Cykl debat „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Przeczytaj raport końcowy
Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz spółka celowa SWPS Innowacje w 2022 r. zrealizowały projekt cyklu pięciu debat pt. „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Celem było spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami i zrzeszającymi ich organizacjami oraz rozmowa m.in. o społecznych i psychologicznych skutkach pandemii dla przedsiębiorców, odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, kryzysie praworządności, konsekwencjach wojny w Ukrainie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z raportem końcowym autorstwa dr. Dariusza Kowalskiego.
O cyklu „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”
Wolność, kreatywność, przedsiębiorczość, otwartość, rozwój – to wartości, na bazie których buduje się szczęście i dobrobyt każdego z nas, osobisty i społeczny. Jednak nie są nam one dane na zawsze. Raz wywalczone, wymagają wzmacniania i obrony przed zagrożeniami. To ważne zadanie społeczeństwa obywatelskiego. W czasie pandemii COVID-19 Polska stanęła przed wieloma wyzwaniami, nie tylko tymi dotyczącymi zdrowia. Szeroko dyskutowana była sytuacja ekonomiczna kraju i możliwość funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach covidowych. To właśnie wolność działalności gospodarczej w czasie pandemii oraz po jej zakończeniu, a także analiza kondycji polskich firm oraz ukazanie doświadczeń lokalnych przedsiębiorców w szerszym kontekście społeczno-gospodarczym była tematem cyklu debat organizowanych przez SWPS Innowacje i Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Debaty odbyły się w pięciu polskich miastach: w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Sopocie oraz Warszawie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele miejscowych środowisk społeczno-gospodarczych oraz eksperci z różnych wydziałów Uniwersytetu SWPS. Sponsorem cyklu była Fundacja Wolności Gospodarczej, a partnerami: Family Business Network Poland, Pracodawcy RP, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Pobierz raport końcowy
Raport, który prezentujemy, stanowi posumowanie opinii zaproszonych ekspertów a także uwag publiczności. Wszyscy zaproszeni do debaty paneliści zgodzili się, że wolność gospodarcza stanowi wartość podlegającą szczególnej ochronie. Społeczna gospodarka rynkowa oparta na zasadzie wolności działalności gospodarczej, jest optymalnym modelem gospodarczym, w ramach którego ogranicza się fundamentalny dla ekonomii problemem rzadkości w przyrodzie, poprzez racjonalne gospodarowanie dostępnymi dobrami.
Pobierz raport końcowy z cyklu debat autorstwa dr. Dariusza Kowalskiego z Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.