Stopień doktora habilitowanego dla Konrada Piotrowskiego
Z dumą informujemy, że Konrad Piotrowski jest kolejnym pracownikiem badawczo-dydaktycznym Uniwersytetu SWPS, który uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie psychologia. Podstawą postępowania awansowego była publikacja pt. „Poczucie tożsamości rodzicielskiej: Adaptacja i walidacja trzyczynnikowego, procesualnego modelu rozwoju tożsamości rodzicielskiej”.
Zgłębianie psychologicznych aspektów rodzicielstwa
Dr hab. Konrad Piotrowski jest związany z Wydziałem Psychologii i Prawa w Poznaniu. Specjalizuje się w psychologii rozwoju człowieka, badając zagadnienia związane m.in. z rodzicielstwem, rozwojem tożsamości, perfekcjonizmem oraz zmianami zachodzącymi w okresie dorastania i wczesnej dorosłości. Szczególne zainteresowanie skupia na tematyce wypalenia rodzicielskiego i zjawisku żałowania rodzicielstwa. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Psychologii.
Jest również wice-prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka i członkiem Rady Programowej International Society for Research on Identity. Pełni także funkcję redaktora w czasopiśmie „Emerging Adulthood”. Wyniki swoich badań regularnie prezentuje na konferencjach naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto, jest autorem licznych prac naukowych o zasięgu międzynarodowym.
Na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu uczy psychologii rozwoju człowieka w cyklu życia, prowadzi także zajęcia poświęcone perfekcjonizmowi, rozwojowi nastolatków i przywiązaniu do rodziców w okresie dzieciństwa i dorastania. Jest także kierownikiem Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości.
Badania, które zaowocowały przyznaniem habilitacji, zacząłem prowadzić w 2016 r., eksplorując temat poczucia tożsamości rodzicielskiej, który był niemal nieobecny w badaniach psychologów rozwoju człowieka. Z zadowoleniem mogę stwierdzić, że od tego czasu udało mi się w pewnym stopniu spopularyzować ten obszar badań. Coraz większa liczba psychologów na świecie zaczyna badania nad tym zagadnieniem, pojawiają się pierwsze projekty międzykulturowe, przybywa też publikacji naukowych. Co prawda nadal jesteśmy na początku drogi do zrozumienia, dlaczego niektórzy rodzice czują, że rodzicielstwo świetnie do nich pasuje, podczas gdy inni żałują posiadania dzieci, ale wydaje mi się, że coraz lepiej poruszamy się po tej drodze.
Serdecznie gratulujemy awansu akademickiego!