Rozmowa studentów zarządzania z Wandą Traczyk-Stawską, weteranką Powstania Warszawskiego
Julia Różańska, Julia Słonecka oraz Aleksander Zdrzałek – studentki i student kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS, przeprowadzili ważną rozmowę z Wandą Traczyk-Stawską na temat roli kobiet podczas Powstania Warszawskiego, a także na temat trudnych codziennych wyborów i dramatycznej rzeczywistości czasów okupacji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem!
Weteranka Powstania Warszawskiego – „płakałam, że muszę zabijać”
W ramach jednego z projektów realizowanych przez Koło Naukowe „Biznes, Innowacja i Zarządzanie” (BIZ) powstał filmowy wywiad z Wandą Traczyk-Stawską, działaczką społeczną, nauczycielką i psycholożką, która w czasie okupacji niemieckiej aktywnie działała w konspiracji niepodległościowej. Wanda Traczyk-Stawska była żołnierzem Armii Krajowej i członkinią Szarych Szeregów. W Powstaniu Warszawskim brała udział jako strzelec i łączniczka. Po kapitulacji powstania przebywała w niemieckiej niewoli. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej. Jest Honorową Obywatelką Warszawy. Pełni również funkcję przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W rozmowie z grupą studencką z Uniwersytetu SWPS weteranka Powstania Warszawskiego opowiada m.in. o tym, jakie wydarzenia wpłynęły na to, że w bardzo młodym wieku zdecydowała się na podjęcie walki zbrojnej w obronie okupowanego miasta. Wyznaje także, jak bezwzględna i trudna była powstańcza codzienność dla kobiet i młodych ludzi.
Większość żołnierzy, też moich kolegów, nie wytrzymywała takiej sytuacji, kiedy zraniony Niemiec wyje z bólu i nie można udzielić mu pomocy. W takich chwilach w człowieku budzi się solidarność. Budzi się poczucie, że to jest człowiek i on cierpi. Gdy jest się żołnierzem, nie bardzo chce się to przyjąć do wiadomości. (…) Trzeba było powstania, żebym zobaczyła w Niemcach ludzi – cierpiących niemożliwie – od moich granatów. (…) Ja płakałam, że muszę to robić, że muszę zabijać.
Obejrzyj film:
Wywiad przygotowali: Julia Różańska, Julia Słonecka i Aleksander Zdrzałek z kierunku zarządzanie i przywództwo Uniwersytetu SWPS. Studenci mogli skontaktować się z zasłużoną weteranką dzięki jej uczestnictwu we wrześniowym spotkaniu w Muzeum Więzienia Pawiak pt. „Zofia Arcimowicz i jej bransoletka z nieśmiertelnika”, podczas którego kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, prof. Adam Szpaderski, przyjął odznaczenie „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” za zasługi w zakresie upowszechniania idei pamięci narodowej. Inicjatorką projektu była kierownik Katedry Zarządzania i członkini centrum – dr Katarzyna Wojtkiewicz.
Studiuj zarządzanie na Uniwersytecie SWPS i poznawaj ważne aspekty przywództwa
W Katedrze Zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS nie boimy się podejmować niekonwencjonalnych dla dyscypliny zarządzania tematów w nowych przestrzeniach organizacyjnych, jak np. zarządzanie nowymi technologiami, zarządzanie w warunkach niepewności, relacje w organizacjach, zarządzanie miejscami pamięci czy zarządzanie migracjami i zarządzanie kapitałem ludzkim osób mobilnych geograficznie w organizacjach oraz potencjałem międzykulturowym w firmach.
Poznaj nasze studia z obszaru zarządzania