Debata w Katowicach: „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Posłuchaj podcastów
Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz spółka celowa SWPS Innowacje zrealizowały projekt cyklu pięciu debat pt. „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Celem było spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami i zrzeszającymi ich organizacjami oraz rozmowa m.in. o społecznych i psychologicznych skutkach pandemii dla przedsiębiorców, odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, kryzysie praworządności, konsekwencjach wojny w Ukrainie. Zapraszamy do zapoznania się z drugą debatą z cyklu. W najbliższych tygodniach na naszej stronie pojawią się nagrania z kolejnych debat.
Wystąpienia podczas katowickiej debaty
Drugie spotkanie z cyklu odbyło się 4 maja 2022 r. na Wydziale Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS. W debacie wzięli udział: Adam Abramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Konrad Ciesiołkiewicz (przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej, prezes Fundacji Orange), Jakub Karnowski (były prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych), Dobrochna Kochańska (współwłaścicielka i wiceprezeska Geo Globe Polska), Artur Nizioł (założyciel firmy Uniserv, Konsul Honorowy Kazachstanu), Marek Tatała (dyrektor zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej) oraz dr. hab. Jolanta Życińska, prof. Uniwersytetu SWPS i dziekan Wydziału Psychologii w Katowicach. Spotkanie moderował dr. hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS i dziekan Wydziału Prawa w Warszawie.
Odsłuchaj całej debaty w serwisie YouTube
Otwarcie debaty (prof. Jolanta Życińska, Marek Tatała, prof. Adam Bodnar):
Adam Abramowicz:
Artur Nizioł:
Jakub Karnowski:
Dobrochna Kochańska:
Konrad Ciesiołkiewicz:
Podsumowanie debaty:
O cyklu „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”
Wolność, kreatywność, przedsiębiorczość, otwartość, rozwój – to wartości, na bazie których buduje się szczęście i dobrobyt każdego z nas, osobisty i społeczny. Jednak nie są nam one dane na zawsze. Raz wywalczone, wymagają wzmacniania i obrony przed zagrożeniami. To ważne zadanie społeczeństwa obywatelskiego. W czasie pandemii COVID-19 Polska stanęła przed wieloma wyzwaniami, nie tylko tymi dotyczącymi zdrowia. Szeroko dyskutowana była sytuacja ekonomiczna kraju i możliwość funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach covidowych. To właśnie wolność działalności gospodarczej w czasie pandemii oraz po jej zakończeniu, a także analiza kondycji polskich firm oraz ukazanie doświadczeń lokalnych przedsiębiorców w szerszym kontekście społeczno-gospodarczym była tematem cyklu debat organizowanych przez SWPS Innowacje i Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Debaty odbyły się w pięciu polskich miastach: w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Sopocie oraz Warszawie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele miejscowych środowisk społeczno-gospodarczych oraz eksperci z różnych wydziałów Uniwersytetu SWPS. Sponsorem cyklu była Fundacja Wolności Gospodarczej, a partnerami: Family Business Network Poland, Pracodawcy RP, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Pobierz raport końcowy z cyklu debat autorstwa dr. Dariusza Kowalskiego z Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Wszystkie debaty z cyklu
Moderator debaty
Paneliści
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców od 2018 r. Prowadził z sukcesem własną działalność gospodarczą. Był jednym z głównych inicjatorów oraz prezesem Zarządu Sieci Detalistów „Nasze Sklepy”, która powstała, by chronić małych i średnich przedsiębiorców. Był też jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej. Aktywna działalność biznesowa zaowocowała jego członkostwem w Radzie Polskiej Izby Handlu. Był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz aktywnym działaczem samorządowym. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W związku z powołaniem na funkcję rzecznika MŚP, wystąpił z PiS i złożył mandat poselski.
Przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Zawodowo związany z Orange Polska, gdzie odpowiada za sprawy społeczne. Prezes Fundacji Orange, zajmującej się edukacją cyfrową, informacyjną i medialną uczniów oraz wspieraniem nauczycielek, nauczycieli, a także liderek i liderów społeczności lokalnych. Z wykształcenia jest psychologiem, politologiem i doktorem nauk społecznych.
Doktor nauk ekonomicznych, finansista i manager. Niezależny członek rad nadzorczych i przewodniczący Komitetów Audytu spółek finansowych, publicznych i prywatnych. Konsultant Banku Światowego w zakresie restrukturyzacji kolei. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów MBA w Carlson School of Management i Hubert H. Humphrey Institute of Public Affairs na Uniwersytecie Minnesoty. W latach 1997–2000 doradca i szef gabinetu politycznego ministra finansów Leszka Balcerowicza. Doradca ds. makroekonomicznych w Konfederacji Lewiatan. Następnie doradca i dyrektor Departamentu Zagranicznego w Narodowym Banku Polskim. W latach 2003–2008 członek Rady Dyrektorów Wykonawczych w Grupie Banku Światowego. Prezes zarządów PKO TFI S.A. (2008–2012), Polskich Kolei Państwowych SA (2013–2015) i Luma Investment SA (2016–2019). Pracownik naukowy i wykładowca akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta The Margaret Thatcher Foundation. Posiada dyplom licencjonowanego doradcy finansowego CFA. Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Jest niezależnym członkiem rad nadzorczych, m.in. Ukrzaliznytsia (koleje Ukrainy) i Ukrposhta (poczta Ukrainy) oraz członkiem Rady Fundacji Wolności Gospodarczej.
Absolwentka UŚ, AE w Katowicach, SWPS, SGH w Warszawie z zakresie zarządzania, prawa i controllingu. Współwłaścicielka i wiceprezeska Geo Globe Polska, rodzinnej firmy działającej na światowym rynku od 30 lat w branży proekologicznego przetwórstwa tworzyw sztucznych metodą termoformowania próżniowego. W ciągu tych lat zbudowała ponad 150-osobową organizację, charakteryzującą się stabilnym wzrostem i regularnym zyskiem. W swojej organizacji odpowiedzialna za rozwój nowych biznesów, kontakty biznesowe, sprzedaż i rozwój produktów. W latach 2016–2020 członkini zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, prezeska stowarzyszenia Kobiece Skrzydła działającego na rzecz propagowania przedsiębiorczości kobiet.
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, studiów MBA w SGH w Warszawie i Akademii Strategicznego Przywództwa ICAN w Warszawie (Harvard Business School). Założyciel firmy Uniserv Sp. z o.o. (1991), przekształconej później w Spółkę Akcyjną. Twórca Grupy Uniserv, pracującej na rzecz dużych klientów przemysłowych. Członek rad nadzorczych spółek Uniserv SA i CHK SA oraz organizacji aktywnie wspierających przemysł, tj.: Akademicko-Gospodarczego Stowarzyszenia Hutnictwa w Krakowie, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska. Fundator organizacji non-profit: „Fundacji Minionej Epoki” oraz „Fundacji Instytut Gospodarki 4.0”. Konsul honorowy Republiki Kazachstanu w Katowicach (2019).
Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych na University of Bristol w Wielkiej Brytanii oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył międzynarodowe szkolenia Atlas Leadership Academy i Think Tank MBA organizowane przez amerykańską sieć Atlas Network. Uczestnik programu Advancing Democracy, realizowanego przez Friedrich Naumann Foundation i American Jewish Committee. Laureat Jesiennej Szkoły Leszka Balcerowicza. W latach 2013–2021 wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), założonej przez Leszka Balcerowicza. Od 2021 r. wiceprezes i dyrektor zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej. Autor wielu artykułów na temat gospodarki, prawa i polityki publikowanych w Polsce i za granicą.
Psycholog zdrowia, dziekan Wydziału Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS. Jako ekspertka uczestniczy w projektowaniu szkoleń i programów wdrożeń, m.in. współtworzyła program szkoleniowy dla personelu medycznego Medicover; w śląskich przedsiębiorstwach prowadziła projekt dla osób rzucających paleniel; była liderką polskiego Zespołu Percepcji i Komunikacji Ryzyka w międzynarodowym programie CESAR dotyczącym komunikacji ryzyka środowiskowego. Autorka książek z dziedziny psychologii zdrowia, a także wielu artykułów naukowych, publikowanych m.in. w: „Quality of Life Research”, „Reports of Practical Oncology and Radiotherapy” czy „Polish Psychological Bulletin”.