Druga Edycja Szkoły Letniej Rządów Prawa Uniwersytetu SWPS
Już po raz drugi Uniwersytet SWPS zorganizował Szkołę Letnią w Sopocie, poświęconą rządom prawa i prawodawstwu Unii Europejskiej. Tym razem przedsięwzięcie odbyło się we współpracy z partnerami z międzynarodowego sojuszu European Reform University Alliance oraz z uczelniami krajowymi. W wydarzeniu wzięło udział 37 słuchaczy i słuchaczek z Ukrainy, Bułgarii, Grecji, Francji, Litwy, Niemiec, Polski i Włoch.
Podwaliny Unii Europejskiej
Artykuł 2 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) wymienia wartości, na których została ustanowiona Unia Europejska. Należą do nich szacunek dla ludzkiej godności, wolność, demokracja, równość, rządy prawa oraz szacunek dla praw człowieka (włącznie z mniejszościami).
Tematem przewodnim tegorocznej Szkoły Letniej Rządów Prawa było zagadnienie „Czym jest Unia Europejska? Analiza i znaczenie Artykułu 2.: Wymiana doświadczeń”. Omawiane tematy obejmowały takie pojęcia jak pluralizm, równość, sprawiedliwość, solidarność, i tolerancja.
Uczestnicy i uczestniczki mieli również okazję odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie w końcu lat 1980..
Istnienie w pełni funkcjonalnego systemu Rule of Law jest, według traktatów unijnych, warunkiem absolutnie niezbędnym do realizacji misji Unii. To także w warunkach systemu Rule of Law realizowane mają być jej wartości określone w art. 2 TUE. O ile misja gospodarcza - wspólny rynek - jak i polityczna UE są dość powszechnie znane, o tyle niewiele mówi się o wartościach, które są wyznacznikiem kierunków tworzenia i stosowania prawa np. dotyczącego wspólnego rynku czy przepływu osób. Nie mówiono o nich zbyt wiele przed akcesją Polski i całej Europy Środkowej do wspólnoty, jak i dwadzieścia lat po niej. Są one zarówno punktem wyjścia w argumentacji, jak i następnie punktem odniesienia dla instytucji unijnych. Dlatego taka okazja, gdzie mogą spotkać się obywatele starej, średniej (z państw z rozszerzenia 2004) i przyszłej Unii Europejskiej, jest idealną platformą do dyskusji nad treścią i doniosłością europejskich wartości.
Nie będzie Unii obywateli jeśli nie będzie wspólnego rozumienia, choćby w szerokim sensie, jej fundamentów. To właśnie z takiego stwierdzenia wzięła się idea tematu przewodniego tegorocznej szkoły. Zebranie osób o tak różnych doświadczeniach, pochodzących z tak licznych państw nie byłoby możliwe, a na pewno byłoby dużo trudniejsze, bez istnienia sojuszu ERUA z jednej strony, i współpracy z uczelniami ukraińskimi z drugiej. Sukces naszej Szkoły Letniej pokazuje, że postęp jest możliwy tylko i wyłącznie gdy będziemy ze sobą rozmawiać i współpracować. Zarówno Sojusz ERUA, jak i programy adresowane do uczelni ukraińskich, np. te finansowane przez NAWA, są idealną platformą do takich działań.
Wspólne europejskie przedsięwzięcie
Druga edycja Szkoły Letniej Rządów Prawa została zorganizowana przez Wydział Prawa w Warszawie oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Zajęcia prowadzili zaproszeni wykładowcy i wykładowczynie z Uniwersytetu SWPS, a także z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, New Bulgarian University, New University w Lublanie, w Słowenii, oraz Academic College of Tel Aviv Yafo, w Izraelu.
Oprócz uczestników i uczestniczek z Uniwersytetu SWPS, do Sopotu przyjechali również studenci i studentki z większości uniwersytetów wchodzących w skład sojuszu European Reform University Alliance (ERUA), takich jak:
- New Bulgarian University, Bułgaria
- Aegean University, Grecja
- Paris 8, Francja
- Macerata University, Włochy
- European University Viadrina, Niemcy
- Mykolas Romeris University, Litwa.
W tym roku miło nam było gościć także liczne słuchaczki z następujących ukraińskich uniwersytetów:
- Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza
- Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki
- Sumy State University
- National Technical University of Ukraine
- Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute
- Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenko w Kijowie
- Uniwersytet Narodowy „Politechnika Lwowska"
- “KROK” University w Kijowie.
Organizacja Szkoły Letniej wpisuje się w misję tworzenia międzynarodowych inicjatyw dydaktycznych. Jest to jedno z zadań, za które odpowiada Uniwersytet SWPS w ramach sojuszu ERUA.
Finansowanie
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działalności ERUA, a także dzięki dotacji Fundacji Wolności Gospodarczej oraz ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przeznaczonych na realizację projektu "ER-UA. Wzmocnienie współpracy z uczelniami ukraińskimi w ramach Inicjatywy Uniwersytetów".