„Urban_In. Miasto dla każdego” – trwa wdrażanie zwycięskich projektów
29 czerwca 2022 r. w trakcie 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursie „Urban_In. Miasto dla każdego”. Obecnie w Piasecznie, Rybniku i Zabrzu trwają prace nad wdrożeniem najlepszych projektów. Efekty zobaczymy już pod koniec października.
„Urban_In” – odpowiedź na potrzeby samorządów
Konkurs „Urban_In. Miasto dla każdego” stanowił odpowiedź na lokalne potrzeby społeczne i zachęcał do upowszechniania Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ. Jego adresatami byli młodzi ludzie, którzy chcieli mieć wpływ na rozwój polskich miast. Uczestnicy i uczestniczki konkursu zaprojektowali rozwiązania problemów Zabrza, Rybnika lub Piaseczna (kategoria „Młodzi profesjonaliści”) bądź swoich miejscowości (kategoria „Młodzi pasjonaci”). Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i zrealizowany przez Uniwersytet SWPS. Na naszej uczelni koordynuje go Biuro Prorektorki ds. nauki.
Najlepsze projekty w kategorii „Młodzi profesjonaliści” są obecnie wdrażane w Zabrzu, Piasecznie i Rybniku
Najlepiej ocenione projekty w kategorii „Młodzi profesjonaliści” otrzymały dofinansowanie o łącznej wartości 75 000 zł. Dzięki tym funduszom laureaci i laureatki wprowadzają swoje pomysły w życie w Zabrzu, Piasecznie i Rybniku. Korzystają przy tym ze wsparcia opiekunów miejskich oraz z prowadzonego przez Centrum 4CAST (Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych) programu mentoringowego, w ramach którego spotykają się ze specjalistami z Uniwersytetu SWPS z obszarów m.in. wdrażania innowacji społecznych, projektowania usług i kampanii społecznych.
Dzięki zaangażowaniu społeczności w kształtowanie polityk miejskich nasze miasta staną się bardziej dostępne (Zabrze), przyjazne środowisku (Piaseczno) i odporne na kryzysy (Rybnik).
Zapraszamy do zapoznania się ze zwycięskimi projektami.
Miasto dostępne — Zabrze
„Miło Cię widzieć w Zabrzu” zwiększy wiedzę osób ze szczególnymi potrzebami o odpowiednich dla nich miejscach. W ramach projektu tworzona jest internetowa baza takich lokalizacji w Zabrzu i system łatwo zauważalnych na ulicy naklejek. Pozwoli to na znalezienie dostępnych miejsc zarówno osobom korzystającym z internetu, jak i tym, które wolą rozejrzeć się po okolicy. Projekt uczy dobrych praktyk i zachęca do wprowadzania udogodnień w punktach świadczenia usług. Nowe rozwiązania ułatwią życie mieszkańcom Zabrza i uwrażliwią ich na potrzeby innych ludzi. Miasto stanie się otwarte dla każdego, a osoby o szczególnych potrzebach będą mogły wygodnie korzystać z całej palety oferowanych usług.
Dowiedz się więcej o projekcie
Wzięłam udział w konkursie, by skonfrontować swoje pomysły z rzeczywistością. Najważniejsza w całym procesie jest dla mnie możliwość rozwiązania realnego problemu i przyczynienie się do pozytywnych zmian. Projekt jest idealnym połączeniem mojej dotychczasowej edukacji architektonicznej z prywatnym zainteresowaniem aspektami socjologicznymi miasta i doświadczeniami jego użytkowników. Mam nadzieję, że we współpracy z miastem Zabrze i ekspertami uda nam się poszerzyć świadomość na temat dostępności.
Formuła konkursu skierowanego do młodych ludzi stanowiła dodatkowy element motywacyjny, ponieważ w podejmowanych działaniach staramy się popularyzować i utrwalać aktywne postawy społeczne, angażować w kwestie kluczowe dla miasta. Wierzymy, że projekt „Miło Cię widzieć w Zabrzu” zmieni sposób postrzegania osób ze szczególnymi potrzebami w społeczeństwie, zmotywuje do kreowania przestrzeni dostępnych oraz aktywizuje do poszukiwania nowych rozwiązań podnoszących standardy obsługi osób ze szczególnymi potrzebami i tym samym wpłynie na ograniczenie zjawiska izolacji i bierności tej grupy społecznej.
Miasto zielonej transformacji — Piaseczno
„Zielony Archipelag” wprowadzi więcej zieleni do Piaseczna i zwiększy społeczną świadomość zmniejszania się powierzchni terenów zielonych w miastach. W ramach projektu w Piasecznie zostaną utworzone Zielone Wyspy, powstanie też aplikacja informująca o ich lokalizacji oraz gra miejska polegająca na zbieraniu punktów za aktywne dbanie o rośliny. Rywalizacja zmobilizuje mieszkańców Piaseczna do pielęgnowania Zielonych Wysp, zapewni im zdrową aktywność i rozrywkę oraz uwrażliwi na kontakt z naturą.
Dowiedz się więcej o projekcie
„Zielony Archipelag” ma na celu nie tylko zapewnienie dostępu do zieleni, ale również edukację mieszkańców w zakresie ekologicznych rozwiązań (...) Mieszkańcy zostali zaangażowani w pomoc przy wyborze lokalizacji pierwszej w Piasecznie Zielonej Wyspy. Elementem dopełniającym ideę (...) zostanie gra miejska, aktywizująca społeczeństwo w zakresie opieki nad Zielonym Archipelagiem.
W czasach, w których relacje międzyludzkie zostały nadszarpnięte zarówno z powodu izolacji wywołanej pandemią, jak i digitalizacji życia codziennego, parklet (...) będzie doskonałym narzędziem do budowania ich na nowo, miejscem spotkań dla rówieśników, jak również młodych rodziców. Będzie też zachęcał do przebywania w centrum miasta, które staramy się aktywizować (...) Będzie to kolejny zielony punkt na mapie miasta. Pomysł jest dla nas na tyle atrakcyjny, że planujemy kolejne parklety w przyszłości. Jako innowacyjne miasto staramy się wykorzystywać wszystkie okazje, które pozwalają nam na rozwój. Jednocześnie kluczowe jest dla nas, aby każde podjęte działanie, każda inicjatywa była wdrażana ze szczególnym uwzględnieniem przyszłości naszego miasta. Udział w programie to dla nas okazja do poznania obecnych trendów, (...) wymiany doświadczeń.
Miasto odporne na kryzysy – Rybnik
„Wspólny Stół” to projekt pomocy socjalnej, w ramach którego powstaje kuchnia społeczna w Rybniku. Inicjatywa jest skierowana do osób w trudnej sytuacji życiowej, dla których ciepły posiłek każdego dnia może być problematyczny lub nieosiągalny. W ramach projektu zostanie odremontowany lokal, a następnie wyposażony w podstawowe sprzęty kuchenne. Będzie zaopatrywany w produkty spożywcze, co pozwoli na przygotowanie i spożycie pełnowartościowego posiłku na miejscu. Do dyspozycji użytkowników zostanie oddany również pokój wypoczynkowy, w którym będzie można poczytać książki czy skorzystać ze stanowiska komputerowego.
Wspólny Stół będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta. Każdy z nas może współtworzyć to miejsce, dzieląc się jedzeniem, książką, gazetą czy umiejętnościami, przynieść tam swoje produkty lub skorzystać z tych ofiarowanych przez darczyńców i przygotować sobie posiłek. Nad funkcjonowaniem obiektu będą czuwać pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Na miejscu będą również animatorzy.
Dowiedz się więcej o projekcie
To, co zmotywowało nas do udziału w konkursie, to społeczna wartość projektu i wieloaspektowe korzyści. W ramach opracowanej inicjatywy planujemy stworzyć pierwsze w Rybniku miejsce umożliwiające osobom w trudnych sytuacjach życiowych skorzystanie z dostarczonych produktów i przygotowanie na miejscu ciepłego, wartościowego posiłku. Samodzielnie. Nie chodzi wyłącznie o zapewnienie pożywienia, a o budowanie wspólnoty i działanie na rzecz osób, które nie są uprzywilejowane, na przykład ludzi starszych i samotnych.
Zgłosiliśmy Rybnik do udziału [w programie „Urban_In. Miasto dla każdego”] w kategorii „Miasto odporne na kryzysy” z uwagi na pogłębiające się ubożenie mieszkańców, z których część znajduje się na pograniczu bezdomności. Osoby te zmagają się z wieloma problemami. Jednym z nich są wzrastające koszty energii, ogrzewania i wody, a także podstawowych produktów spożywczych, co skutkuje niemożnością przygotowania posiłków. Z kolei osoby bezdomne, których liczba z roku na rok w Rybniku rośnie, otrzymują pomoc żywnościową w postaci produktów, które trzeba poddać obróbce. Oczywistym jest, że nie mają gdzie ugotować tego ryżu czy makaronu.
Zależy nam na stworzeniu dobrej atmosfery, w której można napić się kawy, skorzystać z kącika komputerowego z dostępem do internetu czy poczytać lub wypożyczyć książkę z biblioteczki.
Prezentacja zwycięskich projektów
Najlepsze prace z obu kategorii konkursowych – „Młodzi Pasjonaci” oraz „Młodzi profesjonaliści” – zaprezentowano podczas ceremonii wręczenia nagród 29 czerwca 2022 r. w trakcie 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach.
Tego dnia odbył się również panel dyskusyjny na temat przyszłości polskich miast, w którym wzięła udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r., Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a także reprezentanci miejscowości, których problemy rozwiązywali uczestnicy i uczestniczki kategorii „Młodzi profesjonaliści”: Małgorzata Mańka-Szulik (Prezydent Zabrza), Piotr Masłowski (Zastępca Prezydenta Rybnika) i Patrycja Zych (główna specjalistka ds. przestrzeni publicznej Piaseczna). Dyskusję moderował Grzegorz Rzeźnik (pełnomocnik prorektorki ds. nauki, Uniwersytet SWPS).
Zapraszamy do obejrzenia przebiegu wydarzenia:
W październiku zobaczymy efekty wdrożeń
Pod koniec października Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza na publiczną prezentację efektów wdrożeń. Więcej szczegółów podamy wkrótce.
Czytaj także
- Konkurs „Urban_In. Miasto dla każdego”
- Nabór miast partnerskich do konkursu „Urban_In. Miasto dla każdego”
- Znamy laureatów i laureatki konkursu „Urban_In. Miasto dla każdego” w kategorii „Młodzi pasjonaci”
- Znamy laureatów i laureatki konkursu „Urban_In. Miasto dla każdego” w kategorii „Młodzi profesjonaliści”
- „Urban_In. Miasto dla każdego” – ceremonia wręczenia nagród, prezentacja prac i panel dyskusyjny