Indywidualnie czy zespołowo? – raport studentów USWPS
Praca zespołowa to proces wymagający wspólnego wysiłku, współpracy i wzajemnego wsparcia. W grupie, składającej się z jednostek o różnorodnych zdolnościach i doświadczeniach, kluczowe jest połączenie sił w celu osiągnięcia konkretnego celu oraz wspólna odpowiedzialność za wyniki swojej pracy. Grupa studentów pierwszego roku kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS podjęła się zbadania, jak studenci postrzegają pracę w grupie. Efektem ich wysiłku jest pierwszy w Polsce raport studencki, który daje cenne spojrzenie na to, jak młodzi ludzie radzą sobie z pracą zarówno indywidualną, jak i w zespole.
Praca zespołowa: klucz do wspólnego sukcesu
Wydany przez grupę studentów I roku kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS pt. „Indywidualnie czy zespołowo?” raport, stanowi odpowiedź na kilka kluczowych pytań: Jak studenci postrzegają pracę indywidualną i zespołową? Jakie czynniki sprzyjają pracy zespołowej? Jakie są przeszkody w rozwoju pracy zespołowej? Dlaczego praca zespołowa jest ważna i potrzebna? Jakie są największe wyzwania i problemy w zakresie pracy zespołowej wśród studentów?
Ważną częścią raportu są badania, które autorzy i autorki przeprowadzili na grupie 266 studentek i studentów z różnych uczelni, wydziałów i kierunków studiów. Na podstawie wyników badań sformułowano kluczowe wnioski i rekomendacje, które wskazują na kilka istotnych kwestii.
W zespołach studenckich wyraźnie uwidacznia się podział na role w zależności od cech i zadań. Najlepsze zespoły są zatem te, które są najbardziej zróżnicowane, co zapewnia szerokie spektrum ról zespołowych. Warto zauważyć, że światowe sukcesy osiągane są również dzięki pracy zespołowej. Przykłady takie jak Facebook Marka Zuckerberga czy Snapchat Bobby'ego Murphy'ego i Evana Spiegela są tego doskonałym dowodem. Kluczowymi czynnikami wspierającymi pracę w zespole są zaangażowanie, wspólny cel oraz obecność dobrego lidera. To właśnie współpraca i dobra komunikacja są kluczowymi elementami sukcesu pracy grupowej.
Praca omawia także wyzwania i przeszkody, które mogą pojawić się podczas wspólnej pracy. Brak jasno określonych celów, nieefektywna komunikacja czy brak motywacji mogą negatywnie wpływać na proces pracy oraz jej efekt końcowy.
Na podstawie raportu można stwierdzić, że zespół jest efektywniejszą formą do wykonywania zadań niż praca indywidualna. Praca w grupie poszerza nasze horyzonty i uczy nas efektywnej komunikacji, co pozwala zoptymalizować czas pracy i jej rezultat. Poprzez współpracę uczymy się także przyjmować konstruktywną krytykę i wzmacniamy swoją relację ze współpracownikami.
Pobierz raport „Indywidualnie czy zespołowo?” autorstwa studentów i studentek z kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS.
Zespół projektowy
- Barbara Ben-Said
- Oskar Berliński
- Dominik Dybaś
- Maria Ferenc
- Zuzanna Golatowska
- Jakub Gołota
- Tomasz Joss
- Zofia Kłosowska
- Roksana Łojewska
- Nadia Mcartney
- Julia Mech
- Oliwia Nguyen Xuan
- Alicja Pieńkosz
- Iga Rękas
- Katarzyna Rosłaniec
- Tomasz Skowroński
- Laura Stefańska
- Michał Ślipiec
- Viktoriia Vaitykovska
- Jan Wojtaś
- Maja Żbikowska
Menedżerka raportu: Maja Kowalska