Jak walczyć z przemocą ekonomiczną wobec kobiet? Po spotkaniu z mec. Joanną Przetakiewicz-Rooijens
10 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie „O przemocy wobec kobiet w kontekście ich niezależności ekonomicznej”, stanowiące część cyklu adresowanego do studentów prawa Uniwersytetu SWPS oraz wszystkich zainteresowanych tematyką wydarzenia. Rolę gospodarza spotkania pełnił dziekan Wydziału Prawa w Warszawie – prof. Adam Bodnar, a jego gościnią była Joanna Przetakiewicz-Rooyijens, radczyni prawna i założycielka ruchu Era Nowych Kobiet.
Niezależność ekonomiczna gwarantem bezpieczeństwa kobiet
Podczas styczniowego spotkania na Uniwersytecie SWPS nasza gościni opowiedziała o historiach kobiet, które przyłączyły się do Ery Nowych Kobiet (obecnie największego ruchu kobiecego w Polsce). Historie te związane były z doświadczaniem przemocy ekonomicznej i odzyskiwaniem niezależności.
Aż 67 proc. rodzin każdego dnia kłóci się o pieniądze. Podczas pandemii koronawirusa kobiety na całym świecie straciły 64 mln miejsc pracy (to ok. 800 mld dolarów zarobków), co przełożyło się na drastyczny spadek ich poczucia bezpieczeństwa. Mec. Joanna Przetakiewicz-Rooijens zaproponowała kilka rozwiązań, które mogą okazać się nieocenioną pomocą dla kobiet potrzebujących wsparcia. To m.in. jej autorski program #Nowa Era Wspiera, w który zaangażowała ekspertów m.in. w dziedzinie ekonomii, jej najnowsza książka, a także ogólnopolska akcja społeczna „Pieniądze szczęście dają”, w ramach której wydała bezpłatny poradnik we współpracy m.in. z prof. Adamem Bodnarem.
Najwyższy czas skończyć z bredniami, które od lat się powtarza, a które generują ludzkie dramaty, rodzinne nieporozumienia, załamania psychiczne, odbierają poczucie własnej wartości i godności. O pieniądzach trzeba rozmawiać. To nie egoizm ani wyrachowanie, a życiowa mądrość. Wstydzimy się tego i boimy ocen. Krępują nas schematy, te wszystkie krzywdzące epitety. Kobieta zaradna finansowo to zachłanna materialistka. Wciąż koduje się nam, że damy i dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Tymczasem takie podejście rodzi konflikty, generuje spiralę problemów. To pogłębiająca się bezradność i niepokój o to, co będzie jutro. O przyszłość dzieci, o codzienne wydatki na życie, zdrowie, edukację. Pieniądze to przecież nieodzowny element naszej codzienności. Zapłata za wysiłek, pracę, talent i umiejętności. Dlaczego więc mielibyśmy udawać, że ich nie ma albo że nas nie interesują
Obejrzyj nagranie ze spotkania:
Wydarzenie zostało objęte patronatem Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia:
Studiuj prawo na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat na lepsze!
Wybierając kierunek prawo na naszej uczelni, pogłębisz swoją wiedzę teoretyczną i zdobędziesz praktyczne umiejętności. Nie będziesz uczyć się przepisów na pamięć, a zajmiesz się ich analizą, pisaniem tekstów prawnych, przeprowadzaniem rozumowań prawniczych i rozwojem umiejętności interpersonalnych. Studenci prawa w Warszawie mogą działać w najlepszej studenckiej poradni prawnej w Polsce, udzielając porad prawnych osobom, których nie stać na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Pracując od razu na żywej tkance, zyskasz najlepsze kwalifikacje do przyszłego zawodu.
W naszej ofercie studiów są m.in. jednolite studia magisterskie z prawa (w Poznaniu, w Warszawie lub we Wrocławiu), ale również m.in. studia I stopnia z prawa w biznesie, studia doktoranckie z nauk prawnych, a także liczne kierunki podyplomowe, w tym legal design thinking, prawo medyczne i farmaceutyczne czy prawa zwierząt.
W spotkaniu wzięli udział:
Radczyni prawna, projektantka mody, przedsiębiorczyni, aktywistka. Dyrektorka domu mody La Mania. Założycielka ruchu społecznego Era Nowych Kobiet, którego celem jest stworzenie przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami i wspólnych aktywności dla kobiet z różnych środowisk. Za inicjatywę tę Joanna Przetakiewicz-Rooijens została nagrodzona podczas gali ShEO Awards 2019 tygodnika „Wprost” w kategorii „Mentor/coach”. Zainicjowała wiele ogólnopolskich akcji społecznych, m.in. „Nie boję się”, „Szczęścia można się nauczyć” i „#Nowa Era Wspiera”. Jest autorką książek „Pieniądze szczęście dają” (napisanej w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pod tym samym hasłem) oraz „#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu”.
Prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej) i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.