Studentki prawa z Poznania w finale Międzynarodowego Konkursu Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych
Studentki prawa z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS – Marta Marciniak, Julia Dydymska oraz Klaudia Górska jako drużyna reprezentująca Uniwersytet SWPS wzięły udział w 38. edycji Międzynarodowego Konkursu Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych im. Jeana Picteta, która odbyła się w dniach 19–26 marca 2022 r. w Durres w Albanii.
Sytuacja konfliktu zbrojnego – wyzwanie dla przyszłych prawników
Międzynarodowy Konkurs Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych im. Jeana Picteta to prestiżowe wydarzenie, przygotowujące studentów prawa do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie przynieść może ich zawód w kontekście potencjalnych konfliktów zbrojnych i politycznych.
48 wybranych trzyosobowych zespołów, zazwyczaj z pięciu kontynentów, przez tydzień konkuruje ze sobą w zawodach zbudowanych wokół symulacji i odgrywania scenek fabularnych zbudowanych wokół fikcyjnego konfliktu zbrojnego. Zespoły odgrywają rolę różnych podmiotów znajdujących się w sytuacji konfliktu (wojskowych, humanitarnych, politycznych, prawnych) w kontekście o wiele szerszym i bogatszym niż kontekst wyłącznie sądowniczy. Zmagania są oceniane przez zespół międzynarodowych ekspertów w serii testów.
Przygotowanie do zawodów jest wymagające – zarówno przed, jak i po selekcji drużyn. Poziom wiedzy doświadczenia osiągnięty przez Picteistów bywa naprawdę imponujący. W tym konkursie się nie tylko wiedza prawnicza, lecz także również praca zespołowa, umiejętność prezentacji i komunikacji. Dlatego z dumą odnotowujemy obecność studentek Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS w finale tego prestiżowego konkursu.
Więcej informacji na stronie internetowej konkursu
Członkinie drużyny reprezentującej naszą uczelnię przyznają:
To był jeden z najintensywniejszych tygodni w naszym życiu. Jedzenie, test, spanie, jedzenie, test, wieczorek towarzyski i tak codziennie. Poziom stresu sięgał zenitu, przynajmniej trzy razy dziennie. To było bardzo intensywne doświadczenie, ale jedno z najlepszych.