Ostateczne wyniki ewaluacji 2017–2021 potwierdzają wysoki poziom naukowy Uniwersytetu SWPS
Z dumą ogłaszamy, że w ramach cyklicznej ewaluacji jakości działalności jednostek naukowych Minister Edukacji i Nauki postanowił przyznać Uniwersytetowi SWPS najwyższą możliwą ocenę w dziedzinie nauk o polityce i administracji. Nasza uczelnia może pochwalić się również kategorią A+ w dyscyplinie psychologia oraz kategorią A w czterech innych obszarach.
Tu się dzieje nauka
Ewaluację obejmującą okres 2017–2021 przeprowadzono w ramach dyscyplin naukowych uprawianych w danej jednostce. Przy ocenie wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących określoną dyscyplinę. Uniwersytet SWPS otrzymał wysokie noty: przyznano mu najwyższą możliwą ocenę A+ w dyscyplinie psychologia, a także w obszarze nauk o polityce i administracji. Tym samym MEiN potwierdziło wybitny poziom naszej kadry naukowej.
To zresztą nie jedyne wyróżnienie dla naukowców z Uniwersytetu SWPS w przywołanym obszarze: pod koniec w październiku ponownie zajęliśmy pierwsze miejsce wśród polskich uczelni oferujących studia w dziedzinie nauk społecznych, ujętych w tegorocznym rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings dla poszczególnych przedmiotów.
Ostateczne wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej (za lata 2017–2021) są dla nas bardzo satysfakcjonujące. Uniwersytet SWPS nie tylko potwierdził swoją pozycję lidera w badaniach psychologicznych, lecz także okazał się wiodącym ośrodkiem w innych naukach społecznych. Kategoria A+ przyznana naszej uczelni w dyscyplinie nauki o polityce i administracji potwierdza wysoką jakość badań prowadzonych przez badaczki i badaczy z Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. I potwierdza uznanie, którym nasza uczelnia cieszy się w międzynarodowych rankingach (ma najwyższą pozycję wśród polskich uczelni w THE World University Rankings 2023 by subject: social sciences). Ten sukces pokazuje rozwój naszej uczelni, która na naszych oczach staje się wiodącym w naukach społecznych i humanistyce polskim uniwersytetem.
Ostateczne wyniki ewaluacji 2017–2021
Podstawowymi kryteriami ewaluacji są: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
Dyscyplinom w ocenianych uczelniach i instytutach przyznaje się kategorie od A+ (najwyższa), A, B+, B i C (najniższa). Kategorie A+, A, B+ dają jednostkom uprawnienia m.in. do nadawania stopni naukowych.
Kategorie naukowe przyznane Uniwersytetowi SWPS:
- A+ w dyscyplinie nauki o polityce i administracji,
- A+ w dyscyplinie psychologia,
- A w dyscyplinie literaturoznawstwo,
- A w dyscyplinie nauki o kulturze i religii,
- A w dyscyplinie nauki socjologiczne,
- A w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki,
- B+ w dyscyplinie nauki prawne.
Czym zajmuje się Instytut Nauk Społecznych?
Nauki o polityce i administracji zajmują się najważniejszymi obszarami naszego życia zbiorowego. Dorobek tych dyscyplin pomaga lepiej zrozumieć świat społeczny. Ponadto ma liczne zastosowania praktyczne w administracji publicznej, biznesie, mediach, szeroko rozumianej edukacji czy organizacjach pozarządowych.
Nasza kadra bada życie społeczne tu i teraz – zajmujemy się klimatem, edukacją, nierównościami i polityką. Instytut Nauk Społecznych integruje ekspertów z tych obszarów pracujących na Wydziale Nauk Humanistycznych i Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie oraz Wydziale Psychologii i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Współpracujemy z licznymi ośrodkami badawczymi, a także z organizacjami pozarządowymi, mediami i think-tankami. Nasz zespół tworzą uznani socjologowie, badacze opinii publicznej i rynku, politolodzy, eksperci ds. organizacji i zarządzania, ekonomiści, a także psychologowie i medioznawcy – znakomici specjaliści uznani w kraju i za granicą.
W strukturze Instytutu znajdują się cztery centra badawcze:
- Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci,
- Centrum Projektowania i Ewaluacji Polityk Publicznych,
- Centrum Studiów nad Demokracją,
- Ośrodek Badawczy Młodzi w Centrum LAB.
Projekty realizowane przez centra badawcze INS odpowiadają na szybko zmieniającą się rzeczywistość, dzięki czemu wyniki badań naszych naukowców pozwalają instytucjom samorządowym na dostosowanie polityk publicznych do pojawiających się potrzeb, a także wdrożenie narzędzi, które podnoszą jakość życia gminy, regionu czy całego kraju.
Dowiedz się więcej na temat naszych badań z dziedziny nauk społecznych oraz nauk o polityce i administracji
Odwiedź stronę Instytutu Nauk Społecznych