Katedra Psychologii Społecznej w Warszawie świętuje 25-lecie istnienia

30 maja 2022 r. naukowcy z Wydziału Psychologii w Warszawie Uniwersytetu SWPS obchodzili uroczyste 25. urodziny Katedry Psychologii Społecznej. To właśnie ona stanowiła fundament otwartej w 1996 r. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej – dziś pierwszego prywatnego uniwersytetu w Polsce, będącego liderem kształcenia w obszarze psychologii. Obecnie trzon kadry naukowej w Katedrze Psychologii Społecznej stanowią jej absolwentki i absolwenci z pierwszych roczników dawnej SWPS: prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik, prorektorka ds. nauki Uniwersytetu SWPS, dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, pełnomocniczka prorektorki ds. dydaktyki w zakresie jakości studiów oraz prof. Wojciech Kulesza, kierownik Katedry Psychologii Społecznej. Warto nadmienić, że z katedry wywodzi się również obecny rektor Uniwersytetu SWPS, prof. Roman Cieślak, który nadal pozostaje jej członkiem. Nasi naukowcy wspominają początki uczelni i opowiadają o wyzwaniach, jakie stoją przed młodymi adeptami psychologii w XXI wieku.
Tutaj wszystko się zaczęło
Twórczynią jednej z najstarszych i najważniejszych katedr Uniwersytetu SWPS była prof. Krystyna Skarżyńska. Na przestrzeni lat z katedrą związani byli m.in. dr Krystyna Doroszewicz, dr Hanna Eliasz, dr hab. Piotr Gasparski, dr Lucyna Kirwil, dr Maria Mikołajczyk i dr Marcin Małecki. Dzisiejsza kadra, prócz dydaktyki i badań z zakresu praktycznej psychologii społecznej, zajmuje się również obszarami takimi jak psychologia międzykulturowa, badania nad stresem, inkluzywność w języku i jej wpływ na postrzeganie zjawisk społecznych.
Wielu „wychowanków” Katedry Psychologii Społecznej z pierwszych roczników dziś ją współtworzy i nadaje kierunek prowadzonym w niej badaniom.
Kiedy dołączyłam do wymarzonego miejsca pracy, czyli Katedry Psychologii Społecznej w SWPS w 2005 r. (nazwa stanowiska: asystent badawczo-techniczny) pracowały tam już osoby z pierwszego i drugiego rocznika: (dr) Dorota Wiśniewska-Juszczak, (prof.) Wojciech Kulesza, (dr) Konrad Maj, (mgr) Magda Safron. Świetna ekipa, bardzo cieszyłam się, że zostaję jej częścią. W tym samym roku dołączył też (dr) Kamil Henne. Bardzo często w rozmowach wracamy do tego czasu. Na pewno nas ukształtował, także w sensie wspólnych wartości, a przede wszystkim praktykowania na co dzień psychologii społecznej w relacjach z osobami studiującymi, przygotowującymi rozprawy doktorskie pod naszym kierunkiem, a także w zespołach, w których pracujemy. Tu psychologia jest królową nauk.

Katedra Psychologii Społecznej najpierw wyposażyła w wiedzę, a potem zatrudniła pierwsze absolwentki i absolwentów (wtedy) Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Wszyscy kończyliśmy studia niezwykle intelektualnie pobudzeni, pełni pasji. Będąc kadrą Katedry szybko zaczęliśmy oddawać tę pasję naszym studentom. Czy osoby studiujące zgodziłyby się, że nam się to udało? Przypuszczam, że tak – Dorota Wiśniewska-Juszczak i Konrad Maj byli wielokrotnie nagradzani za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, płynące z ocen przyznanych przez osoby studiujące.


Psycholog społeczny to zawód przyszłości
Na jubileuszowej uroczystości nie zabrakło zarówno byłych, jak i obecnych pracowników i współpracowników katedry (w tym obecnego rektora Uniwersytetu SWPS – prof. Romana Cieślaka). Naukowcy nie tylko sięgnęli pamięcią do początków swojej kariery, lecz także dyskutowali o tym, jakie wyzwania stoją dziś przed adeptami psychologii społecznej i w jaki sposób dydaktycy powinni przygotowywać ich do pracy w świecie targanym kryzysami: pandemii, wojny, wszechobecnego stresu, a także skutkami zmian klimatu.
Psycholog społeczny zdecydowanie jest zawodem przyszłości. Pandemia COVID-19 z całą mocą przypomniała nam wszystkim, że człowiek jest „zwierzęciem społecznym”. Przed nami wyzwanie odbudowania nadszarpniętych relacji społecznych i poukładania ich na nowo. Pochylamy się nad problemem przewlekłego stresu, nad kwestią nieufności do instytucji i autorytetów, przejawiającą się w niechęci do szczepień.
Z pewnością dużo energii będziemy musieli poświęcić łagodzeniu psychologicznych skutków kryzysu klimatycznego i migracji, które on spowoduje już w nadchodzących latach. Pozytywne skutki zmian społecznych odnotowujemy z kolei w obszarze inkluzywnego, włączającego języka. Kiedyś słowo „psycholożka” uchodziło za egzotyczne, dziś feminatywy nikogo nie dziwią. W języku zagnieżdżony jest nasz sposób myślenia o świecie i w nim zaczyna się zmiana.
Psychologowie społeczni mogą być też bardzo potrzebni w procesie odnawiania stosunków międzyludzkich wewnątrz ogarniętej dziś wojną Ukrainy – to wyzwanie dla psychologii międzykulturowej, którą również zajmuje się nasza katedra.

Od 25 lat kształcimy psychologów na najwyższym poziomie
Psychologia to pierwszy kierunek studiów, który uruchomiliśmy wraz z powstaniem uczelni w 1996 r. Wówczas naukę na pięcioletnich studiach magisterskich w Warszawie rozpoczęło 500 studentów. Dziś na studiach wyższych z psychologii uczy się blisko 10 tys. osób i to w pięciu miastach Polski. Natomiast studia podyplomowe z tego obszaru kończy rocznie 2 tys. osób.
W ciągu 25 lat naszej działalności staliśmy się jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych w obszarze psychologii w Polsce i jednym z największych ośrodków kształcenia psychologicznego na świecie. Prowadzimy studia na poziomie licencjackim, magisterskim, doktorskim i podyplomowym. Ponadto posiadamy uprawnienia habilitacyjne w dyscyplinie psychologia.
Zobacz inne aktualności
























































































