„Nie tylko Hiszpania” – cykl podcastów i webinarów o krajach hiszpańskojęzycznych
Wielu osobom język hiszpański kojarzy się z wakacjami w Barcelonie i serialem „Dom z Papieru”. A przecież español (castellano) wychodzi daleko poza Hiszpanię i ma status języka urzędowego w ponad 20 państwach! Cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS „Nie tylko Hiszpania” zabierze cię w podróż po Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, pokazując ich kulturę, sztukę i nieoczywiste aspekty życia mieszkańców. Spotkania prowadzi wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, pasjonatka Ameryki Łacińskiej dr Paulina Nalewajko, która w każdym odcinku prowadzi inspirującą rozmowę z zaproszonym ekspertem lub ekspertką.
Poznaj kulturę, sztukę i społeczeństwo krajów hiszpańskojęzycznych
Dzięki webinarom i podcastom z udziałem ekspertów i naukowców na nowo odkryjesz Hiszpanię i Amerykę Łacińską! Dowiesz się, dlaczego warto mieszkać w Meksyku i jak wygląda życie tamtejszych imigrantów. Zrozumiesz, jak dużą rolę odgrywa piękno w krajach hiszpańskojęzycznych i w jaki sposób jest tam obrazowana śmierć. Poznasz wyzwania społeczne, z którymi mierzą się mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. Czy kobiety w Meksyku są upodmiotowiane? Kim jest Don Juan i jak wyglądają latynoskie dzielnice Eastside Los Angeles?
Prowadząca cykl
-
Życie migrantów w Meksyku (podcast)
Bliskość natury i barwna kultura to zaledwie początek długiej listy powodów, dla których warto mieszkać w Meksyku. Choć ten region często kojarzy się z emigracją do USA, dla wielu osób to właśnie Ameryka Łacińska jest doskonałym miejscem do życia. Kto najczęściej wyjeżdża do Meksyku na dłużej lub na stałe? Kim są ekspaci? Jakie zmiany zachodzą w obcokrajowcach mieszkających w Meksyku? Czego oczekują Meksykanie od migrantów? Kto jest najbardziej usatysfakcjonowany z życia w Meksyku? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Agnieszka Golińska.
gościnidr Agnieszka GolińskaDoktor psychologii, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku zarządzanie. Otrzymała wyróżnienie za pracę doktorską obronioną w Instytucie Psychologii PAN. Prowadzi badania m.in. w zakresie zachowań organizacyjnych oraz akulturacji psychologicznej. Interesuje się losami menedżerów oraz profesjonalistów, którzy zdecydowali się na emigrację. Szczególnie bliska jest jej Ameryka Łacińska, przede wszystkim Meksyk. Zajmuje się także tworzeniem programów ewaluacji i rozwoju kompetencji w oparciu o metody Assessment Center i Development Center. Ma na koncie projekty badawcze realizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce oraz USA. Przez wiele lat pracowała i prowadziła badania naukowe w Tecnológico de Monterrey w Meksyku. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zarządzania kulturą organizacyjną, zarządzania kompetencjami, różnic międzykulturowych w biznesie oraz psychologii w zarządzaniu. Jest koordynatorką kierunków: zarządzanie i przywództwo oraz Management and Leadership.
-
Kobiety w Meksyku a prawo głosu (podcast)
Maczyzm to jedna z najsilniejszych i najgłębiej zakorzenionych tradycji w meksykańskim społeczeństwie. Choć w popkulturze Meksykanie kojarzą się z uśmiechniętymi mężczyznami w sombrero, to w rzeczywistości często krzywdzą partnerki, żony i córki. Rosnąca przemoc wobec Meksykanek sprawiła, że na sile przybrał tamtejszy ruch feministyczny. Kobiety wyszły na ulice i zaczęły dołączać do masowych protestów, które mają poprawić ich pozycję w społeczeństwie. Jak na przestrzeni lat zmieniała się sytuacja Meksykanek? Skąd wziął się kult meksykańskiego macho? Jak funkcjonują meksykańskie kobiety w przestrzeni publicznej? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Maja Zawierzeniec.
gościnidr Maja ZawierzeniecHispanistka specjalizująca się w tematyce meksykańskiej, tłumaczka, trenerka rozwoju osobistego, mentorka, poetka trójjęzyczna. Prelegentka na TEDxWarsawWomen 2015, od 2016 r. organizatorka TEDxMarszałkowska. Aktualnie realizuje równolegle dwie ścieżki zawodowe: filologiczną oraz psychologiczną. Autorka publikacji o różnych aspektach meksykańskiej rzeczywistości (sytuacja kobiet w Meksyku, młoda sztuka meksykańska, narco rzeczywistość we współczesnym Meksyku, relacje Meksyk – Azja Wschodnia). Wydała m.in. „La mujer en el mundo latinoamericano: literatura, historia, sociedad: el caso de México” i „El capital creativo del narco México contemporáneo en su contexto socio-cultural (1985–2015)”. W czerwcu 2022 r. została wydana pod jej redakcją książka „Transpacific Connections: Literary and Cultural Production by and about Latin American Nikkeijin”.
-
Uwodziciel i nałogowy podrywacz – kim jest Don Juan? (webinar)
Zdobywca kobiecych serc, egocentryk i uwodziciel – tak przedstawiany w kulturze jest Don Juan. Postać ta od lat figuruje w naszej świadomości jako nałogowy podrywacz, ale czy słusznie? Wizerunek Don Juana powstał w Hiszpanii na początku XVII w. i od tego czasu doczekał się setek reinterpretacji. Don Juan stał się ważną postacią wielu utworów literackich i filmowych. Dlaczego kolejni autorzy hiszpańscy, francuscy, a nawet polscy decydują się pisać o nim wciąż na nowo w XXI w.? Co Don Juan ma nam dziś do powiedzenia o nas samych, o rolach społecznych, o kobiecości i męskości? Na te i wiele innych pytań odpowie dr hab. Joanna Mańkowska.
gościnidr hab. Joanna MańkowskaHispanistka i romanistka, literaturoznawczyni i tłumaczka, specjalistka w zakresie współczesnego teatru hiszpańskiego i estetyki. W centrum jej zainteresowań znajduje się mit Don Juana, któremu przygląda się z różnych perspektyw w swojej najnowszej książce: „Don Juan w XX i XXI wieku lub Zmieniające się oblicza mitycznego uwodziciela”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z kultury i literatury hiszpańskiej, wiedzy o Hiszpanii współczesnej oraz seminarium licencjackie.
-
Od GTA San Andreas do rapera Kida Frosta – latynoskie dzielnice Eastside Los Angeles (podcast)
Migracja z Ameryki Łacińskiej do Stanów Zjednoczonych nie jest zjawiskiem nowym, ale od lat 60. przyjęła masową formę. To sprawiło, że w Los Angeles utworzyły się latynoskie dzielnice, które zredefiniowały obraz Miasta Aniołów. Wyjątkowy klimat i charakterystykę tych miejsc możemy odnaleźć w popkulturze. Popularna gra GTA San Andreas odwzorowuje klimat latynoskiej części L.A. – zarówno wizualnie, jak i kulturowo. Z kolei raper Kid Frost jest prekursorem chicano rapu, czyli podgatunku hip hopu, który ucieleśnia aspekty kultury południowo-zachodniej Ameryki. Jaki obraz Los Angeles wybrzmiewa w obu tych przypadkach? Skąd się wzięły latynoskie dzielnice w Los Angeles i jak się tam żyje? Co z nich odnajdziemy w grze GTA? Kim są chicanos? Co nam mówią latynoscy raperzy o życiu swoich rodaków w USA? Na te i wiele innych pytań odpowiada Karolina Zgiep.
gościniKarolina ZgiepAbsolwentka iberystyki na Uniwersytecie SWPS. Autorka pracy dyplomowej pt. „Muzyka Kida Frosta jako obraz mentalności pełnej przemocy w latynoskich dzielnicach Eastside Los Angeles”. Pracuje jako Communications Planner w Dentsu Polska. Pasjonatka jeździectwa, biomechaniki oraz behawiorystki koni.
Bądź na bieżąco!
Webinary i podcasty z cyklu „Nie tylko Hiszpania” będą publikowane raz w miesiącu. Znajdziesz je w kanałach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na platformach:
Studiuj iberystykę na Uniwersytecie SWPS
Fascynuje cię kultura Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej? Chcesz nauczyć się języka hiszpańskiego? Przeżyj niesamowitą przygodę, studiując iberystykę w Warszawie. Dowiedz się więcej: