Wydział Psychologii w Sopocie świętuje 20-lecie

16 czerwca 2023 r. odbyły się uroczyste obchody 20-lecia istnienia Wydziału Psychologii w Sopocie. Był on pierwszym wydziałem zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej – dzisiejszego Uniwersytetu SWPS. Wydarzenie stanowiło okazję do wspomnień, podsumowania dokonań pracowników oraz refleksji nad dalszym rozwojem uczelni.
Świętowanie jubileuszu Wydziału Psychologii w Sopocie w zacnym gronie
Swoją obecnością zaszczycili nas goście honorowi:
- Magdalena Czarzyńska-Jachim – Wiceprezydentka Sopotu,
- prof. Marek Bednarczyk – Dziekan Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych,
- prof. Wiesław Łukaszewski – wieloletni wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie i we Wrocławiu,
- dr Elżbieta Suchar i dr Marek Suchar – prezesi Instytutu Promocji Kadr,
- dr Elżbieta Zubrzycka – prezes Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego,
- Monika Merkel – koordynatorka Centrum Integracji w Gdyni.

Jubileusz świętowaliśmy w gronie pracowników, absolwentów i studentów sopockiego Wydziału. Pojawili się także przedstawiciele władz Uniwersytetu SWPS i reprezentanci innych wydziałów, w tym:
- prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik – Prorektorka ds. Nauki na Uniwersytecie SWPS,
- prof. Adam Bodnar – Dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS,
- dr Małgorzata Wójcik – Prodziekan ds. Studenckich na Wydziale Psychologii w Katowicach.
Nastąpiło otwarcie wystawy „Memento Vulgari”
W ramach obchodów jubileuszu odbyło się otwarcie wystawy „Memento Vulgari” autorstwa Ewy Łowżył i Kobasa Laksy. Prace, oparte na dekonstrukcji wielkich dzieł malarstwa europejskiego, zaprezentowane zostały po raz pierwszy w 2008 r. z okazji światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Dzieła ukazują konsekwentne zmierzanie ludzkości ku katastrofie ekologicznej. Cztery prace z cyklu na stałe zagoszczą w sopockiej filii uczelni jako prezent jubileuszowy przekazany przez założyciela Uniwersytetu SWPS, Piotra Voelkela.

Podczas wernisażu autorka wystawy, Ewa Łowżył, dyskutowała z dr. Wiesławem Baryłą, Prodziekanem ds. Dydaktycznych na Wydziale Psychologii w Sopocie, a ich rozmowę moderowała studentka psychologii, Agata Abbas.

Część oficjalna
Główną uroczystość rozpoczęło przemówienie Dziekan Wydziału Psychologii w Sopocie, prof. Romany Kadzikowskiej-Wrzosek, która podziękowała władzom uczelni, w tym przede wszystkim Panu Rektorowi prof. dr. hab. Andrzejowi Eliaszowi oraz prof. dr hab. Alinie Kolańczyk – twórczyni, a następnie pierwszej dziekan sopockiego Wydziału:
Dziękuję Władzom Uniwersytetu SWPS – przede wszystkim Panu Profesorowi Andrzejowi Eliaszowi – pierwszemu Rektorowi Uniwersytetu SWPS za podjęcie przed laty decyzji o utworzeniu Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz wspieranie powstania, a na dalszych etapach także rozwoju i funkcjonowania sopockiego Wydziału. Dziękuję Pani Profesor Alinie Kolańczyk, która podjęła się trudnego zadania utworzenia Wydziału. Dziękuję wszystkim od początku wspierającym Panią Profesor Alinę Kolańczyk merytorycznie i organizacyjnie.
Dziekan podsumowała także 20 lat istnienia Wydziału, kluczowe momenty w jego historii i najważniejsze sukcesy. Przedstawiła też dalsze plany rozwoju.
W pierwszym naborze [...] zrekrutowalismy 350 osób. Aktualnie na wszystkich rocznikach studiuje u nas około 1500 studentów. Mamy 3019 absolwentów. Realizujemy także ponad 20 różnych kierunków studiów podyplomowych. W bieżącym roku mamy 570 słuchaczy tych studiów, a absolwentów w sumie niemal 4000. [...] Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie w czasie 20 lat swojej działalności nawiązał również liczne relacje ze środowiskiem społeczno-gospodarczym [...], organizując wykłady, konferencje, angażując się we współpracę z organizacjami pozarządowymi, władzami oraz samorządami Trójmiasta, trójmiejskimi szkołami, uczelniami i innymi instytucjami. Dzięki temu nasza praca [...] przyczynia się do rozwoju psychologii jako nauki i praktyki. [...] Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy stać się częścią tego wspaniałego projektu.

W czasie dwóch dekad funkcjonowania Wydziału Psychologii w Sopocie sukcesy naszych naukowców, wyrażające się liczbą otrzymanych grantów – coraz częściej realizowanych w międzynarodowej współpracy, wysoko punktowanych publikacjach, organizowanych sympozjach, uczestnictwem w międzynarodowych konferencjach i stażach, nagrodach – istotnie przyczyniały się [...] do budowania naukowego prestiżu Wydziału, pozwalały np. na uzyskiwanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych. [...] osiągnięcia te stanowią także istotny wkład w budowanie prestiżu naukowego całego Uniwersytetu SWPS, w tym wysokich wyników ewaluacji. [...] Jubileusz to oczywiście nie tylko okazja do spojrzenia w przeszłość czy też refleksji nad teraźniejszą. To także czas na wskazanie planów na przyszłość. Nasze 20-letnie doświadczenie uświadamia nam zarówno nasze mocne strony, [...] jak i wyzwania, którym musimy sprostać. [...] jesteśmy gotowi podjąć działania, aby nasza uczelnia rozwijała się i odnosiła jeszcze większe sukcesy w przyszłości.
Złożono liczne gratulacje i życzenia. Wręczono wyjątkowe prezenty
Prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik, Prorektorka ds. Nauki Uniwersytetu SWPS, odczytała list z gratulacjami od JM Rektora Uniwersytetu SWPS prof. dr. hab. Romana Cieślaka oraz w imieniu władz uczelni przekazała Pani Dziekan gratulacje, życzenia i unikatowy prezent – pamiątkową decyzję o utworzeniu sopockiego Wydziału z 2002 r.


Następnie głos zabrała Wiceprezydentka Sopotu Pani Magdalena Czarzyńska-Jachim, która podkreśliła znaczenie Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS dla budowania akademickiego charakteru Sopotu, wymieniła wiele przykładów dotychczasowej znakomitej współpracy miasta z uczelnią i wyraziła nadzieję na dalsze wspólne przedsięwzięcia. W imieniu swoim oraz Pana Prezydenta Jacka Karnowskiego wręczyła Pani Dziekan wyjątkowy podarunek: obraz sopockiego molo.


Odtworzone zostało przemówienie pierwszej dziekan Wydziału, prof. dr hab. Aliny Kolańczyk, która opowiadała o początkach filii w Sopocie.
Z okazji jubileuszu władze Wydziału otrzymały listy gratulacyjne, do których lektury serdecznie zapraszamy. Ich autorami są:
- Rektor Uniwersytetu SWPS, prof. dr hab. Roman Cieślak
przeczytaj list - Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski
przeczytaj list - władze Gdyni
przeczytaj list - Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde
przeczytaj list - dziekani wrocławskich wydziałów Uniwersytetu SWPS – prof. Tomasz Grzyb (Dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu) i prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska (Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu)
przeczytaj list
Odczytano listy z podziękowaniami od pierwszego rektora uczelni
Ważną częścią obchodów jubileuszu było odczytanie dwóch listów gratulacyjnych od prof. dr. hab. Andrzeja Eliasza, rektora Uniwersytetu SWPS w latach 1996–2016.
Pierwszy z nich skierowany był do Pani Dziekan – poniżej przytaczamy fragment:
Byłem szczęśliwy, widząc entuzjazm i energię wielu osób tworzących mocne fundamenty początkowych i obecnych sukcesów Wydziału. Przy tworzeniu SWPS – jako jeden z jej współzałożycieli – podkreślałem, że naszym celem jest stworzenie uczelni, z której będziemy dumni. Wskazywałem też od samego początku na duże znaczenie przyjaznej atmosfery, która sprzyja twórczości i zadowoleniu z pracy i studiów. [...] Na samym początku osobami szczególnie zaangażowanymi w powstanie i rozwój Wydziału byli prof. Janusz Reykowski, współzałożyciel i przewodniczący rady programowej, oraz prorektorki: dr Renata Karwowska i dr Zuzanna Smoleńska. Gratuluję wszystkim twórcom tych osiągnięć, wyrażam wobec nich podziw i wdzięczność.
Profesor skierował również pisemne gratulacje do pierwszej dziekan Wydziału Zamiejscowego w Sopocie, prof. Aliny Kolańczyk:
Dzięki Twoim kompetencjom zawodowym i osobistym, w tym umiejętnościom przyciągania do zespołu świetnych pracowników i stworzenia atmosfery dobrej współpracy, powstał Wydział, z którego możecie być dumni. [...] Pewnie też inne osoby podjęłyby się tego trudu i może też pod ich kierunkiem powstałby świetny ośrodek naukowo-dydaktyczny. Jednak byłby to inny wydział niż obecnie, inne osoby zostałyby na wstępie zaproszone do współpracy i też inne subtelności kultury organizacyjnej charakteryzowałyby to środowisko (...) Jestem Ci osobiście wdzięczny za stworzenie od podstaw Wydziału w Sopocie i za naszą współpracę, którą zawsze wysoko ceniłem. Osoby z Warszawy szczególnie zaangażowane w tworzenie Wydziału i wspierające Ciebie wymieniłem w liście do Pani Dziekan. [...] Z mojej perspektywy szczególny udział w tym przedsięwzięciu miały następujące osoby: P.T. Bogdan Wojciszke, Krystyna Drat-Ruszczak, Wiesław Łukaszewski, Tomasz Maruszewski, Sylwiusz Retowski, a nieco później Dorota Kalka i Pani Joanna Walczak. Wszystkim tu wymienionym osobom oraz tym, których przez przeoczenie tu nie wymieniłem, wyrażam osobistą wdzięczność.
Przyznano medale za zasługi na rzecz Uniwersytetu SWPS
Medale za zasługi na rzecz Uniwersytetu SWPS oraz naszej społeczności otrzymały prof. Krystyna Drat-Ruszczak i prof. Aleksandra Szymków-Sudziarska. Medale wręczały prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik (Prorektorka ds. Nauki) i prof. Romana Kadzikowska-Wrzosek (Dziekan Wydziału Psychologii w Sopocie).


Odbyła się dyskusja absolwentów Wydziału
W panelu wzięli udział absolwenci Wydziału Psychologii w Sopocie: mgr Magdalena Dietrich, dr Marta Roczniewska, mgr Aleksandra Bolda, mgr Stanisław Borawski oraz dr Natalia Frankowska. Podzielili się wspomnieniami z czasów studiów, opowiedzieli o swojej aktualnej pracy i o tym, jaki wpływ na ich ścieżkę zawodową miały studia na Wydziale Psychologii w Sopocie. Dyskusję moderowała studentka z sopockiej rady Samorządu Studentów Uniwersytetu SWPS, Julita Chachaj.

Profesor Krystyna Drat-Ruszczak świętowała podwójny jubileusz
Podczas obchodów 20-lecia Wydziału 50-lecie pracy dydaktycznej świętowała prof. Krystyna Drat-Ruszczak, której sylwetkę przedstawił zebranym prof. dr. hab. Bogdan Wojciszke. Pani Profesor odebrała życzenia i prezenty od współpracowników, a następnie wygłosiła wykład jubileuszowy zatytułowany „Ręka czy żółw? O zdziwieniach, zdumieniach, a także fascynacjach na ścieżce naukowej i dydaktycznej”.

Zobacz więcej zdjęć z uroczystości
Zachęcamy do zapoznania się z galerią w serwisie Flickr. Przejdź do galerii