Prof. Mirosław Filiciak w międzynarodowym konsorcjum badającym początki kultury komputerowej w Europie

Z dumą informujemy, że prof. Mirosław Filiciak – kulturoznawca, badacz zjawisk związanych z internetem i grami komputerowymi, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych oraz kierownik Katedry Kultury i Mediów na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS – dołączył do międzynarodowego konsorcjum, które zbada narodziny oddolnych działań związanych z pisaniem gier, demosceną i innymi ruchami hobbystycznymi skupionymi wokół kultury komputerowej w całej Europie.
Międzynarodowy zespół zbada korzenie Europy cyfrowej
Projekt „Grassroots of Digital Europe: from Historic to Contemporary Cultures of Creative Computing” (GRADE) otrzymał 4-letnie finansowanie z Europejskiego Programu Współpracy Naukowo-Technicznej (COST). Eksperci z 20 różnych krajów w jego ramach pochylą się nad początkami kultury komputerowej w Europie i postarają się stworzyć platformę do wymiany wiedzy na ten temat. Początki branży komputerowej w Europie są, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, jeszcze bardzo słabo zbadane.
Jak twierdzi prof. Filiciak, jest to idealna okazja, by przy okazji dowartościować i nagłośnić historie i projekty spoza mainstreamu. Efekty badań konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet w Turku (Finlandia), mają mieć wpływ na europejską politykę kulturalną, która od jakiegoś czasu zaczyna dostrzegać dziedzictwo cyfrowe. Zespół zamierza także nawiązać współpracę z instytucjami muzealnymi i szeroko pojętą branżą gier.
Kiedy myślimy dziś o technologiach cyfrowych, często zapominamy, że w latach 80. i 90. rozkwitały wokół nich społeczności entuzjastów. Jednym z celów projektu jest przypomnienie o tym, jak w krajach takich jak Polska powstawała scena, z której wyrosły m.in. wielkie firmy branży gier, np. CD Projekt. To przecież ważna część europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Chodzi jednak nie tylko o lepsze poznanie i zarchiwizowanie historii – choć w wypadku mediów interaktywnych uruchamianych na w dużej mierze martwych już dziś platformach to samo w sobie byłoby ciekawym wyzwaniem. Zerwane i zapomniane ścieżki rozwoju to także okazja do konstruktywnej krytyki współczesnej branży technologicznej, do wyobrażania sobie jej innych, bardziej inkluzywnych i mniej scentralizowanych wariantów. Zresztą to spotkanie przeszłości z przyszłością technologii to jeden z wątków, którym chcemy się zająć w nowo powstającym przy Instytucie Nauk Humanistycznych centrum badawczym.

O programie COST
European Cooperation in Science and Technology – Europejski Program Współpracy Naukowo-Technicznej (COST) to długoterminowy program wspierający międzynarodową współpracę badaczy, naukowców i inżynierów z całej Europy. Umożliwia pracę nad własnymi pomysłami we wszystkich dziedzinach nauki i techniki. Z programu skorzystać mogą badacze ze szkół wyższych, instytucji badawczych, organizacji pozarządowych, przemysłu, a także przedsiębiorcy. Udział w aktywnościach COST może być sposobem na nawiązanie kontaktów i współpracy międzynarodowej, co zaowocuje zbudowaniem konsorcjum na potrzeby realizacji projektów badawczych w ramach programu Horyzont 2020.
Dowiedz się więcej o programie
Nowatorski program studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie SWPS
W świecie zdominowanym przez media cyfrowe potrzebni są humaniści, którzy oprócz rozległej wiedzy posiadają umiejętność obserwacji otaczającego świata, wyciągania wniosków i dostosowywania się do zmian. To nie tylko świadomi uczestnicy kultury, lecz także jej twórcy. Takich humanistów kształcimy na naszej uczelni. Zobacz naszą ofertę w zakresie studiów kulturoznawczych:

School of Ideas: projektowanie innowacji
kulturoznawstwo
stacjonarneSpecjalność Media i kultura cyfrowa na kierunku kulturoznawstwo
Szukasz czegoś innego? Zobacz pełną ofertę studiów
Zobacz inne aktualności

























































































