Obszary naukowo-badawcze
Analizujemy współczesne zjawiska społeczne, odpowiadamy na szybko zmieniającą się rzeczywistość, dzięki czemu wyniki naszych badań pozwalają instytucjom samorządowym na dostosowanie polityk publicznych do pojawiających się potrzeb, a także wdrożenie narzędzi, które podnoszą jakość życia gminy, regionu czy całego kraju.
Gov_LAB to jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny skierowany do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Przeprowadziliśmy szkolenie administracji publicznej w zakresie projektowania usługi i skutecznych instrumentów wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców oraz inwestorów.
Z kolei projekt I-Trend dostarczył wiedzy na temat postrzegania i używania nowych substancji psychoaktywnych przez polską młodzież. Wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły stworzyć tzw. Technical Folder, pokazujący techniczne, epidemiologiczne, psychospołeczne i polityczne implikacje konsumpcji dopalaczy dla jednostek i społeczeństw.
Prowadzimy też badania nad stosunkiem Polaków do Unii Europejskiej, migracją społeczną, poczuciem przynależności i partycypacji społecznej. Międzynarodowy projekt CEEYouth ma na celu zidentyfikować różne rodzaje ryzyka, których doświadczają młodzi migranci z Polski i Litwy w kontekście brexitu oraz przeanalizować wpływ kolejnych konsekwencji opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej na trajektorie ich życia.