Polskie agencje badawcze uruchamiają programy dla środowiska akademickiego z Ukrainy
Narodowe Centrum Nauki, Fundacja Nauki Polskiej oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiły specjalne programy skierowane do naukowczyń i naukowców, którzy znaleźli w Polsce schronienie po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Uciekający przed wojną dydaktycy i badacze, a także studenci i doktoranci niezależnie od narodowości będą mogli skorzystać z możliwości kontynuowania kształcenia, wziąć udział w nowych projektach naukowych, jak również prowadzić badania.
Programy pomocowe skierowane do studentów i naukowców
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie polskie środowisko akademickie i naukowe zadeklarowało chęć niesienia pomocy pokrzywdzonym przez rosyjską agresję. W porozumieniu z przedstawicielami środowiska udało się wypracować system wsparcia dla naukowców, badaczy oraz studentów, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy i osiedlić się w Polsce. Otwarto nabór wniosków do programów trzech agencji badawczych: Narodowego Centrum Nauki, Fundacji Nauki Polskiej oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Każdy z programów realizuje nieco inne założenia i koncentruje się na różnych obszarach: zapewnia możliwość kontynuowania kształcenia i/lub pracy badawczej, a także wzięcia udziału w projektach naukowych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych.
Program specjalny NCN dla Ukrainy
Z tej inicjatywy będzie mogło skorzystać około 50 osób. Narodowe Centrum Nauki sfinansuje ich roczny pobyt w polskich jednostkach akademickich i naukowych – zapewni środki na wynagrodzenia oraz na badania. W programie NCN mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej stopień doktora (w systemie ukraińskim jest to „kandydat nauk”/Candidate of Science) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach naukowych. Polskie jednostki uczestniczące w programie są zobowiązane do zapewnienia goszczonym badaczkom i badaczom opiekunów będących specjalistami w tej samej lub pokrewnej dyscyplinie.
Program realizowany jest jako zadanie zlecone Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego budżet wynosi 6 mln zł. Nabór wniosków wystartował 28 marca 2022 r.
Dowiedz się więcej o programie specjalnym NCN
Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej Fundacji Nauki Polskiej
Inicjatywa Fundacji Nauki Polskiej skierowana jest osób ze stopniem doktora nauk, które w dniu rozpoczęcia rosyjskiej agresji (24 lutego 2022 r.) pracowały w instytucjach prowadzących badania naukowe w Ukrainie. Program sfinansuje do 6 projektów naukowych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, realizowanych wspólnie przez parę naukowców lub naukowczyń z Polski i z Ukrainy. Program będzie realizowany w trybie konkursowym. Łącznie nagrodzonych zostanie do 6 polsko-ukraińskich projektów naukowych. Fundacja Nauki Polskiej wyszła z założenia, że oprócz doraźnej pomocy uciekającym przed wojną, należy zadbać również o długofalowy rozwój współpracy polskiego i ukraińskiego środowiska naukowego. Dlatego też w konkursach wyłonione mają zostać projekty o istotnym znaczeniu dla obu krajów, pogłębiające wiedzę na temat demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, a także integracji europejskiej.
Budżet każdego projektu na okres 12 miesięcy wynosi 268, 8 tys. zł.
Nabór wniosków odbędzie się w ramach dwóch konkursów, w terminach: do 29 kwietnia 2022 (I konkurs) oraz do 30 września 2022 (II konkurs). Wniosek złożyć powinna osoba pracująca w Polsce, wraz z właściwą dla siebie jednostką naukową.
Dowiedz się więcej o Programie Współpracy Polsko-Ukraińskiej FNP
„Solidarni z Ukrainą” – program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Termin naboru wniosków do tego programu minął z końcem marca. Inicjatywa ta realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia skierowana jest do polskich instytucji gotowych przyjąć ukraińskich studentów i doktorantów zdecydowanych na kontynuację kształcenia w Polsce – w dowolnym momencie od 1 marca do 30 września 2022 r., w tym na kierunkach medycznych. Przyjęci do programu będą zwolnieni z ponoszenia opłat za kształcenie, otrzymają również stypendium, a także, w razie potrzeby, opiekę psychologiczną i prawną.
Uprawnionymi do składania wniosków są uczelnie nadzorowane przez MEiN lub MZ, w których liczba studentów studiów stacjonarnych wynosi minimum 150 osób, oraz instytuty PAN/instytuty sieci Łukasiewicz/instytuty badawcze.
Program ten powstał na wzór wcześniejszej inicjatywy NAWA z 2020 r. – „Solidarni z Białorusią”.