Profesor Adam Szpaderski konsultantem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
Pragniemy poinformować, że profesor Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, został powołany na stanowisko głównego konsultanta ds. strategii i zarządzania edukacją w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych.
Główny konsultant ds. strategii i zarządzania edukacją
21 kwietnia 2022 r. w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych zostało utworzone stanowisko głównego konsultanta ds. strategii i zarządzania edukacją. Objął je profesor Uniwersytetu SWPS, dr hab. Adam Szpaderski. Do jego obowiązków na tym stanowisku będą należeć m.in.: doradzanie w zakresie tworzenia, implementacji i rozwoju strategii, przygotowywanie przedmiotowych analiz i publikacji, przedstawianie zestawień rekomendacji w dziedzinie strategii, inicjowanie projektów dotyczących strategii i zarządzania edukacją muzeum.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) jest największym muzeum jenieckim na świecie i zarazem jedyną tego typu placówką na terenie powojennej Polski. Wojna, zbrodnie okupanta, pamięć o bohaterach i totalitaryzmy to konstelacja obszarów strategicznych... Prace zaczniemy od skonstruowania założeń, a potem wdrożenia koncepcji międzynarodowej sieci muzeów jenieckich pod auspicjami i przywództwem CMJW. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę przysłużyć się do rozwoju tej instytucji, tak ważnej dla pamięci o bohaterstwie, godności i martyrologii żołnierzy w niewoli.
Dr hab. Adam Szpaderski, prof. Uniwersytetu SWPS
Prof. Adam Szpaderski specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, zarządzaniu miejscami pamięci, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach oraz parametryzacją instytucji sektora dziedzictwa kulturowego. Jest pełnomocnikiem dziekana i przewodniczącym komisji ds. umiędzynarodowienia oferty dydaktycznej Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS, kierownikiem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, jak również głównym konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dziedzinie strategii i zarządzania edukacją, przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, doradcą ds. strategii edukacyjnej Muzeum Stutthof w Sztutowie, głównym konsultantem ds. strategii i zarządzania edukacją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, kierownikiem i wykonawcą wdrożeniowych projektów badawczych, laureatem wielu nagród oraz członkiem towarzystw naukowych zajmujących się ekonomią, zarządzaniem i kulturą.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) stara się przybliżać zwiedzającym losy polskich jeńców wojennych w niemieckich i radzieckich obozach jenieckich, a także żołnierzy internowanych w Rumunii, na Węgrzech i Szwajcarii. CMJW prowadzi działalność dokumentacyjną, naukową, edukacyjną, wystawienniczą i wydawniczą. Dokumentuje nazistowskie zbrodnie wojenne i pielęgnuje pamięć o ich ofiarach.
Zbiory muzalne należą do najcenniejszych tego rodzaju w Polsce. Składa się na nie kilkadziesiąt tysięcy pozycji, m.in. rzeczy używane lub wytworzone przez jeńców wojennych w czasie pobytu w niewoli, przedmioty należące do administracji i służby wartowniczej obozów jenieckich, dokumenty, mikrofilmy, zdjęcia i mapy. Większość przedmiotów pochodzi z okresu II wojny światowej, ale w zbiorach znajdują się też obiekty z czasów I wojny światowej.
Muzeum ma dwie siedziby: w Łambinowicach i Opolu.
Więcej o muzeumMateriały powiązane
Prof. Adam Szpaderski Pełnomocnikiem ds. Rozwoju Strategicznego NOSPR
Prof. Adam Szpaderski doradcą ds. Strategii edukacyjnej muzeum Stutthof
Prof. Adam Szpaderski powołany do rady Muzeum Gross-Rosen
Prof. Adam Szpaderski Głównym Konsultantem Muzeum Auschwitz-Birkenau
Prof. Adam Szpaderski powołany do jury konkursu sybilla 2019