„Legal design” – cykl podcastów i webinarów o projektowaniu zrozumiałego prawa
Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z konieczności jego przestrzegania. Jednak nierzadko zdarza się, że pomimo uważnego czytania jego zapisów, niewiele rozumiemy. Na szczęście są osoby, które starają się nadać ustawom, uchwałom i rozporządzeniom bardziej „ludzkie” oblicze. Mowa o specjalistach od legal designu. Już teraz zapraszamy do nowego cyklu Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS „Legal design”, w którym nasi eksperci przybliżą tę interesującą dziedzinę projektowania. Cykl prowadzi radca prawny Robert Głowacki, wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Przystępnym językiem o prawie
Prawo dotyczy nas wszystkich, czasem nie wiemy jednak, jak z niego skorzystać. Trudno zrozumieć hermetyczną treść uchwał, ustaw i rozporządzeń – to z kolei prowadzi do wykluczenia społecznego. Jak rozwiązać ten problem? Wyjściem może być legal design – holistyczne podejście do projektowania. Cykl „Legal design” Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS to webinary i podcasty poświęcone właśnie temu obszarowi.
Na spotkaniach dowiemy się, że dzięki współpracy projektanta z prawnikiem możliwa jest zamiana hermetycznego języka prawniczego w przystępny język wizualny. Nasi eksperci opowiedzą m.in. o zastosowaniu legal designu do upowszechniania wśród pracowników wiedzy o prawie pracy czy wykorzystaniu go jako narzędzia świadczenia pomocy prawnej.
Dowiedz się więcej o legal design
Prowadzący cykl
-
Identyfikacja Wizualna z perspektywy prawa – jak chronić znak graficzny (webinar)
Ochrona znaku towarowego polega przede wszystkim na wyłącznym używaniu danego znaku. Dzięki temu zwiększamy wartość przedsiębiorstwa, pogłębiamy zaufanie konsumentów do marki, a także powstrzymujemy konkurencję od czerpania korzyści z renomy innej firmy. Niestety, nie jest to prawo nieograniczone, przecież często można spotkać się z sytuacją, gdy istnieje dwie lub więcej firm o łudząco podobnym znaku towarowym. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w najnowszym webinarze, którego gościnią będzie Agnieszka Musiał – strateżka ds. IP oraz aplikantka rzecznikowska w międzynarodowej firmie Basck. Na podstawie zmiany Systemu Identyfikacji Wizualnej Uniwersytetu SWPS dowiemy się czym jest znak towarowy i jakie spełnia funkcje? Jakie warunki musi spełniać oznaczenie, aby możliwa była jego rejestracja? Jakie błędy można popełnić podczas rejestracji znaku i co zrobić, by ich unikać? Czy da się zarejestrować cały system, czy rejestracja dotyczy pojedynczego znaku? Wspólnie z prowadzącym webinar, a także autorem SIW, Mateuszem Antczakiem, porozmawiają także o tym, o czym powinien pamiętać projektant tworząc nowy znak, w kontekście prawno-formalnym oraz o oznaczeniach renomowanych i powszechnie znanych.
-
Zastosowanie legal design do upowszechniania wśród pracowników wiedzy o prawie pracy (webinar)
Prawo pracy to zbiór przepisów, które regulują prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Ze względu na faktyczną nierówność pozycji stron stosunku pracy, ustawodawca zabezpiecza interesy pracowników przez ustalanie w formie odpowiednich przepisów maksymalnych obowiązków lub minimalnych uprawnień. Budowanie z pracownikami relacji opartych o faktyczną wiedzę o prawie pracy i zaufanie przynosi firmom w dłuższym okresie wiele korzyści. Dlatego tak ważne jest, aby przepisy prawa pracy były dobrze znane zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Czy pracownicy mają wiedzę o prawie pracy? Jakie są postawy i opinie dotyczące przestrzegania prawa pracy przez polskich pracodawców? Czym jest legal design i jakie korzyści może przynieść firmom w komunikacji z pracownikami, klientami i innymi podmiotami A także co na jednym wydziale robi prawnik i projektant? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska oraz prof. Mariusz Wszołek z Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS.
-
Legal design a świadczenie pomocy prawnej (webinar)
Legal design to ciesząca się coraz większym zainteresowaniem dziedzina projektowania, która umożliwia przełożenie hermetycznego języka prawnego na bardziej przystępny język wizualny. To sprawia, że może być pomocnym narzędziem świadczenia pomocy prawnej. Z jakich sposobów dotychczas korzystali prawnicy oraz jak do świadczenia pomocy prawnej wykorzystać legal design? O praktycznych przykładach opowiedzą dr Agnieszka Skorupka oraz Inga Skowrońska.
Bądź na bieżąco!
Webinary i podcasty z cyklu „Legal design” będą publikowane raz w miesiącu (kolejna część już 1 marca 2023 r.). Znajdziesz je w kanałach Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS na platformach:
Studiuj na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat na lepsze!
Wybierając kierunek prawo na naszej uczelni, pogłębisz swoją wiedzę teoretyczną i zdobędziesz praktyczne umiejętności. Nie będziesz uczyć się przepisów na pamięć, a zajmiesz się ich analizą, pisaniem tekstów prawnych, przeprowadzaniem rozumowań prawniczych i rozwojem umiejętności interpersonalnych. Studenci prawa w Warszawie mogą działać w najlepszej studenckiej poradni prawnej w Polsce, udzielając porad prawnych osobom, których nie stać na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Pracując od razu na żywej tkance, zyskasz najlepsze kwalifikacje do przyszłego zawodu.
Zobacz wszystkie kierunki związane z prawem
A może bardziej po drodze Ci ze studiami projektowymi? Sprawdź podyplomowy kierunek legal design thinking, zerknij też na naszą ofertę studiów z obszaru projektowania