Profesor Leszek Koczanowicz gościem pierwszego odcinka „Głosów Humanistyki”
Profesor Leszek Koczanowicz: „Zawsze jest ta nadzieja, że nasze wyniki coś zmienią. W naukach ścisłych to jest oczywiste, na przykład teoria względności, czy ktoś ją rozumie, czy nie, zmieniła nasze postrzeganie świata. Natomiast w humanistyce jest to po prostu podsuwanie pewnych sposobów rozumienia świata i w związku z tym jego zmienianie. Ponieważ jeśli zaczniemy coś rozumieć, to myślimy także o tym, jak to zmienić”.
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu z udziałem profesora!
Poszukiwania superbohatera
Czy współczesna polska humanistyka powinna szukać swoich superbohaterów? O czym i jakim głosem zechcą do nas mówić? Jak bardzo bywają dla nas niezbędni, a jednocześnie ukryci w gąszczach rynkowej ekonomii, parametryzacji i bieżących powinności?
Takimi pytaniami rozpoczyna się premierowy odcinek podcastu „Głosy Humanistyki”, który powstaje pod kierownictwem prof. Kariny Stasiuk-Krajewskiej oraz red. Tomasza Wołodźko. Poszukiwania pierwszego bohatera nauk humanistycznych doprowadziły zespół badawczy pod drzwi mieszkania wybitnego kulturoznawcy – prof. Leszka Koczanowicza. Zostali oni wprowadzeni do wyjątkowej przestrzeni, w której rodzą się i kształtują naukowe idee. Wypowiedzi bohatera i jego żony, kulturoznawczyni, prof. Doroty Koczanowicz, zostały zebrane w formie audio i udostępnione światu jako pierwszy odcinek podcastu „Głosy Humanistyki”.
Głos kulturoznawstwa
Materiał przenosi nas w fascynujący świat profesora Leszka Koczanowicza, wybitnego badacza, filozofa, kulturoznawcy, psychologa i politologa. Uczony zajmuje się filozofią polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Interesuje go filozofia kultury, kultura współczesna oraz sztuka współczesna. Jest także członkiem dwóch Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk: Komitetu Nauk o Kulturze i Komitetu Nauk Filozoficznych.
Jego kariera naukowa obejmuje współpracę z instytucjami naukowymi na całym świecie: Uniwersytetem w Buffalo, Uniwersytetem w Berkeley, Columbia University, Oxford, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem SWPS, a także Helsińskim Kolegium Studiów Zaawansowanych.
Moja wewnętrzna humanistyczna maszyna interpretacji pracuje nieustannie, czy chcę tego, czy nie. W życiu prywatnym wolałbym ją wyłączyć, jednak ona podświadomie zawsze będzie działać.
Profesor Koczanowicz prowadził i prowadzi liczne projekty oraz badania, jak np.:
- Angor animi: kultura lęku nowoczesnego
- Estetyka populizmu. Walka polityczna i doświadczenie estetyczne w Polsce po 1989 roku
- Miasta jako areny innowacji politycznych ukierunkowanych na wzmocnienie demokracji deliberatywnej i partycypacyjnej
- Władza somatyczna i mikrofizyka emancypacji: w kierunku kultury wyzwolenia
Z jego fascynacji humanistyką zrodziło się dwanaście książek, które znalazły się zarówno na polskich, jak i anglojęzycznych półkach. Wśród tych tytułów należy wymienić między innymi:
- „Polityka dialogu. Demokracja niekonsensualna i wspólnota krytyczna” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015),
- „Lęk i olśnienie: eseje o kulturze niepokoju” (Wydawnictwo Naukowe IBL, 2020),
- „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja” (Pasaże, 2022).
Czy jest superbohaterem, którego szukamy?
Jak to jest być kulturoznawcą?
Podczas rozmowy prof. Leszek Koczanowicz odpowiada na istotne pytania dotyczące roli humanistyki we współczesnym świecie. Mówi o możliwościach zmiany społecznej, związku między ciałem a nauką, a także o kondycji dzisiejszej humanistyki. Zawarte w materiale pytania zapraszają do refleksji nad naturą pracy humanistów i humanistek, ich roli w społeczeństwie oraz nad sposobem, w jaki idee powstają, dojrzewają i uzyskują ostateczny kształt w publikacjach naukowych.
Pierwszy odcinek podcastu „Głosy Humanistyki” z prof. Leszkiem Koczanowiczem stanowi fascynującą podróż przez obszar humanistycznych spostrzeżeń wybitnego polskiego kulturoznawcy. Przedstawia bogate doświadczenie i unikatowy punkt widzenia Profesora, zachęcając jednocześnie do głębszej refleksji nad rolą humanistyki w dzisiejszym świecie.
To, co widzimy, to kryzys humanistyki — studenci od niej uciekają, a w Stanach dobre wydziały są zamykane, bo to nie jest rynkowe. Jednak pytania humanistyczne stale wiszą w powietrzu, a ludzie nadal będą starali się na nie odpowiadać.
Zapraszamy do śledzenia projektu i wspólnego odkrywania kolejnych superbohaterów humanistyki: