„Jak, czego i po co uczyć o dezinformacji?” – po drugim webinarze CEDMO dla nauczycieli

Dobry nauczyciel potrafi reagować na szerzenie dezinformacji. Chcesz się tego nauczyć? Obejrzyj webinar CEDMO z 30 marca 2023 r., zawierający ciekawą dyskusję Tomasza Wołodźko z ekspertami, m.in. psychologiem dr. Jakubem Kusiem. Współtwórczynią serii webinarów jest dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS, koordynatorka CEDMO w Polsce.
Jak reagować na dezinformację?
Podczas drugiego webinaru z cyklu „Jak, czego i po co uczyć o dezinformacji?” zastanawialiśmy się, jak reagować na przekazy dezinformacyjne i narracje spiskowe w naszym otoczeniu. Wiele osób świadomie lub niezamierzenie wprowadza nas w błąd – podczas spotkań rodzinnych, w taksówce, klasie czy pokoju nauczycielskim. Jako pedagog często nie możesz takich sytuacji ignorować: gdy uczeń rozpowszechnia przy tobie nieprawdziwe informacje, musisz zareagować. Jak to zrobić skutecznie, merytorycznie i bez agresywnej wymiany zdań?
Dwa skuteczne sposoby reakcji
W walce z dezinformacją mogą pomóc:
- proste internetowe narzędzia – webinar przybliży ci stosowane przez profesjonalnych fact-checkerów narzędzia, dzięki którym łatwo sprawdzisz źródło informacji, autora i czas wykonania zdjęcia oraz udowodnisz, że doszło do dezinformacji;
- kompetencje komunikacyjne – z webinaru dowiesz się, jak interpretować wypowiedzi i zachowanie rozmówcy, zobaczysz też na przykładach, w jaki sposób zwalczać dezinformację zgodnie z rekomendacjami specjalistów od komunikacji i psychologów.
Poznaj zalecenia ekspertów
Podczas webinaru wypowiedzieli się znakomici goście:
- Anna Mierzyńska – analityczka informacji, autorka książki „Efekt niszczący: jak dezinformacja wpływa na nasze życie”,
- Adam Majchrzak – fact-checker ze Stowarzyszenia Demagog i Uniwersytetu Gdańskiego,
- dr Jakub Kuś – psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Webinar jest częścią międzynarodowego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską (działanie nr 2020-EU-IA-0267) oraz przez polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatytułowanego „PMW" w latach 2021-2024 (umowa nr 5213/CEF/2021/2).
Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Zobacz webinar
Spotkanie poprowadził

Medioznawca i dziennikarz radiowy z ponad 20-letnim stażem w mediach. Naukowo zajmuje się medialnym przedstawieniem sportu i komunikacją dźwiękową w przestrzeni publicznej. Pracuje we wrocławskim Radiu Eska. Jest wydawcą i redaktorem „Wrocławskiej Gazety Kolarskiej” oraz pomysłodawcą i współautorem wyświetlanych w kinach filmowych miesięczników „Kronika Wrocławia” i „Kronika Dolnego Śląska”. Pracował jako koordynator programowy wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej, redaktor naczelny i sekretarz redakcji Radia Eska Wrocław oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” i „Życia Warszawy”. Prowadził szkolenia komercyjne z zakresu wystąpień publicznych, kontaktów z mediami, zintegrowanej komunikacji marketingowej, zarządzania sytuacjami kryzysowymi i kreowania wizerunku publicznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z brandingu dźwiękowego, dziennikarstwa radiowego, zarządzania instytucją medialną, zarządzania wizerunkiem, etyki dziennikarstwa i mediów oraz kompetencji komunikacyjnych.
Obejrzyj także pierwszy webinar
Pierwszy webinar zawiera odpowiedzi na wiele ważnych pytań:
- Dlaczego dezinformacja jest tak powszechna?
- Jak rozpoznać dezinformację?
- Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o dezinformacji, by ich zaciekawić?
- Jak pokazać wagę problemu?
- Jak uczyć dzieci krytycznego myślenia?
- Jakie narzędzia walki z dezinformacją warto pokazać młodzieży?
Organizatorzy
Cykl webinarów organizują Central European Digital Media Observatory (CEDMO) oraz Uniwersytet SWPS (koordynator CEDMO w Polsce). CEDMO to międzynarodowy hub zajmujący się badaniem dezinformacji, przeciwdziałaniem jej i edukowaniem różnych grup społecznych w tym zakresie. Zrzesza badaczy, edukatorów oraz fact-checkerów z Polski, Czech i Słowacji, którzy stoją na froncie walki z dezinformacją. Dowiedz się więcej o współpracy Uniwersytetu SWPS z CEDMO
Zobacz inne aktualności



















































































