyna Archanowicz-Kudelska,
- mgr Dominika Winogrodzka,
- mgr Jakub Felczak,
- mgr Patrycja Sawicka-Sikora,
- mgr Katarzyna Barcińska.
C-Future – narzędzie wspierające rozwój pracowników
Drugi srebrny medal trafił do zespołu, który stworzył usługę C-Future, umożliwiającą prowadzenie indywidualnych procesów diagnostyczno-rozwojowych dla pracowników i przyszłych pracowników organizacji. Narzędzie w pierwszej kolejności posłuży do szkolenia specjalistów z branży IT, którzy wpisują się w model T-shaped, tj. są ekspertami w swojej dziedzinie, dysponując jednocześnie podstawową wiedzą i umiejętnościami z innych obszarów.
Projekt, stworzony przez trzy ekspertki z naszej uczelni, jest wynikiem ich współpracy z partnerem biznesowym – spółką Navigo Grupa Sp. z o.o.
Przyznana nagroda jest dla nas dodatkowym bodźcem motywującym. Cieszymy się, że kapituła konkursu doceniła nasz pomysł. Będziemy starać się udoskonalać i rozwijać nasz produkt.
C-Future tworzą:
Icy Galaxy – niezwykła silikonowa forma spożywcza
Srebrny medal otrzymali również twórczyni i twórca wzoru przemysłowego Icy Galaxy: Ladan Zadfar i Mohammad Farshad. Zaprojektowali oryginalny sferyczny kształt i pozwalającą go uzyskać silikonową formę spożywczą. Można ją wykorzystać do produkcji lodu do chłodzenia napojów, pralinek, lizaków, ciast czy galaretek w formie atrakcyjnej, spiralnie nacinanej kuli. Taka forma – w porównaniu ze zwykłą kulą – pozwala np. na szybsze schładzanie gorącego produktu lub, w przypadku lodu, spowolnienie jego topnienia.
Autorzy Icy Galaxy zostali wcześniej uhonorowani najbardziej prestiżową nagrodą w świecie projektantów – Red Dot Design Award.
Dowiedz się więcej o Icy Galaxy
Prezentowaliśmy też inne prekursorskie projekty
Uniwersytet SWPS zademonstrował podczas INTARG 2023 także: