Uniwersytet SWPS w Times Higher Education Impact Rankings 2023
Uniwersytet SWPS aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. O naszym zaangażowaniu świadczy pozycja w prestiżowym rankingu Times Higher Education (THE) Impact Rankings, który mierzy wpływ uczelni na otoczenie. W tym roku najwyżej oceniono nasze działania na rzecz promocji zdrowia i równości płci.
Uniwersytet SWPS wśród uczelni zmieniających świat
W dyskusjach na temat szkolnictwa wyższego coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na poziom kształcenia i prowadzonych badań, ale też na tzw. trzecią misję uczelni, czyli ich społeczną odpowiedzialność. Aktywność uniwersytetów w tym zakresie oceniają twórcy THE Impact Rankings – zestawienia opartego o Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, SDG) ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
W tegorocznej edycji rankingu znalazło się blisko 1600 uniwersytetów ze 112 krajów, w tym 23 z Polski. W klasyfikacji ogólnej Uniwersytet SWPS uzyskał o ponad 40 proc. więcej punktów niż w ubiegłym roku i uplasował się w przedziale 1001+. Twórcy rankingu najwyżej ocenili działania uczelni w odniesieniu do celów „Dobre zdrowie i jakość życia” oraz „Równość płci”. W obu kategoriach znaleźliśmy się w przedziale 101-200 na świecie. Wysoką pozycję, w przedziale 301-400 wśród wszystkich ocenianych uczelni, zajęliśmy także w kategorii „Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje”.
Uniwersytet SWPS został również sklasyfikowany w kategorii „Mniej nierówności” (w przedziale 401-600 na świecie) oraz „Partnerstwo na rzecz celów” (w przedziale 601-800 na świecie).
Wyniki rankingu dostępne są na oficjalnej stronie internetowej (w języku angielskim)
Wspieramy kobiety i dbamy o równowagę płci
Oceniając działania uczelni pod kątem realizacji celu „Równość płci” (SDG-5), twórcy rankingu analizują m.in. równowagę płci wśród ogółu studentów i pracowników poszczególnych uniwersytetów, procent kobiet kończących studia oraz zajmujących wyższe stanowiska akademickie oraz badania prowadzone w obszarze równości płci. W tej kategorii Uniwersytet SWPS otrzymał 64 punkty i uplasował się na drugim miejscu w Polsce. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Gdański.
Na Uniwersytecie SWPS wspieramy naukowczynie w rozwoju kariery. W gronie osób zajmujących wyższe stanowiska akademickie na naszej uczelni ponad połowa to kobiety.
Realizujemy także projekty naukowe badające zagadnienia związane ze społeczno-polityczną sytuacją kobiet:
Promujemy zdrowe życie i wpływamy na poprawę dobrostanu całych grup społecznych
Kategoria „Dobre zdrowie i jakość życia” (SDG-3) w THE Impact Rankings mierzy wkład uniwersytetów w działania pozytywnie wpływające na zdrowie i dobrostan zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Uniwersytet SWPS uzyskał w tej kategorii ponad 75 punktów na 100 możliwych i zajął trzecie miejsce wśród Polskich uczelni, tuż za Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Na nasz ostateczny wynik wpłynęła wysoka ocena takich wskaźników, jak liczba osób kończących studia związane ze zdrowiem, badania prowadzone w tej dziedzinie oraz współpraca z partnerami zewnętrznymi i dostęp do opieki zdrowotnej.
Naukowczynie i naukowcy zatrudnieni w centrach badawczych Uniwersytetu SWPS realizują zaawansowane projekty dotyczące wielu kwestii związanych ze zdrowiem:
- opracowali programy terapeutyczne dla pracowników ochrony zdrowia Med-Stres i Med-Stres SOS
- przygotowali program zapobiegania otyłości wśród dzieci i młodzieży
- badają zależność między aktywnością fizyczną a jakością życia
Doradzamy instytucjom publicznym
Twórcy rankingu wysoko ocenili także aktywność Uniwersytetu SWPS w kategorii „Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje”, która związana jest m.in. ze współpracą z krajowymi instytucjami publicznymi oraz prowadzeniem badań naukowych w obszarze praworządności i szeroko pojętej sprawiedliwości. Nasza uczelnia uzyskała prawie 60 punktów za działania w tym obszarze i zajęła piąte miejsce wśród krajowych uniwersytetów.
Uniwersytet SWPS jest liderem badań nad sferą publiczną w Polsce. Ale jako uczelnia zajmujemy się nie tylko badaniem zjawisk społeczno-politycznych. Nasi eksperci, bazując na najnowszej wiedzy naukowej i doświadczeniu praktycznym, wspierają instytucje publiczne w tworzeniu rozwiązań odpowiadających na kluczowe potrzeby obywateli i społeczeństwa. Jednym z nich jest edukacyjny program gov_LAB, który uczy przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, w jaki sposób projektować usługi i skuteczne instrumenty wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców.
Prowadząc kształcenie staramy się uwrażliwiać naszych studentów na zagadnienia związane z pokojem na świecie. W tym roku akademickim uruchomiliśmy unikatowy kierunek studiów podyplomowych, Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa, który prowadzimy wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Chcemy wyposażyć naszych studentów w wiedzę na temat mechanizmów leżących u podstaw systemów totalitarnych oraz uwrażliwić ich na cierpienie i krzywdę spowodowane obojętnością wobec antysemityzmu, rasizmu, prześladowań i wojny.
Times Higher Education Impact Rankings
THE Impact Rankings to pierwszy ranking oceniający aktywność uczelni z całego świata w zakresie realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które odnoszą się do największych współczesnych wyzwań społecznych, gospodarczych i środowiskowych.
Pomysłodawcami zestawienia są liderzy w dziedzinie analityki szkolnictwa wyższego i twórcy jednego z najsłynniejszych globalnych rankingów uczelni – THE World University Rankings.
Tegoroczna, piąta edycja rankingu obejmuje blisko 1600 uniwersytetów ze 112 krajów. Ich liczba co roku rośnie, co sprawia, że zestawienie jest bardzo dynamiczne. Na liczbę punktów przyznanych w poszczególnych kategoriach składa się ocena działań uczelni prowadzonych w czterech szeroko zdefiniowanych obszarach: