Gratulujemy laureatom i laureatkom III edycji Acts of Leadership Award
19 października 2022 r. na Uniwersytecie SWPS odbyła się gala finałowa III edycji konkursu Acts of Leadership Award, którą zorganizował zespół Leadership LAB Project afiliowany przy Katedrze Zarządzania. W konkursie nagradzane są młode osoby i organizacje podejmujące działania społeczne, edukacyjne lub biznesowe stanowiące dobry przykład dla innych. Gratulujemy wyróżnionym studentkom i studentom!
Kategorie konkursowe
Podczas wydarzenia jury przyznało wyróżnienia w kategoriach: „Leader among leaders”, „Young Rising Innovator”, „Young Rising Company”, „Najlepszy projekt społeczny”, „Najlepszy projekt międzykulturowy”, „Najlepszy projekt kreatywny”, „Najlepsza aplikacja społecznościowa”, „Najlepszy projekt biznesowy”, „Najlepszy projekt edukacyjny”, „Najlepsza organizacja pozarządowa”.
Leader among leaders
Wyróżnienia dla liderki lub lidera, którzy inspirują innych liderów, otrzymali:
- Kira Sukhoboichenko – liderka Fundacji Flying Bag, twórczyni Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków. Nadzoruje wiele znakomitych projektów edukacyjnych i społecznych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej. Jest reprezentantką głosu młodego pokolenia, które chce zmieniać świat. Inspiruje rówieśników do aktywnego i twórczego działania. Wspólnie ze swoimi wolontariuszami Kira wspiera dzieci i młodzież z rodzin uchodźców z Ukrainy. Jury doceniło jej imponujący dorobek liderski i projektowy.
- Joanna Chabrowska – twórczyni projektu „MOMKEY” i absolwentka School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Liderka inspirująca innych do twórczego działania. Innowacyjna przedsiębiorczyni. Wspólnie ze swoim zespołem tworzy i wdraża znakomite projekty edukacyjne. Joanna jest osobą rozpoznawalną w środowisku startupowym, nieustannie generuje idee, które przekuwa w nowatorskie projekty. Jury doceniło jej niezwykłą kreatywność, odważne podejmowanie wyzwań i wytrwałość w dążeniu do wyznaczonych celów.
- Michał Rogalski – lider i twórca projektu „Baza danych COVID-19 w Polsce”, pasjonat statystyk, młody przedsiębiorca, założyciel firmy Polot Studio. Obecnie Data Journalist w portalu Onet, student. Przez 225 dni największego kryzysu pandemii COVID-19 stworzył aktualizowaną na bieżąco bazę danych z rozbiciem na powiaty. Jako 19-latek wyprzedził wszystkie agencje rządowe w zakresie gromadzenia, analizowania i publikowania danych o pandemii COVID-19. Jury doceniło kreatywność i innowacyjność Michała oraz jego niezwykłą odwagę w podejmowaniu wyzwań w czasie pandemii COVID-19.
Young Rising Innovator
Wyróżnienia dla młodych wschodzących innowatorów otrzymali Maciej Szymczyk i Adam Siemiątkowski – założyciele projektu „SPECTUM” i uczniowie II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie. Dokonali niezwykłego osiągnięcia – stworzyli algorytm sztucznej inteligencji w celu przyspieszenia diagnozy złośliwości nowotworu piersi, na który w 2020 r. zachorowało aż 2,3 mln kobiet. W walce z tą przypadłością kluczowy jest czas, który pomoże pozyskać aplikacja Spectum. Jury doceniło innowacyjność projektu oraz fakt, że młodzi innowatorzy stanowią inspirację i wzór do naśladowania dla młodego pokolenia.
Young Rising Company
Wyróżnienie dla wschodzącej firmy otrzymała agencja Koper – pierwsza agencja social marketingu powołana wyłącznie przez osoby nastoletnie. Jej działania stanowią odpowiedź na trudności licznych organizacji w zakresie komunikacji z nastoletnią grupą docelową. Kluczowym zadaniem agencji jest umożliwienie dialogu między tymi stronami. Agencja buduje relacje marki z otoczeniem. Zwiększa zaangażowanie odbiorców poprzez dostosowanie do nich treści postów i oprawy graficznej. Inicjuje niestandardowe działania marketingowe. Jury doceniło przedsiębiorczość, kreatywność i odwagę zespołu nastolatków, którzy są wzorem do naśladowania dla rówieśników. Agencję tworzą: Tina Ha, Barbara Głowacka, Klaudia Kujawińska, Oliwia Cieślak, Julia Urbańska, Jakub Borkowski – absolwenci XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.
Najlepszy projekt społeczny
Projekt „abUSED” jest wyrazem sprzeciwu wobec kultury gwałtu. Powstał w celu budowania świadomości społecznej, projektowania doświadczeń obrazujących problem przemocy seksualnej oraz dostarczania angażujących komunikatów o tym zjawisku. Autorkami projektu są Oliwia Ojrzyńska (studentka kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS) oraz Agnieszka Zadworna (studentka School of Form Uniwersytetu SWPS). Wyróżniając projekt, jury doceniło odwagę autorek, które musiały zmierzyć się z trudnym wyzwaniem społecznym, a także zaproponowane przez studentki rozwiązanie.
Najlepszy projekt międzykulturowy
Projekt „LAND of ICE and FIRE” pozwala poznać kulturę Wikingów, zwyczaje i tradycje rdzennych Islandczyków. Jego autorka, Angelika Zając (absolwentka kierunku filologia angielska Uniwersytetu SWPS), podjęła ważne wyzwanie międzykulturowe, jakim jest zwiększenie otwartości odbiorców na inne kultury. Jury doceniło projekt za to, że wspiera budowanie relacji międzykulturowych oraz umożliwia wymianę doświadczeń i wartości pomiędzy ludźmi reprezentującymi odrębne kultury.
Najlepszy projekt kreatywny
W tej kategotii wyróżniony został „Leksykon Rzeczy Zaprojektowanych” – projekt promujący pracę młodych projektantek i projektantów i pokazujący, jak posługiwać się środkami literackimi i wizualnymi dla odpowiedniej komunikacji przekazu. Jest to efekt rocznej pracy badawczej oraz projektowej studentek i studentów Communication Design 2022 ze School of Form Uniwersytetu SWPS. Jury doceniło kreatywność i zespołowość projektu, którego autorami są: Klaudia Adamek, Oliwia Antosik, Anastasiia Bazhanska, Andrea Droś Vilar, Alicja Durka, Olga Mrozek, Maria Kałucka, Kelly Knop, Ina Kosik, Joanna Kułakowska, Piotr Kuźmiuk, Jakub Mazur, Adrianna Olenderek, Łukasz Osik, Piotr Pędzich, Julia Fohs, Maria Sadowska, Natalia Sobczak, Zuzanna Stadnik, Maria Horowska, Kuba Olejnik, Weronika Wojciechowska, Patryk Zdziabek, Jakub Zyśko, Agnieszka Trochimiuk, Pola Małaczewska.
Najlepsza aplikacja społecznościowa
„Ready To Go!” to aplikacja, która pozwala w błyskawicznym tempie dotrzeć do oferty atrakcji świadczonych przez warszawskie lokale. Dostępne w aplikacji rozrywki zostały podzielone na różne kategorie i mogą być filtrowane na podstawie aktualnych potrzeb użytkownika. Jury doceniło zarówno innowacyjność, jak i społeczną użyteczność aplikacji, której projektantką jest Zuzanna Prygiel – studentka II roku zarządzania i przywództwa na Uniwersytecie SWPS.
Najlepszy projekt biznesowy
„ALO VR” koncentruje się na trzech kluczowych elementach: wypożyczalni door-to-door, budowaniu społeczności/hubu dla fanów nowych technologii oraz unikatowej marce. Projekt daje możliwość poznania technologii wirtualnej rzeczywistości, mieści się w przeciętnym budżecie na rozrywkę i cechuje się łatwością zamawiania. Jury doceniło oryginalność tego rozwiązania i jego przystępną cenę. Autorami projektu są Martyna Czajka (absolwentka School of Ideas Uniwersytetu SWPS), Piotr Narkiewicz (absolwent zarządzania Uniwersytetu SWPS) i Piotr Dauter (student UW).
Najlepszy projekt edukacyjny
Nagrodę dla najlepszego projektu edukacyjnego otrzymał projekt „iMana”, skierowany do najmłodszych. Stanowi próbę wyrównania szans w świecie pełnym zmian, tak aby młoda osoba nabywała kompetencje i umiejętności pozwalające lepiej zarządzać czasem. Poskutkuje to podniesieniem jej poziomu szczęścia, satysfakcji życiowej i spełnienia – teraz i w przyszłości. Jury doceniło oryginalne rozwiązanie problemu efektywnego wykorzystania czasu spędzanego w internecie. Autorami projektu są Theodora Caprusu i Adam Prygiel – studenci III roku zarządzania i przywództwa na Uniwersytecie SWPS.
Najlepsza organizacja pozarządowa
W tej kategorii nagrodzone zostały trzy organizacje.
- Fundacja Flying Bag / Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków od ponad pięciu lat inspiruje uczennice i uczniów z całego świata, zachęcając ich do opowiadania o swoich pomysłach i odkrywania własnego potencjału. Misja Fundacji jest zawarta w następujących słowach: „Zbuduj i miej odwagę pokazać swój kontynent, aby mogła poznać go cała planeta. W swoim plecaku masz moc i skrzydła do lotu. Pomożemy Ci je odkryć”. Fundacja zainicjowała utworzenie Międzynarodowego Dnia Plecaka (15 października każdego roku) i zorganizowała już osiem konferencji, w których uczestniczyli uczniowie z wielu krajów świata. Na co dzień realizuje liczne akcje pomocowe o charakterze charytatywnym (m.in. na rzecz rodzin uchodźców z Ukrainy), projekty edukacyjne i społeczne. Przyznając wyróżnienie Fundacji, jury doceniło zarówno całość jej znakomitych działań, jak i fakt, że inspiruje ona do działania młodzież szkolną całego świata. Wolontariusze Flying Bag w trudnej sytuacji kryzysu wojennego w Ukrainie udzielili wszechstronnego wsparcia i pomocy swoim rówieśnikom z Ukrainy, dlatego jury zdecydowało się przyznać Fundacji Flying Bag również wyróżnienie specjalne za projekt wolontariacki „Nastolatki Nastolatkom”.
- Fundacja Robinson Crusoe / Fundacja Samodzielni Robinsonowie od ponad 20 lat zajmuje się usamodzielnianiem i wszechstronnym wspieraniem młodzieży z instytucji opieki zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka), która jest zagrożona wykluczeniem społecznym. Fundacja udziela swoim podopiecznym – „Robinsonom” – wsparcia w obszarze umiejętności społecznych i psychologicznych. Uczy ich, jak zyskać samodzielność ekonomiczną, społeczną, emocjonalną. Aktywizuje lokalne społeczności wokół idei współpracy z młodzieżą z trudnym startem życiowym. Jury doceniło całość działań Fundacji – w zakresie usamodzielniania młodych ludzi, uwrażliwiania społeczeństwa na trudną sytuację „Robinsonów” i zachęcania ludzi dobrej woli do okazywania im wsparcia i pomocy.
- Fundacja Szkoła Liderów od 28 lat pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów oraz liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych. Wierzy, że to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian. Upowszechnia model przywództwa opartego na ważnych wartościach: odpowiedzialności, zaufaniu, współpracy, odwadze i skuteczności we wprowadzaniu zmian oraz poszanowaniu demokracji. Fundacja realizuje i kontynuuje dzieło założyciela, śp. prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, który 28 lat temu założył Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych. Przyznając wyróżnienie, jury doceniło bogaty, unikatowy i długotrwały dorobek Fundacji Szkoła Liderów w zakresie szkolenia i wspierania liderek i liderów z najmłodszych pokoleń społeczeństwa obywatelskiego.
Podziękowania
Organizatorzy pragną podziękować:
- Fundacji Orange – za wspieranie rodzin uchodźców z Ukrainy, pomoc udzielaną wolontariuszom Fundacji Flying Bag oraz ufundowanie prezentów dla wyróżnionej młodzieży z Ukrainy i Polski;
- Natalii Sukhoboichenko i Sergiyowi Sukhoboychenko (rodzicom utalentowanej Kiry, będącej wzorem dla rówieśników z młodego pokolenia) – za okazywanie aktywnego wsparcia rodzinom uchodźców z Ukrainy oraz pomoc wolontariuszom Fundacji Flying Bag;
- Theodorze Caprusu, studentce III roku zarządzania – za znakomite i profesjonalne przeprowadzenie warsztatów dla wolontariuszy z Fundacji Flying Bag.
Goście specjalni i osoby wręczające wyróżnienia:
- dr Katarzyna Wojtkiewicz – kierowniczka Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS,
- dr Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziekan Wydziału Projektowania (School of Form) Uniwersytetu SWPS,
- Guillaume Wegmueller z Ambasady Szwajcarii w Warszawie,
- Martyna Obarska – koordynatorka School of Ideas Uniwersytetu SWPS,
- Karolina Wójcik – szefowa spółki SWPS Innowacje,
- Monika Kryj – członkini jury i mentorka Leadership LAB Project,
- Małgorzata Kalinowska – członkini jury i mentorka Leadership LAB Project,
- dr Wojciech Karczewski – dyrektor Biura Międzynarodowego i Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej,
- Tetiana Pasichnyk – specjalistka w Biurze Rektora ds. Relacji Międzynarodowych Uniwersytetu SWPS,
- dr Agnieszka White – zastępczyni dyrektora XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie,
- Rafał Dymek – Dyrektor Planowania, Raportowania i Rozliczenia Sprzedaży w Orange Polska
- Andrii Myrovych – Project & Grow Manager w Lublin Science and Technology Park,
- Michał Jankowiak – Engineering Manager Google Cloud Platform,
- Kamil Moskała – absolwent kierunku zarządzanie i przywództwo Uniwersytetu SWPS, Global Operational Management Officer w BNP Paribas Securities Services,
- Iga Uraz – absolwentka kierunku zarządzanie i przywództwo Uniwersytetu SWPS, Sap Human Resources Consultant Team Lead, Wipro/ABB,
- Usamah Afifi – wykładowca na kierunku Management and Leadership na Uniwersytecie SWPS, przedsiębiorca,
- Sebastian Woźniak – wykładowca na kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS,
- Aneta Birnbaum z Fundacji Szkoła Liderów,
- Elżbieta Szymanowska z Fundacji Szkoła Liderów,
- Anna Walas z Fundacji Robinson Crusoe,
- Magdalena Kępka z Fundacji Robinson Crusoe,
- Agnieszka Grzymkowska z Fundacji Robinson Crusoe,
- Aureliusz Leżeński – prezes zarządu Fundacji Robinson Crusoe.
Galę prowadzili:
- dr Włodzimierz Świątek – wykładowca na kierunku zarządzanie i przywództwo, mentor Leadership LAB Project
- Nela Polak – studentka III roku zarządzania